Citat:
Försämrade levnadsvanor kan göra att man får cancer av en finanskris, men den främsta orsaken är ett färre överlevt, då finanskrisen innebar mindre pengar till cancervård:
https://svenska.yle.fi/artikel/2016/05/26/finanskrisen-kan-ha-orsakat-en-halv-miljon-dodsfall-i-cancer
Hur många i Sverige, tja, 160 000 i EU enligt rapporten. Kanske innebär 5000 av dem i Sverige.
https://svenska.yle.fi/artikel/2016/05/26/finanskrisen-kan-ha-orsakat-en-halv-miljon-dodsfall-i-cancer
Hur många i Sverige, tja, 160 000 i EU enligt rapporten. Kanske innebär 5000 av dem i Sverige.
Ja så kan det ju vara, jag har ju inte läst rapporten. Men det handlar fortfarande många gånger om egna livsval, för det är ju ff inte finanskrisen per se som orsakar cancern. Om man röker exempelvis så utsätter man sig för en risk för cancer, får man det och vården saknar resurser så är det ju illa, absolut. Men du kanske inte skulle rökt från början? Ett annat exempel, du knullar runt hejvilt, utan kondom. Du åker på cervixcancer, alternativt prostatacancer. Du kanske borde använt den där kondomen, eller varför inte ännu bättre, avstått från promiskuitet? Jag har faktiskt inte sett eller så har jag inte varit uppmärksam nog, att de dragit ner på cancervården nämnvärt i Sverige i sådana tider. Men det har de kanske?
Men när det gäller Covid-19 så är det inte ett personligt val. Pga strategin att inte göra något som helst motstånd mot viruset så står jag och resten av folket nu inför det faktum att den nästa du möter och interagerar med kan resultera i din eller någon annans död. Det var FHM som släppte in och lös viruset, nu vill de lägga ansvaret på medborgarna. Jag säger sparka dem hela högen!