Citat:
Ursprungligen postat av
jamenda
Efter dagens avsnitt:
Chockhändelsetna som vi väntar på, har vi fått klarhet i om det kan gälla deltagare från båda programmen eller bara från TV-versionen?
Om man kan spekulera även kring deltagare från KÅA så tycker jag Pär ligger högst på listan över personer som kan tänkas kika på folk även bortom den ”egna” bonden. Pär och Julia, tex? Julia förefaller ju mycket vankelmodig denna vecka. Eller Johanna och Erik B? Linn och Erik B?
Du har facit i inlägget ovan dig, och du skriver ett sånt här inlägg ändå? Ja jösses...
Jag upprepar igen:
Patrik skickar hem dom andra två och hämtar hem Nicklas. Det är det som avses med kärlek mellan "fel personer". Nicklas var "fel person" eftersom han valt att åka hem(för att han inte orkade vara där med två andra killar).
På tal om facit så kan det vara dags att tala om vilka bönderna kommer att välja och hur det går:
Erik i Bonde söker fru: Väljer Julia's ansikte, men det blir inte mer än en resa med lite knull av det hela.
Patrik: Väljer Nicklas som sagt. Kommer inte att hålla länge.
Mats: Väljer Johanna. Men det rinner bara ut i sanden. Mats hade velat ha den blonda 70-talisten med den okvinnliga blicken och den stereotypt hårdnackade och dryga 70-talistattityden. Sjuttiotalister är en oerhört ocharmig generation, barn till lika ocharmiga och jobbiga 40-talisterna. Gubben har ingen vidare smak.
Pontus: Väljer den förväxta fjortisen Lisa. I och för sig ett bättre val än piercade(alltid ett bergsäkert tecken på psykisk sjukdom/störning) och mentalt störda dragqueenen Emmy. Kommer faktiskt hålla i ett drygt år - längst i årets Bonde söker fru. Men sen fallerar det oundvikligen.
Emma var som sagt kvalitetskvinnan av Pontus brevskrivare. En naturligt vacker och mentalt stabil kvinna som Pontus inte ansåg sig förtjäna.
Linn: Väljer Victor. Det rinner ganska snabbt ut i sanden.
Årets töntbonde Erik B: Väljer Caroline's ansikte. Fågel eller fisk huruvida det håller länge eller inte. Kan bli längsta förhållandet i årets BSF. Det hela beror på om Caroline nöjer sig med att vänstra med svarta kukar eller om hon faktiskt vill ha en permanent. Det är värt att notera att det inte bara är storleken som ligger till grund för Caroline's fetisch, utan det är hela paketet "svart man" så att säga. För om det bara var storleken så hade Erik's stora vita dolme dugt gott. Ja, Erik har faktiskt en riktigt stor kuk. Nu vet ni det. (förklaring nedan)
Citat:
Ursprungligen postat av
Bollebygden
Vilka teorier 🙂 detta får du gärna utveckla!
Tjejer med Caroline's utseende - blek, smal, azurblå ögon och råttfärgat hår - har alltid haft en böjelse för svarta män. Har sett åtskilliga exempel på detta. Inte sällan är dom också ensamstående.
I universum upprepas ett fåtal mönster om och om igen. Har man en god förmåga att se mönster och någorlunda livserfarenhet, så känner man tillslut alla människor i världen. Det är därför vi kan veta att Caroline tycker om svarta män. Och det är därför vi vet att socialt inkompetenta och lågintelligenta killar med hästansikte och svårighet att andas utan öppen mun har stora kukar. Därför att det är ett mönster som går om och om igen.
Gud är en person. Det vore naturligtvis orimligt om en person skulle skapa miljarder, miljoner eller ens tusentals unika individer och hålla koll på allihop.