Citat:
Ursprungligen postat av
asdfghjklzxcvbnm
Har nästan helt gett upp den västerländska spelmarknaden på grund av detta. Pallar inte mer. Miles morales var redan lågprioriterat på grund av det korta innehållet. Tänkte att man kanske kan plocka det när det kommer gratis till psplus eller något men inte end det blir det nu.
Bra exempel med Demons souls remaken som dom tagit bort både kön vid character creation och ändrat hudfärg (vit till svart) på karaktärer. Hade dessa ändringar gjorts om from software själva jobbat på remaken istället för bluepoint? Knappast.
Sony verkar tyvärr trycka på mest för hela Woke/hbtq/BLM-grejen.
Nintendo verkar minst, de gjorde ett intetsägande utlåtande i somras under BLM-upploppen. Pokémon Company tog visserligen ställning för BLM, men Nintendo tog åtminstone aldrig specifikt ställning för någon organisation och spelen som släppts sedan dess har inga Politiska inslag. Hoppas att denna vansinniga utveckling bromsas, vill inte att spelupplevelsen ska kläggas ner av klibbig identitetspolitik. Det är nog illa hur Hollywood och Disney kraschat sönder hela amerikanska filmbranschen med detta.
Jag är inget personligt fan av The Last of Us 2 i sin helhet, faktum är att jag tycket att Naughty Dog är kraftigt överskattade. Men det är i alla fall ett exempel på ett spel som faktiskt blev sämre än det behövde vara bara för att Neil Druckmann tänder lite väl mycket på lebbsex och klämde in hela cirkusen med transor, lebbar och en obligatorisk genomgång av förintelsen under andra världskriget, vad nu det hade med spelets handling att göra förblir oklart, det var enbart distraherande.