2020-12-11, 22:10
  #23821
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DogDog
fast da spelar det ingen roll. En president kan bara avsattas genom impeachment sa han sitter da sakert. Daremot sa skulle det bli andringar till valet 2024 men jag tvivlar pa att Biden ens staller upp.

Fel. En president måste avgå om han inte får fulla EC på sin sida.
2020-12-11, 22:10
  #23822
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Nej , det finns inget som helst krav på att förlorande sittande president erkänner förlust för att utse en ny som vann valet.
Men det finns ingen lag som säger att en sittande president måste lämna sin post heller, i synnerhet inte om han anser att valresultatet är osäkert och har stort stöd hos väljarna och andra stater som styrker denna misstro. Vilket han ju nu då visar sig ha. Då kan han sitta kvar tills saken är utredd.
2020-12-11, 22:11
  #23823
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Man måste ha 270 elektorsröster för att kunna vinna en omröstning där. Har ingen knadidat detta så kan man inte utses till president den vägen. Då går det till omröstning i representanthuset istället.
Helt rätt. Och då blir talmannen president! Ni kommer skrika men jag vet att talmannen blir president om ingen kandidat får ihop 270 elektorer. Nancy Pelosi nästa president
2020-12-11, 22:12
  #23824
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
Du är fri att läsa något hur du vill. I händelse av att det du påstår sker är det bara Trump som kan bli President 4-år till.

Efter du malt konstitutionen kan du läsa det här:

"A candidate must receive an absolute majority of electoral votes (currently 270) to win the presidency or the vice presidency. If no candidate receives a majority in the election for president or vice president, that election is determined via a contingency procedure established by the 12th Amendment."

Ja, om electoral college verkligen består av 538 electors. Men om en delstat inte mäktar med att utse elektorer så blir electoral college mindre, eller hur? "The Constitution specifies that each state is entitled to one member of the Electoral College for each of its U.S. Representatives and U.S. Senators." Ingen annan delstat kan lägga till electors om en delstat fallerar vad jag förstår.
2020-12-11, 22:13
  #23825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Ni som är på Bidens sida. När ni ser vittnesförhören hur känner ni det? Tror ni på dem eller förkastar ni dem alla som lögnare? Ser ni inga problem med att valobservatörer får sitta 2-3 meter ifrån rösträknare med ryggen emot dem och bord imellan.
Jag tror vissa ljuger och vissa tror att dom sett fraud som inte ar det. T.ex ar det manga som namner saker dom tycker ar suspicious men det finns forklaringar. T.ex. videon fran GA dar ser det konstigt ut men sen visade det sig att allt var enligt reglerna och att det var officiella ballot boxes.
2020-12-11, 22:13
  #23826
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Värsta för SCOTUS efter senatsvalet i GA 5:e Januari, bestämmer sig för att ta upp fallet, så kommer Biden garanterat hota med att "pack the court".

Då har SCOTUS inget annat val än att godkänna GOP's vilja?

Jag menar, om inte SCOTUS lyder Trumps order så kommer Dems få majoritet i SCOUTS?

Biden kommer packa courten oavaett, detta för att förstöra SCOTUS.

Biden kommer verka för att ta bort alla regler för hur man skall kontrollera en röst, detta för att förstöra möjligheten till fria val framåt.

Biden ämnar skicka in sin avgång pga sjukdom när tid är lämplig till Kamala Harris som då kan sitta Bidens period ut samt därefter väljas två ggr till. Dvs ca 10-12år

Det vi bevittnar är Amerikanska Republikens undergång och västvärldens kapitulation till Kina/Kommunism. Om inte Donald J Trump vinner.

Att påstå något annat är lögn.
2020-12-11, 22:15
  #23827
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tompa81
SC:s främsta uppgift, som de flesta politiska ämbeten i USA, är att upprätthålla och skydda konstitutionen. Gör man INTE det, kan det mycket väl ses som ett inre hot mot konstitutionens existens vilket ger goda skäl för president och/eller kongressen att införa martial law och kasta ut de som hotar sagda konstitution.

Så har jag fått det förklarat för mig. Ni som anser att ni vet bättre får gärna förklara om detta påstående är fel, och på vilket sätt detta är fel.

Resonemanget håller inte som jag ser det: SC är väl facit vad gäller att tolka konstitutionen? Att säga att SCOTUS fattat ett beslut som inte upprätthåller konstitutionen är då teoretiskt omöjligt.

I annat fall vore det ju bara för en sittande president att ocilitgförklara SC och hålla nästa presidentval i sitt eget hus.
2020-12-11, 22:15
  #23828
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IQ-145
Ja, det är en bred tolkning som nog demokraterna går med på. Samtidigt måste du uppfylla vissa specifika kriterier, inte bara säga att du har ”rätt att rösta”.

Du måste t.ex. vara 18 år eller äldre, amerikansk medborgare, uppfylla kraven på boende i din delstat (i många fall även vara registrerad). Problemet just nu är att man inte riktigt vet om allt har gått rätt till. Att valfusk har förekommit råder det nog inga tvivel om, frågan är om det har skett i en sådan omfattning att det har påverkat det slutgiltiga valresultatet.

Jag tycker att det är oerhört märkligt att se demokraternas ovilja att gå till botten med det hela. Om man är säker på att allt har gått rätt till, då har man ingenting att frukta. Tvärtom, det vore alla till gagn om demokraterna går med på en noggrann omräkning i swingstaterna så att alla eventuella konspirationsteorier kan läggas på is. Varför gör man inte det? Den som inte har något att dölja, har inte heller något att frukta.
Vakna???? eller?
Georgia ex. har räknat om 3 ggr , ytterst marginella förändringar
Verkar inte som om konspirations tomtarna är nöjd om man så räknar om 218 ggr
Och Trumps hatare är inte nöjda förrän miljoner väljares röster kastas bort , vad menar du ska tillfredsställa dessa hatare???
De accepterar inget .
2020-12-11, 22:15
  #23829
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ardathbey
Jag bara läser innantill i konstitutionen:-) "The person having the greatest number of votes for President, shall be the President, if such number be a majority of the whole number of Electors appointed

Enligt Texas stämning så yrkar Texas på att "Texas asks this Court to vacate or enjoin—either permanently, preliminarily,
or administratively—Defendant States from certifying their electors and
participating in the electoral college vote.". Vinner Texas så ska de fyra delstaterna inte utse några elektorer. Då återstår 472 elektorer varav Boden vinner genom 240 som är majoriteten av de utsedda elektorerna.

Vidare yrkar Texas på att "As permanent relief, Texas asks this Court
to remand the allocation of electors to the legislatures of Defendant States pursuant
to the statutory and constitutional backstop for this scenario: “Whenever any State
has held an election for the purpose of choosing electors, and has failed to make a
choice on the day prescribed by law, the electors may be appointed on a subsequent
day in such a manner as the legislature of such State may direct.”".
På måndag den 14 röstar the electoral college. Tills dess hinner delstatsparlamenten inte utse några elektorer skulle jag tro. Biden vinner med sina 240 utsedda elektorer mot Trumps 232.

Fett accompli!
Nej. Biden måste ha 270 elektorer för att vinna oavsett. Spelar ingen roll om han leder med 240 mot 232. Det går då till representatshuset och där vinner Trump eftersom det är fler republikanska delstater än demokratiska.

Nu tror jag dock Trump kan glömma vita huset oavsett. Biden kommer tillträda och Trump förlora stämningarna.
2020-12-11, 22:16
  #23830
Medlem
IsraelWatchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scrollock
Man måste ha 270 elektorsröster för att kunna vinna en omröstning där. Har ingen knadidat detta så kan man inte utses till president den vägen. Då går det till omröstning i representanthuset istället.

Nej, Man måste inte ha 270, man ska ha flest antal elektorröster. Tar man bort MI, PA, WI och GA så blir det totala antalet elektorer färre ch 240(?) blir majoritet.
DU kan ju t.ex. ha 3 kandidater där ingan får 270 röster, då går det till den som fått flest.

Omröstning i representanthuset blir det bara OM det blir lika antal elektorer för två kandidater.
269-269 i det här fallet.
2020-12-11, 22:17
  #23831
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
Biden kommer packa courten oavaett, detta för att förstöra SCOTUS.

Biden kommer verka för att ta bort alla regler för hur man skall kontrollera en röst, detta för att förstöra möjligheten till fria val framåt.

Biden ämnar skicka in sin avgång pga sjukdom när tid är lämplig till Kamala Harris som då kan sitta Bidens period ut samt därefter väljas två ggr till. Dvs ca 10-12år

Det vi bevittnar är Amerikanska Republikens undergång och västvärldens kapitulation till Kina/Kommunism. Om inte Donald J Trump vinner.

Att påstå något annat är lögn.
Vinner inte Rep det här så har USA haft sitt sista "fria" val. Som du säger, det är ett kallt krig mellan republiken USA och kommunistregimen Kina. Trump har ett väldigt stort ansvar på sina axlar.
2020-12-11, 22:17
  #23832
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Fel. En president måste avgå om han inte får fulla EC på sin sida.
Nej bara impechment kan franta en innsvuren president sin post. Daremot om han inte far 270 pa Mandag da kan det pli upp till staterna. Electors rosterna ar binding dom kan inte aterkallas, sa far han 270 och blir innsvuren sa ar det inget som kan goras forutom impechment.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in