Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
45 minuter läste jag det tog. Skandal oavsett. Han hade möjligen klarat sig om ambulans med hjärtstartare kommit dit snabbare. Det borde ju varit mer koll eftersom han var nyopererad och hade flera problem med hälsan.
Sorgligt. Jag läste i en tidning från Argentina att han dog ensam på sitt rum. Ingen av hans familj fanns där för att hålla honom i handen. Ingen av alla hans livvakter var där och ingen av hans talrika skötare. Han lär ha saknat sina föräldrar mycket och gråtit under sina sista veckor i livet. Kanske var det föräldrarna som var med honom i hans tankar på slutet.
Kanske det var svårt att vara nära honom men någon borde ha gjort en ansträngning. Så många älskade hans fotboll och honom, så många tjänade pengar.
Men när han dog så var han bara Diego, ensam. Vem tänkte han på? Jag tror att han längtade efter sin mamma.
Men såklart, massor av svenskar kan bara tänka att han fuskade. Han var en Argentinsk konstnär och hans konst var fotboll.