Citat:
Ursprungligen postat av
MrArtur
Jag själv röstar borgerligt och jag avskyr hur "vänstern" lyckats kidnappa det intellektuellt ärliga, logik, vetenskap och reson. Eller snarare internethögern som tagit avstånd från detta och gett det att tillhöra exklusivt vänstern. Epistemologi, logik, reson och vetenskap tillhör inget politiskt läger, men många i internethögern tar per automatik avstånd från allt som de upplever vänstern uttrycka och så definieras vetenskap, logik, reson och epistemologi helt plötsligt som något vänstervridet. Det är riktigt illa och en del av samma virus. Ett av dess symptom.
Det säger sig självt. Många i denna tråden uttrycker det som dig. "Det finns inga bevis, men jag tror på valfusk ändå".
Faktum är att ej negativ inte kan bevisas. På samma sätt som det inte går att leda i bevis att gud
inte existerar går det inte att bevisa att röstfusk inte förekommit. Bevisbördan ligger på det positivistiska att röstfusk förekommit. När det presenterars lyssnar jag. Men vi ser bara en stor mängd av spridda skurar på youtube. På samma nivå som exemplet tidskriften Science tog upp:
https://www.sciencemag.org/news/2020/10/us-election-nears-researchers-are-following-trail-fake-news
Bevisbördan ligger initiellt för sidan som tror att fusk förekommit. Därefter kommer bevisbördan ligga på den andra sidan att bevisa att bevisen varit felaktiga.
Det har varken du eller andra i tråden klarat av att göra. Det har heller inte medier lyckats att göra på ett övertygande sätt.
Istället är argumentationerna ad hominem, diverse appeals till authority och argumentationsfel. Folk tittar inte på förstahandskällor, utan tyr sig till etablerade auktoriteter som knappast kommer med övertygande resonemang. Kanske för folk som inte är insatta, men knappast för folk som vet hur saker fungerar.
Det har nu skett arrester av folk som är anklagade för electoral fraud. Så nu vill jag gärna att ni bemöter detta. Istället för att komma in och säga att allt "automatiskt" är fel, bara för att ni "känner" att det är fel.