2020-11-15, 14:38
  #61
Medlem
swebarbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oldberry
Vilket jävla as! förbjud överfulla köpcentrum och mataffärer istället, alkoholen i sig är väl inget problem?!

Kan man beställa hemleverans av sprit nudå eller ska alla tränga in sig på systemet?

man behöver gå till mataffären för att köpa mat för att överleva. man behöver inte gå till krogen för att dricka alkohol i pandemitider, det kan man göra hemma istället. tror du kan beställa hem sprit från systemet.

dagens ungdom är så jävla blåsta, tror dom är odödiga och kan struntra i restriktioner o allmänt sunt förnuft.
__________________
Senast redigerad av swebarb 2020-11-15 kl. 14:40.
Citera
2020-11-15, 20:44
  #62
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IceEyes
Det konceptet testades i USA under 20-talet och resulterade i öppet mål för illegala sprittillverkare, svartklubbar och den organiserade brottsligheten som kunde ombesörja den illegala importen och distributionen av alkohol och därmed upprätta starka imperier kring sina verksamheter.

Exakt samma situation som vi har i prostitutionsbranschen i Sverige idag.

Nej totalförbud av Alkohol vore verkligen ingen lyckad idé.
Citera
2020-11-15, 21:02
  #63
Medlem
Frågan är, hur stor är sannolikheten att detta kommer gå igenom. Är det en laglig åtgärd? Är det en ekonomisk gångbar åtgärd, om extremt många kommer tappa lönen, så blir det dyrt, även om krogar är enkla att starta upp när väl ekonomin rullar igen. Kommer verkligen FoHM gilla förslaget??
Citera
2020-11-15, 23:04
  #64
Medlem
downloathes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kommer-vara-anon
Frågan är, hur stor är sannolikheten att detta kommer gå igenom. Är det en laglig åtgärd? Är det en ekonomisk gångbar åtgärd, om extremt många kommer tappa lönen, så blir det dyrt, även om krogar är enkla att starta upp när väl ekonomin rullar igen. Kommer verkligen FoHM gilla förslaget??
Det ser ut som ett gäng verklighetsfrånvända politiker har skrivit förslaget. Folkhälsomyndigheten ansvarar inte för ekonomiska konsekvenser till följd av beslutet, det gör egentligen inte heller politikerna trots att de vill göra gällande att så är fallet med hjälp av en konsekvensdel i promemorian.

Förslaget i sin helhet går att läsa här:
https://www.regeringen.se/4abc0c/contentassets/7cf53b1760ce422a987f59eb9cb77bd0/forslag-till-forordning-om-tillfalligt-forbud-mot-servering-av-alkohol.pdf
1 Promemorians huvudsakliga innehåll
I promemorian föreslås en ny förordning om tillfälligt förbud mot servering av alkohol. Förslaget innebär att sådan servering som avses i alkohollagen (2010:1622) av spritdrycker, vin, starköl och andra jästa alkoholdrycker eller alkoholdrycksliknande preparat är förbjuden mellan klockan 22.00 och 11.00.
Undantag görs för servering på särskilda boenden och rumsservering på hotell eller minibar i hotellrum. Förordningen föreslås träda i kraft den 20 november 2020 och gälla till utgången av februari 2021.
7.1 Konsekvenser för företagen
Det finns omkring 15 700 serveringsställen i hela Sverige. För flertalet serveringsställen förväntas denna förordning innebära minskade intäkter och begränsade öppettider. Inkomster genom alkoholförsäljning uppskatttas vara en betydande inkomstkälla för serveringsställena. Vidare uppskattas den större delen av försäljningen av alkohol ske under kvällstid.
Tiden som serveringsställena kommer att kunna servera alkoholdrycker och även deras öppettider begränsas genom denna förordning. Som framgår ovan måste ett serveringsställe utrymmas senast 30 minuter efter serveringstidens utgång. Det saknas dock hinder för att dessa därefter kan öppna på nytt för alkoholfri servering. Barer eller nattklubbar som vanligen öppnar för besökare sen kvällstid kommer att påverkas i stor utsträckning av denna förordning. För denna grupp av serveringsställen kommer det att innebära ett totalt förbud mot alkoholservering under stora delar av deras sedvanliga öppettider. Dock kan de fortfarande ha öppet för besökare utan att servera alkohol, vilket ändå möjliggör vissa intäkter.
Serveringsställen som har matservering som sin huvudsakliga verksamhet förväntas påverkas i mindre utsträckning eftersom dessa oftast har en servering som pågår under en längre period av dygnet. Det blir ändå en viss påverkan på dessa serveringsställen då de kan behöva stänga tidigare än normalt. Att öppna på nytt för alkoholfri servering är dock en möjlighet för att minska den ekonomiska påverkan.
Minskade intäkter förväntas endast för den tid denna förordning gäller.
Den ekonomiska påverkan på serveringsställen kan skilja sig åt mellan regioner. I storstadsområden och andra stadsområden förväntas det finnas fler serveringsställen som har öppet sent på kvällar och nattetid än vad det finns på mindre orter. Förordningens förbud förväntas därför i högre utsträckning påverka fler serveringsställen som belägna i större orter jämfört med mindre orter. Regionala skillnader av förbudets effekter skulle därför kunna noteras.
Förslaget innebär en begränsning av näringsfriheten. Enligt 2 kap. 17 § regeringsformen får begränsningar i rätten att driva näring eller utöva yrke införas endast för att skydda angelägna allmänna intressen och aldrig i syfte enbart att ekonomiskt gynna vissa personer eller företag. Serveringsställen är sådana platser där det finns en större risk för smittspridning och trots att det funnits regler om hur smittspridning ska minskas på serveringsställen sedan mars 2020, då Folkhälsomyndigheten beslutade om föreskrifter och allmänna råd om att förhindra smitta av covid-19 på restauranger och caféer m.m. är trängsel på serveringsställen fortfarande till viss del ett problem och utgör därmed en risk för smittspridning. Om reglerna om fysiskt avstånd på restauranger, barer, nattklubbar och andra liknande
verksamheter inte hålls finns det risk att det leder till en vidare samhällspridning av det virus som orsakar covid-19, vilket kommer påverka enskilda individer, samhället, företagen och sjukvården i ännu större utsträckning än vad sjukdomen redan gör. Bedömningen är därför att förslagen i denna promemoria är nödvändiga för att förhindra smittspridningen och motiveras således av ett angeläget allmänt intresse. Det innebär att det anses vara en tillåten inskränkning i näringsfriheten.
7.2 Konsekvenser för arbetslösheten
Begränsade öppettider och intäkter för serveringsställen kan innebära att dessa har mindre behov av personal och mindre möjligheter att behålla eller anställa personal. Jul- och nyårshelgen innebär ofta utökade inkomster för serveringsställen i form av julbordsservering, julshower, nyårsfester m.m. och kan innebära ett utökat behov av att anställa tillfällig serveringspersonal. Denna typ av tillställningar kommer dock att behöva ske i mer begränsad omfattning detta år med anledning av den pågående pandemin och de begränsningar som redan finns på plats för serveringsställen. Denna förordning innebär ytterligare en begränsning för denna bransch och kan få som konsekvens att fler personer mister sitt arbete samt att eventuell personal som tillfälligt hade planerats att anställas inte kommer att få anställning. Förväntningen är dock att det ska finnas möjligheter att återanställa eventuell uppsagd personal när denna förordning och dess begränsningar upphör.
__________________
Senast redigerad av downloathe 2020-11-15 kl. 23:40.
Citera
2020-11-16, 01:01
  #65
Medlem
Nu är det försent igen. Liksom i våras blev det försenade beslut med besöksrestriktioner. Sen under sommaren och hösten är det knappt några restriktioner . Och nu är de panik åtgärder.
Varför kan inte regeringen haft lite restriktioner under hösten eller under sommaren. Det har varit fullt med turister, fullt ös överallt. Inga besöksförbud på sjukhus tio förkylda besökare smittar ner personal och patienter. Kostar miljoner med extra personal om det finns. Regeringen kunde ha haft lite Broms under hela perioden för att lugna smitt kurvan men nu så är det försent igen .
Dom skulle lika gärna kunna skita i att ha några restriktioner alls nu, så samhället får fungera. Folk får behålla jobbet. Risken är väl att självmord och utslagna blir mycket större än coronan.
Citera
2020-11-17, 23:33
  #66
Medlem
downloathes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kommer-vara-anon
Frågan är, hur stor är sannolikheten att detta kommer gå igenom. Är det en laglig åtgärd? Är det en ekonomisk gångbar åtgärd, om extremt många kommer tappa lönen, så blir det dyrt, även om krogar är enkla att starta upp när väl ekonomin rullar igen. Kommer verkligen FoHM gilla förslaget??

Ja om det finns synnerliga skäl. Med stöd av 3 kapitlet, 10 paragrafen i alkohollagen.

https://www.riksdagen.se/sv/dokument-lagar/dokument/svensk-forfattningssamling/alkohollag-20101622_sfs-2010-1622
10 § Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får förbjuda eller inskränka försäljning av alkoholdrycker och alkoholdrycksliknande preparat om det finns synnerliga skäl för det.

Kommunen får för visst tillfälle förbjuda eller inskränka försäljning av alkoholdrycker och alkoholdrycksliknande preparat om det anses påkallat för att upprätthålla ordning.
Lag (2019:345).
__________________
Senast redigerad av downloathe 2020-11-17 kl. 23:39.
Citera
2020-11-20, 00:16
  #67
Medlem
downloathes avatar
...som befarat anser Folkhälsomyndigheten att serveringsställen inte tillhör de huvudsakliga spridningsmiljöerna.

https://www.aftonbladet.se/minekonomi/a/9Okoyr/alkoholstopp-efter-klockan-22-pa-fredag
Inte spridningsmiljöer
Men Folkhälsomyndigheten säger samtidigt att serveringsställen i sig inte faller ut som "huvudsakliga spridningsmiljöer". Men ökad alkoholkonsumtion kan göra att rekommendationer inte följs som de borde.
Dessutom gör rätten det gällande att man inte är bekväm med att regeringen justerar Alkohollagen med en förordning:
Rätten anser att det finns synnerliga skäl för regeringens beslut men ställer sig frågande till om regeringen följer bestämmelserna i regeringsformen för hur en lag får ändras. Den säger att en lag inte får ändras på annat sätt än genom lag.

I alkohollagen finns en huvudregel med klockslag mellan vilka alkohol får serveras, noterar förvaltningsrätten. Den lagregeln vill regeringen ändra på genom en förordning, det vill säga en bestämmelse som regeringen beslutar på egen hand, utan att höra riksdagen. Domstolen är inte oreserverat bekväm med det.
Branschorganisationer, enskilda restaurangföretagare bör med framgång kunna överklaga myndighetsbeslutet, bifallandet av förslaget om serveringsförbud i kammarrätten.
__________________
Senast redigerad av downloathe 2020-11-20 kl. 01:03.
Citera
2020-11-20, 16:42
  #68
Medlem
downloathes avatar
Den bristfälliga logiken och motsägelsefulla uttalanden fortsätter i vanlig ordning. Serveringsförbudet handlar om ett moraliskt ställningstagande, ett försök att påverka följsamheten med förbud och mycket lite om att försöka hindra smittspridningen.

Digital pressträff kl16:00 2020-11-20 med inrikesminister Mikael Damberg och kulturminister Amanda Lind:

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3Jgxj9/senaste-nytt-om-coronaviruset?pinnedEntry=440239
Att det skulle vara okej att återöppna verksamheten igen efter 22.30 utan alkohol, hur ser ni på det?

– Vi har ingen reglering av det. Vi har sett i en del länder att man sett andra effekter så jag tycker det är bra att restauranger tänker till och finns det restauranger som tror att det blir bättre så har regeringen ingen reglering om detta, säger Damberg.

Ni har ingen åsikt om de tömmer eller inte tömmer lokalen?

– Nej, vi har ingen sådan åsikt från regeringens sida. Vi har beslutat om ingen alkohol efter 22. Öppnar man på ett ordnat sätt efter det så är det väl helt okej, säger Damberg.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3Jgxj9/senaste-nytt-om-coronaviruset?pinnedEntry=440238
Men det är väl lagligt att öppna efter 22 om man inte säljer alkohol?

– Jag sa inget annat. Jag funderar bara på om det finns efterfrågan och är lönsamt. Men alkohol sena timmar är en riskfaktor.

Riskfaktor även om folk samlas på trånga platser efter klockan 22 även om det inte finns alkohol?

– Vi har inte jobbat med förbud om att restauranger inte får vara öppna. I dag handlar det om alkoholstopp efter 22 och vi tror det får effekt på smittspridningen de kommande veckorna, säger Damberg.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3Jgxj9/senaste-nytt-om-coronaviruset?pinnedEntry=440237
Aftonbladet nu. Hur ser ni på att krogar vill öppna igen efter klockan 22?

– Jag har inte sett den uppgiften. Alkoholserveringen upphör att gälla frå klockan 22 och det är skarp lagstiftning och krogar som skulle bryta mot den får sanktioner. Jag har svårt att se att det finns efterfrågan för den typen av verksamhet sent på kvällen. Det är inte nu det är dags att samlas i sociala sammanhang för att framförallt rädda liv, säger Damberg.
__________________
Senast redigerad av downloathe 2020-11-20 kl. 16:48.
Citera
2020-11-20, 17:36
  #69
Medlem
Knullkungens avatar
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/halland/efter-alkoholstoppet-barkedjan-andrar-tidszon-for-att-ha-oppet-pa-natten

"På fredagen är det stopp för alkoholförsäljning efter klockan 22 på kvällen. Det fick en barkedja att tänka om och utropar nu eget land med ändrad tidszon för att kunna servera alkohol till klockan 03:30 som vanligt.

– Vi försöker se något roligt i den här jättedystra situationen vi är i, säger Kim Strömberg, en av grundarna till barkedjan.!"
Citera
2020-11-20, 18:33
  #70
Medlem
swebarbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knullkungen
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/halland/efter-alkoholstoppet-barkedjan-andrar-tidszon-for-att-ha-oppet-pa-natten

"På fredagen är det stopp för alkoholförsäljning efter klockan 22 på kvällen. Det fick en barkedja att tänka om och utropar nu eget land med ändrad tidszon för att kunna servera alkohol till klockan 03:30 som vanligt.

– Vi försöker se något roligt i den här jättedystra situationen vi är i, säger Kim Strömberg, en av grundarna till barkedjan.!"

tror inte man kan göra såhär, lär väl bli böter o liknande om dom ska hålla på fjanta sig som i dagis.. jävla krögare... när ska idiotsvenskar fatta att sociala sammanhang är inte en rättighet under en pandemi när folk dör o blir sjuka? man ska undvika samlas på såna ställen. det lär ju bara leda till total nedstängning som nästa steg eftersom till 22:00 är väl ändå ok men visst vill dom att det kommer förbud som ger dom rätt till att stänga ner helt så får dom skylla sig själva då.
__________________
Senast redigerad av swebarb 2020-11-20 kl. 18:36.
Citera
2020-11-20, 19:19
  #71
Medlem
downloathes avatar
Välkommen till det nya angivar- och kontrollsamhället vi skapat med COVID-19 som förevändning. Grattis till alla dårar som accepterat detta.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/6z48o8/krogarnas-trick-ateroppnar-2230
Hur ska man kontrollera att krogarna inte serverar alkohol efter återöppningen?
– Bestämmelsen är tydlig, det är en allvarlig överträdelse att bryta mot den. Jag tror att de flesta krögare kommer att följa den.
På fredagen har tillståndsmyndigheten 16 kontrollanter som ska ge sig ut vid 22.30 och se till att bestämmelserna följs. Carina Cutlip säger att man ser att restauranger, krogar eller nattklubbar inte följer restriktionerna kan man tipsa tillståndsenhetens genom att mejla till deras funktionsbrevlåda.

Polisen kommer också vara ute och hjälpa till att kontrollera.
Citera
2020-11-20, 19:25
  #72
Medlem
downloathes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
tror inte man kan göra såhär, lär väl bli böter o liknande om dom ska hålla på fjanta sig som i dagis.. jävla krögare... när ska idiotsvenskar fatta att sociala sammanhang är inte en rättighet under en pandemi när folk dör o blir sjuka? man ska undvika samlas på såna ställen. det lär ju bara leda till total nedstängning som nästa steg eftersom till 22:00 är väl ändå ok men visst vill dom att det kommer förbud som ger dom rätt till att stänga ner helt så får dom skylla sig själva då.

Du är lika korkad som dina slutsatser föreslår, alternativt besitter du svag läsförståelse. Man försöker skoja till det, slutar servera alkohol efter 22 lokal tid, men kallar det 03:30 enligt en anna tidszon. Dina övriga slutsatser är för övrigt lika väl genomtänkta som din förståelse för vad texten du svarade på faktiskt innebär.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in