Citat:
Ursprungligen postat av
onopono
Frågan är fortfarande hur någon kan vara "TRÄNAD" i att känna igen när något kommer att ske om det aldrig tidigare i världshistorien har skett.
VAD av det här är det som du inte fattar TROTS din doktorshatt och upprepade förklaringar?
Hoppas du själv vet vad du svamlar om, för ditt inlägg är obegripligt och är irrelevant för det jag skrev.
Men, om du menar att det skulle vara svårt att veta om nåt skulle kunna ske, bara för att det aldrig skett förut, så ser vi ännu ett exempel på din extrema okunnighet.
Med den vetenskap vi har så kan vi, och har, väldigt ofta och träffsäkert förutse vad som kommer att ske och när, eller kan komma att ske. Ju mer kända data man redan har, t ex lastmoduler för konstruktionsstål etc etc, så kan man förvånansvärt träffsäkert förutsäga hur mycket en konstruktion tål, och av vad, och hur, innan det blir fara och förde för haveri/kollaps, oavsett om det skett förut eller inte