Citat:
Ursprungligen postat av
Browser
Hahhahahaha en vän till alltså som berättar. Aja,. bra du behöver inte leta alls utan det är villiga vänner som gärna berättar om KL. Inget som kommer tas med till domstolen alltså utan mer som skvaller vid sidan om i en förundersökning där åklagaren har personligt agg till den åtalade.
Det är ju inte åklagaren som sitter och förhör dessa vittnen. Jag vet inte hur du tänker att ett sådant protokoll skall se ut. Det finns massor av förhör som du kanske sett. Och dessa jämförs med andra förhör. Samstämmighet bl a. Ja, absolut är en del hörsägen, men då brukar man säga det: "Jag hörde att....". Men i just detta förhör var ju faktiskt killen med som hörde det hela. Men sitter inte och ljuger i ett vanligt förhör. Inte normala människor i alla fall.
De HADE många vänner. Men de dröp av en efter en i takt med KLs drickande och skandalösa uppträdande.
Inte många procent kommer användas i tingsrätten. Där är det (förhoppningsvis) hård relevans som tas upp. Men det kommer vittnen - och det är upp till åklagaren att leda de förhören och sen får ju KL med advokaten som språkrör, också förhöra dessa vittnen.
Vi får väl se vart det landar.