2021-01-01, 18:04
  #337
Medlem
Den Västtyska olycksstatistiken med Starfightern har inte så mycket med flygplanet F-104 i sig att göra.Visst! Man flög mycket på låg höjd, det kanske inte var helt optimalt.

Värre var vädret över Tyskland som är långt ifrån de delar av USA där de tyska piloterna fick flygutbildning.

Men den största boven är att Västtyskland först inte hade något flygvapen. Man satte upp Luftwaffe på nytt 1956 och bara några år senare tillfördes det prestandamässigt avancerade F-104. Man gick från noll och intet till ett gigantiskt flygvapen!

Bristande erfarenhet på alla nivåer..
Citera
2021-01-02, 12:52
  #338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varsamt
Alla dessa sketna flygplan, är bevis på den sketna svenska neutralitespoliken.

Alla normala länder med en liten befolkning har inte en egen industri som förser det egna landet med jaktflyg. Exemplet med stridsvagn-s är ännu värre. Man kunde inte ens exportera det, eftersom den var så anpassad för svenska förhållanden.

Det gäller inte bara "draken", det gäller ochså "Tunnan" på 50-talet. Senare kom "Viggen" som jag faktiskt gillar, men inte av ekonomiskpolitiska själ. Alla stridsflygare gillar Viggen! Jag antar att när man såg den som liten kille såg det tuffaste planet.

Det finns ett vetenskapligt begrepp. Ockhams rakkniv.

Som säger att det mest uppenbara är det mest troliga.

Viggen är ju det enda planet från SAAB som inte gick på export.

J35 var hyffsat framgångsrik och flögs av Danmark, Finland, Österrike i flera decennier.

Att Sverige fick en så stor försvarsindustri beror ju på att vi hamnade i kläm mellan Sovjet och västmakterna under kriget. Sovjet attackerade Finland, vi hjälpte Finland... problemet var att Sovjet var allierade med USA och UK.

Så vem skulle vi köpa försvarsmateriell från?
Citera
2021-01-02, 12:58
  #339
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chalmeristen
Största orsaken till haverierna var machokulturen. På 70-talet infördes system 37 men framför allt kom systemet med DA-rapporter, en sorts bikt, där förarna rätt öppet kunde berätta om misstag utan att bli bestraffade. Man införde också ett annat tänk där det var viktigare att överleva och dra lärdom än att i varje givet ögonblick vara tuffast.

Man skall komma ihåg att man rekryterade Dare Devils som piloter. Det var samma typ av killar som buskörde på MC eller lekte med kniv när de var små.

Adrenalinknarkande individer var välkomna, det är de inte längre.

De som idag blir utgallrade var vad man valde, inte minst till att flyga tunnan. Värnpliktiga fältflygare.
Citera
2021-01-02, 16:36
  #340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZiggeZiggarett
Viggen är ju det enda planet från SAAB som inte gick på export.


Det hade väl "fel" elektronik måhända?
Citera
2021-01-02, 16:54
  #341
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Kawasaki 1500
Det hade väl "fel" elektronik måhända?

att exportera viggen hade gett för många fördelar till de som fick tag på de ,
viggen va ett jävligt vasst plan på många olika sätt , före sin tid liksom
och usa ville bara ha det i just sverige som skyddsbarriär mot ryssen


bästa och värsta stidsplanet sverige någonsin haft , och så vacker ,
liksom en stor jävla fet snabb raket med vingar
sökte , men kom inte i mål att få spaka tyvärr
Citera
2021-01-02, 18:14
  #342
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kawasaki 1500
Det hade väl "fel" elektronik måhända?
Nja det var väl motorn, som satte stopp för export till Indien, om jag inte minns fel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in