Citat:
Ursprungligen postat av
squeaky
Det ser ut som att Trumpeten har kapitulerat och hissat vit flagg.
Nej så skall du inte tolka det, det är inte Trumpadministrationen som ligger bakom brevet det är GSA som nu beviljar Biden tillgång till resurser.
Det skulle kunna komma från Trump men det tror jag är extremt osannolikt, snarare är det så att det handlar om att Emily Murphy fattat att det är kört och att dra ut på det längre för att göra Trump nöjd är dåligt för karriären.
Dock måste jag säga att hon har rätt i det hon skriver i brevet att processen måste tydliggöras.
Det måste finnas regler för hur GSA skall avgöra om någon övergångsprocess skall startas eller inte.
Som det är nu blir det en godtycklig bedömning där GSA tvingas att själva efter eget tycke fatta beslut.
Det sätter otillbörlig press på GSA, oavsett hur de beslutar kan deras beslut ifrågasättas eftersom det inte finns några tydliga regler för processen.