Citat:
Ursprungligen postat av
Makarov.24
Jag pratar om att SE förväxlar YN med en man när han berättar om vittnet som blandar ihop mördaren med honom..
Den ligger i samma kategori.
Om det var en man eller kvinna vet vi inte - och minnen kan som vi vet förändras.
Vill minnas att någon anställd på Skandia sagt att det handlade om en kvinna, men man vet som sagt inte, kanske den personen minns fel?
Hur det nu än låg till med den saken, så når den inte upp till trädtopparna.
Det är helt enkelt inget indicium som ens är i närheten av att peka ut honom som mördare.
Jag är inte främmande för att han och Willy G kokat ihop något, men så länge inga bevis eller minsta tecken på att så är fallet, anser jag det hela bara är halvtokiga fantasier som man kan roa sig med mellan skål och vägg (jag gör det gärna) men inte som företrädare av rättsväsendet.
Frågan om hur och när konspirationsteorierna tog sig innanför polishusets väggar för att sedan backas upp av rättsväsendet är nog frågan som för tillfället är den intressanta.