2020-12-20, 23:09
  #425209
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Ursäkta, vad är det för fantasier??
Alla kunniga säger ju att det inte är så.

Säger vaddå?
Citera
2020-12-20, 23:09
  #425210
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lone star
Det är omöjligt stänga ner hela världen. Helt enkelt för att anhöriga måste kunna ta sig hem till sina svårt sjuka eller på begravning p g a Covid-19.

Vi har en global värld!

Då blir det fler svårt sjuka och fler begravningar. Normala regler gäller inte i ett krigs- eller annat kristillstånd. Och SPECIELLT flyktingar som är riktiga flyktingar och har flytt från krig och elände - om det nu existerar några sådana - borde förstå det.
Citera
2020-12-20, 23:11
  #425211
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Ali Mirazimi, professor i klinisk virologi vid Karolinska institutet.

– Just nu finns det inga indikationer på att vaccinet inte skulle bita på mutationen, i och med att de här mutationerna finns på enstaka platser. Just den här varianten sprids snabbare och kommer kanske ta över. Men det finns inga indikationer på att det kan komma undan immunsvaret som tas upp av vaccinet, säger Ali Mirazimi.
Det är först när vaccinationerna satts igång som läget blir kritiskt, menar Ali Mirazimi När det finns en grundimmunitet hos befolkningen kommer viruset att möta motstånd och försöka ändra sig.
– Man är lite rädd att viruset ändrar på sig så mycket att vaccinet inte kan försvara sig mot det. Men sannolikheten att viruset ändrar sig så pass mycket att inte vaccinet känner igen det är ganska liten. Men med det sagt måste man hålla superkoll på allt, framförallt alla mutationer som sker efter vaccinationerna. För dom mutationerna kommer vara riktade mot vaccinet.
– . Ibland tror folk att när vaccinet kommer så är det slut, men det är kritiskt ett bra tag efter. Så eländet försvinner inte med vaccinet, säger Ali Mirazimi.

Så egentligen borde de vaccinerade sitta i karantän tills större delen av befolkningen är vaccinerad
Citera
2020-12-20, 23:11
  #425212
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDRarSiffrorUrA
Ni inser inte att detta gäller på Kastrup mfl?
Att danskar och övriga Europa kan resa fritt blir ju samma jävla problem.. men med fördröjning.
Missförstå mig inte vad det gäller flygstoppet till GB, jag tycker det är en självklarhet, men vi är inte homefree bara för det..
Skiten kommer komma in ändå förr eller senare..

Danskarna har ju nio fall. I Sverige har man bara granskat ett ytterst litet prover för denna nya variant. Så kan redan finnas här. Grejen är ju att man måste göra sitt bästa för att minska spridningen även om det redan finns här. Där borde man ju ta och stänga till Danmark och flera andra länder också. Men de tar babysteg den här regeringen nu när man inte lyssnar på Tegnell längre så det kommer väl.
Citera
2020-12-20, 23:11
  #425213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Blir det 70 procent fler smittade och döda?

Eller innebär 70 procents högre smittsamhet att viruset är 70 procent mer smittsamt i varje led i smittkedjan? Innebär det att reproduktionstalet stiger från exempelvis 1,0 till 1,7? Efter 3 steg, så skulle det innebära nästan 5 gånger så många smittade.
Boris snackade om att r-talet kan stiga med 0.4 eller mer.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset
Citera
2020-12-20, 23:12
  #425214
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jenlov
Hade detta varit covid-20 så hade vi redan sett åtskilliga personer i England som blivit smittade av båda varianterna.

Det är möjligt men tittar man på senaste seroprevalensstudien i Spanien så var det ju bara 10% som hade antikroppar. Ingen vet ännu, men det kan vara därför de stoppar flygen?
Citera
2020-12-20, 23:12
  #425215
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Men flygstoppet från UK blir ju meningslöst om det;

A. inte införs nu , omedelbart
B. inte krävs karantän för Svenskar som ju inte kan stoppas från att flyga hem

Gör man inte de 2 åtgärderna NU

kommer den nya varianten vara här på typ Tisdag

Japp. Och när nu våran idiotregering är som den är, så tycker jag att flygbolagen borde ha tagit sitt ansvar och helt enkelt ställt in flighterna. Det hade ländt dem till heder senare, när allt ska utvärderas.
Citera
2020-12-20, 23:12
  #425216
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDRarSiffrorUrA
Ni inser inte att detta gäller på Kastrup mfl?
Att danskar och övriga Europa kan resa fritt blir ju samma jävla problem.. men med fördröjning.
Missförstå mig inte vad det gäller flygstoppet till GB, jag tycker det är en självklarhet, men vi är inte homefree bara för det..
Skiten kommer komma in ändå förr eller senare..

Tog ju från september till december innan det tog över i södra England. Så om vi lyckas minska spridningen något i början så kanske den mutationen inte tar över förrän till våren här när vaccinationerna är igång ordentligt.

Så hårda åtgärder snabbt kan förhoppningsvis köpa oss lite tid iallafall
Citera
2020-12-20, 23:13
  #425217
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Med tanke på att britterna kännt till mutationen sedan september så har den antagligen existerat enda sedan sommaren.

Hade mutationen varit 70% mer smittosam än övriga mutationer så hade den utrotat alla andra mutationer i UK och varit dominerande i hela Europa vid det här laget. Matematiken stämmer inte, den kan inte vara så smittsam som det påstås, det är helt omöjligt.
Det kan hända att det var mer kluster i början för att sedan bli allmän smittspridning. Man ser i grafen på Worldometer att Storbrittanniens kurva som var på väg neråt plötsligt vände den 4 december och sedan ökade kraftigt igen. En sådan snabb och kraftig vändning har inte jag sett förut i något annat land. Det kan mycket väl vara orsakat av att denna mutation nu tagit fart på riktigt.
Citera
2020-12-20, 23:13
  #425218
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Säger vaddå?
Denna nya mutation betyder inte att man kan få Covid igen.
Citera
2020-12-20, 23:14
  #425219
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Japp. Och när nu våran idiotregering är som den är, så tycker jag att flygbolagen borde ha tagit sitt ansvar och helt enkelt ställt in flighterna. Det hade ländt dem till heder senare, när allt ska utvärderas.
Det hade blivit knepigt , såna beslut ska inte ligga hos enskilda företag.
Citera
2020-12-20, 23:16
  #425220
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Varför vänta ens ett dygn som man gör nu? Minst alltså, eftersom beslut tas på förmiddagen och det blir säkert att stoppet gäller från midnatt imorgon. Kanske tom senare ändå för att bolagen ska få tid på sig! I Tyskland däremot kunde man fatta beslut på en söndag så det gäller från midnatt.

Mer än ett dygn hur många plan är inte det? Var fem bara på en flygplats idag. Totalt tusentals personer som inte testas utan kan bara försvinna in i julhandeln.


Ja, om vi uppmanas göra allt vi kan och ta ansvar, varför gör inte regeringen detsamma?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in