Citat:
Ursprungligen postat av
Rasande-Rose
Märkligt att gå över till något som är sämre. Digitala tv-apparater och skärmar ju fortfarande underlägsna de gamla analoga på väldigt mycket, inte minst skala upplösningar upp och ned.
Sämre kvalité men det är extremt mycket lättare att slippa fysisk frakt av filmer samt att underhåll är betydligt billigare, går en digitalprojektor sönder så är delarna mycket billigare att byta ut än om en analog projektor går sönder.
Det handlar i slutändan om vad som är billigast i längden för biograferna och då är det betydligt billigare om du bara behöver ladda hem filmen samt reklamen för att sedan köpa en nyckel som låser upp filmen för de dagar/veckor som den ska visas.
Det är i stort sett något mellanting mellan streaming och bio vilket gör att de är villiga att offra kvalitén då kunden ändå kommer (innan pandemin) för att se filmerna då det är allt annat som lockar biobesökaren.
Men det är en enorm mängd potentiella kunder som väljer att hellre se filmerna digitalt via en streamingtjänst eller genom Blu-Ray då de kan få 4K ljud och bild framför sin egna soffa/säng ovanpå att de kan pausa om de vill, och det är denna bit som både Sony och Microsoft egentligen har insett att det är där det finns en stor kundkrets speciellt i den takt som nya TV apparater och projektorer får en ökad kvalité så kan de försöka fånga in kunden genom den vägen.
Det var där Sony var ett geni med PS3 då det var den billigaste Blu-Ray spelaren på marknaden när den kom och det var även där de klantade sig med PS4, de missade att hålla kvar vid en av de bättre delarna med PS3 och det var enheten som mediacenter.
Det verkar dock som att Sony har insett detta med PS5 samtidigt som Microsoft verkar ha insett att de gick för långt med Xbox One som mediacenter