Citat:
Ursprungligen postat av
kurrekotte
Palliativvård med morfin, utan vätska, näring och mediciner slutar inte i att man repar sig.
Det är kanske lite off topic men man tar inte bort näring och vätska vid palliativ vård. Däremot så sätter man in en del andra mediciner såsom morfin mot smärta, midazolam mot ångest samt en del andra preparat för att göra döden lite mer behaglig.
För att återgå till ämnet så är det fruktansvärt hur man har bedömt äldre och deras chans till överlevnad under pandemin. Det finns så många inlägg om det i tråden så jag ska inte gå in på detaljer men man undrar ju hur många äldre som hade fått ett par extra år om man gett syrgas istället för morfin som är andningshämmande i högre doser.
Syrgas är dock mig veterligen inget som tillhandahålls ute på boendena, åtminstone fanns det inte när jag jobbade inom demensvården utan det är mig veterligen något som endast tillhandahålls på sjukhus och dit lär ju de flesta av våra äldre aldrig komma utan de lär bli bortprioriterade allteftersom sjukhusens avdelningar börjar fyllas upp.
Förövrigt så kan man bara hoppas på att personalen numera tar det där med hygienrutiner på allvar. Det var något som man gick igenom lite snabbt eller ja knappt alls på USKA utbildningen men det tillämpades aldrig i praktiken. Tvätta händerna gjorde man när man var klar med sin hemtjänstrunda när man kom tillbaka till kontoret för att fika och det var mest för ens egen skull.
Det var ju inte direkt så att man hade med sig handsprit i en flaska i fickan och spritade händerna mellan varje besök. På samma sätt såg det ut inom demensvården, där fanns det inte ens handsprit på avdelningarna och man tvättade händerna som folk gör tex när man själv hade varit på toa eller blivit nersmetad med bajs av någon dement farbror eller tant.
Nu däremot så har jag fått höra av fd kollegor att de åtminstone spritar händerna mellan varje besök, åtminstone inom hemtjänsten. Däremot så har de inga masker