2020-11-09, 09:22
  #403597
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Jag har svårt att tro att kina på något magiskt sätt lyckades stoppa smittan till 100% bara så där som deras officiella siffror påstår.

Finns ju många länder som haft väldigt liten eller ingen smitta alls och sedan har det blossat upp igen.

Även om du inte har något smitta i landet så kan du ju enkelt få in det igen så fort någon reser in igen och i ett så stort land som Kina så är det omöjligt att stänga helt.

Det konstiga är när man kollar här:

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/china

Nästan längst ner så står det dagligen hur många fall som rapporteras - det är låga siffror men ändå 20-50 st nya fall per dag fram till och med 8 November. I graferna är det dock helt tomt - inga nya fall.
Att fallen inte syns i grafen beror kanske på skalan, att toppen till vänster i diagrammet är så hög? Men klicka på 7-day moving average så ser du kurvan.
Citera
2020-11-09, 09:29
  #403598
Medlem
arbetets avatar
Var tvungen att kolla två gånger så jag inte räknade fel:

112 på IVA nu.

https://portal.icuregswe.org/siri/report/corona.covid-dagligen
Citera
2020-11-09, 09:30
  #403599
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Sjukdomsfallen i Europa stiger med en miljon var tredje dag så vad än alla andra länder vidtar för åtgärder verkar de inte fungera särskilt bra.

Din kommentar är irrelevant, då detta inte handlade om totala antalet sjukdomsfallen i EU, utan det handlade om mink-corona-mutationen. Läs gärna inläggen mer ordentligt innan du skriver, för att kunna bidra med något. Tack.
Citera
2020-11-09, 09:38
  #403600
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Var tvungen att kolla två gånger så jag inte räknade fel:

112 på IVA nu.

https://portal.icuregswe.org/siri/report/corona.covid-dagligen

115 nu
Citera
2020-11-09, 09:39
  #403601
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
115 nu
Å, fy fan!

Citera
2020-11-09, 09:40
  #403602
Medlem
Hrass avatar
Tyckte denna var kul, kort inslag på Expressen:
Här kraschar ambulanshelikoptern

Lägg märke till samtliga medverkande (läkaren, brandmannen, reportern).
En liten nyckel till varför munskydd till synes är helt verkningslöst i många länder?
Citera
2020-11-09, 09:46
  #403603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Var tvungen att kolla två gånger så jag inte räknade fel:

112 på IVA nu.

https://portal.icuregswe.org/siri/report/corona.covid-dagligen

Känns som att IVA följer smittoutvecklingen väldigt nära, är väl ungefär förrförra veckans diagnostisering som visar sig. En ytterliggare 50% ökning denna vecka med utgångspunkt från förra veckans diagnostisering verkar rimlig. Och vägen upp till ca 200 på IVA kommer nog vara rätt rak. Därefter kan det dämpas, morgondagens siffror på smittade ger nog en bra fingervisning.
__________________
Senast redigerad av Stockholmslivet 2020-11-09 kl. 09:51.
Citera
2020-11-09, 09:49
  #403604
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hras
Tyckte denna var kul, kort inslag på Expressen:
Här kraschar ambulanshelikoptern

Lägg märke till samtliga medverkande (läkaren, brandmannen, reportern).
En liten nyckel till varför munskydd till synes är helt verkningslöst i många länder?
Förklara gärna!
Citera
2020-11-09, 09:50
  #403605
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Intressant att de visar att det är möjligt att få bra filtrering av aerosoler om man väljer rätt kombination av material. "Hybrid" dvs ett elektrostatiskt material i kombination med ett tätt filter verkar öka filtreringen.

Tex en "swiffer" städduk från affären är en sådan elektrostatiskt material.

"Overall, we find that combinations of various commonly available fabrics used in cloth masks can potentially provide significant protection against the transmission of aerosol particles."

Även om man inte stoppar aerosoler effektivt så betyder ju inte det att masker är innefektiva. Att "bara" stoppa droplets kan också ha stor betydelse. Vi vet ju ännu inte hur mycket aerosoler/droplets bidrar till smittspridningen. Data från USA säger ju att maskanvändning fungerar.


This study provides evidence from a natural experiment on the effects of state government mandates for face mask use in public issued by fifteen states plus Washington, D.C., between April 8 and May 15, 2020. The research design is an event study examining changes in the daily county-level COVID-19 growth rates between March 31 and May 22, 2020. Mandating face mask use in public is associated with a decline in the daily COVID-19 growth rate by 0.9, 1.1, 1.4, 1.7, and 2.0 percentage points in 1–5, 6–10, 11–15, 16–20, and 21 or more days after state face mask orders were signed, respectively. Estimates suggest that as a result of the implementation of these mandates, more than 200,000 COVID-19 cases were averted by May 22, 2020.

https://www.healthaffairs.org/doi/full/10.1377/hlthaff.2020.00818
Angående det första håller jag med om att masker ger ett skydd, men om skyddet är svagt och ger en missvisande trygghet, är stödet svagt för ett tvång. (En plastpåse ger för övrigt fullt skydd mot partikelspridning, men är helt verkningslös om användaren måste ha andningshål för att inte kvävas, lite hårddraget.)

Angående det andra konstateras i artikeln att masktvånget inte hade någon effekt på anställda. Detta kan innebära att andra åtgärder - typ utegångsförbud - kan ha inverkat på den minskning som skett bland allmänheten. Det är ju naturligt att smittspridningen minskar om allmänheten stannar hemma och om den inte minskat bland de som inte haft möjlighet att stanna hemma finns det vissa tvivel beträffande resultatets robusthet bland allmänheten.

Detta var bara några snabba reflektioner (Vet inte om de har kontrollerat mot faktiskt utfall i delstater utan masktvång, eller kontrollerat mot prognos inom delstater som undersökts. Tidpunkten i maj känns också som inte särskilt väl vald om trenden i delstater utan masktvång, men kanske med utegångsförbud, också var minskad spridning under samma tid.) Men, oavsett, framstår artikeln som en byggsten i bygget av mer robust kunskap i frågan.
Citera
2020-11-09, 09:50
  #403606
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av L.D.
Då är Britton väldigt blygsam. Dödligheten har ökat med en tiopotens på en månad, eller en dubbling varje vecka ungefär.
Med den takten kommer det dö 100 personer per dygn i slutet av november och vi passerar 7000 döda redan runt månadsskiftet.

Om inga restriktioner införs väldigt snart så kommer vi passera 10000 döda innan nyår.

Givetvis förutsätter mitt resonemang att trenden håller i sig resten av november vilket jag tror den gör med tanke på att de tidsfördröjningar vi sett på andra håll efter att restriktioner införts.

Nu har ju folk på eget bevåg börjat bli försiktigare i Sverige också den senaste veckan och det kommer förhoppningsvis börja synas i statistiken om någon vecka.

Tittar man på Sverige så ser man ganska tydligt att kurvan för döda följer med smittkurvan med 3 veckors fördröjning lite drygt. Smittkurvan skenar fortfarande som synes rakt uppåt så enda rimliga gissningen är att dödligheten också kommer peka uppåt i samma trendriktning minst 3 veckor framåt i tiden.

Utan restriktion och vi har 10 000 döda till årsskiftet?
Vi följer upp din prognos (som innebär ungefär 80 döda per dag (från nu)) i januari.
Citera
2020-11-09, 09:51
  #403607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sir89
Jo Björn Olsen sa

"Jag har också trott att det kan komma som en andra våg, men viruset har inte betett sig som ett influensavirus och det verkar inte vara särskilt mutationsbenäget heller. Den andra vågen i samband med exempelvis spanska sjukan berodde på att man fick genomgripande funktionella mutationer i viruset. Det muterade och ökade sin aggressivitet våldsamt, det berodde på en mängd olika faktorer. "

Sen är det säkert någon mer.

https://www.lifesciencesweden.se/article/view/719904/bjorn_olsen_det_kommer_nog_ingen_andra_vag_av_covi d19

Andra våg. Olika definitioner !!

Björn Olsen har i olika sammanhang förklarat hur han menar: att han inte trodde att det skulle bli en klassisk andra våg som i Spanskan, dvs en muterad våg som signifikant ändrat egenskaper (som spanskan ändrades till att gå på andra åldersgrupper). Detta förstod man om man läste vidare under clickbait-rubrikerna de satte när de pratade med honom.

Det vi i tråden nog oftast menar är en enklare version av uttrycket våg, tror jag. Helt enkelt en ny generell smittvåg.

Även Tegnell har under sommaren sagt att det inte blir en andra våg. Han har dock tydligt förklarat att han menar att det inte kommer bli en stor ny smittvåg, utan mer lokala utbrott, i kluster. Jag är inget fan av AT, men skall vara rättvis. Till hans försvar har han halvt om halvt ändå medgett i efterhand kanske inte att han hade fel, men att det inte blev riktigt som de hade trott, osv.
Citera
2020-11-09, 09:54
  #403608
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
115 nu

Västra Götaland den stora boven?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in