Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Denna tråd skapades ju redan i mitten av januari. Provade att googla lite och hittade en handledning i hur sjukvården i region Värmland ska hantera den nya smittan. Den är daterad 6 feb och redan där omnämns aerosolsmitta som en möjlig smittväg, så helt okänt var det ju inte.
Budskapet från FHM har ju hela tiden varit att det räcker med att hålla två meters avstånd, tvätta händerna och stanna hemma när man är sjuk. Man har alltså tonat ned smittspridning utan symtom, likväl som aerosolsmitta. Många tror också att det är en stor anledningen till den stora smittspridningen beror på detta. Fredrik Elgh intervjuades precis i TV4 rörande detta. Det är inga siffertrixande tangentbordskrigare vi pratar om, utan det är hårda fakta.
Iofs missar du några av restriktionerna när du anger de tre men det har vi redan gått igenom du och jag. Det glädjer mig emellertid att du inte längre tror att den enda restriktionen eller uppmaningen är att tvätta händerna. Det är samtidigt synd att du fortfarande inte tagit del av de andra, det hade kanske räddat liv? Du kanske även bidrar till mer olycka genom att kategoriskt göra dylika inlägg? Vem vet, kanske läser folk dina inlägg och tror de kan nöja sig med den informationen, och därför inte söker rätt på den korrekta informationen som bl a finns på Folkhälsomyndighetens hemsida?
Men för att hårdra det så är det ju relativt enkelt. Folk följer inte restriktionerna. Det och demografi i Sverige är orsaken. Senfärdighet och misstag från myndigheter finns det flera exempel av, definitivt. Men. Det blir inte bättre av att folk ljuger och påstår det ena och andra i dubiösa syften, som ditt eget sätt att tolka statistik mellan länders dödstal t ex, eller raljera kring restriktioner och råd.
I IMBILDENS spegel ser man inget, ty IMBILDEN saknar speglar av egoistiska skäl.