Citat:
Ursprungligen postat av
onerider
Om folk höll sig inne och lugna tills vaccinet är klart och lanserat på bred front så blir det inte så jäkla utdraget. Supereffektiva mutationer uppstår på grund av att folk inte kan låta bli att gå på fester och skit.
Så lätt är det inte, virus smittar inomhus, skulle inte förvåna mig om över 90% kanske närmare 100% av alla smittade har blivit smittade inomhus. En majoritet av alla som smittats har blivit smittade vid toalettbesök. När folk går på toaletten, då snyter man sig, hostar och gör annat.
Det kommer då så stora mängder att det går att smitta. Kroppens immunförsvar klarar små mängder, det som kommer om någon andas eller kanske till och med hostar så länge annan person inte spottar någon annan i munnen.
Men när någon tar i något som har stora mängder virus på sig och sedan stoppar in det i kroppen, det man kan göra när man kliar sig i näsan, kliar sig i ögonen mm. Då blir man smittad.
Det är vad jag vet väldigt få virus så smittar så lätt att man kan bli smittad utan att själva smitta ner sig genom att ta sig i ansiktet mm.
När folk stannar inne sänker kroppen också sitt eget immunförsvar. Immunförsvar är färskvara, det är som muskler eller kondition. Tränar man inte förtvinar muskler och konditionen försämras. Exakt samma händer med immunförsvar, håller man sig borta från "smuts" så blir man lättare sjuk.
Vaccin är långt ifrån riskfritt. Problem med mRNA vacciner är bl.a. att när vaccinet tappat verkan eller de råkar på någon mutation av viruset som de vaccinerats mot (just nu är vi i alla fall uppe i två livskraftiga mutationer som fått spridning). När de smittas av mutationerna så blir de mycket mer sjuka än om de aldrig vaccinerats