Citat:
Ursprungligen postat av
Magictrix
Hm, det finns flera varianter av historien, så det är svårt att veta vad som är trådsanningar och vad som är Isabellas fantasier. För länge sedan påstods det att hon hade en stalker, men jag minns inte om det var före eller efter "hajen". Ett tag trodde jag det var någon som var ute efter "hajen" som ringde på hos henne. Sedan visade det sig vara ett fan från afrika som tagit sig hit för att träffa henne. Tror aldrig det framgick vilken hudfärg han hade. Det finns ju rätt många vita afrikaner också. Hon anlitade då en "säkerhetsstyrka" (en kompis kompis som varit militär). Han snackade tydligen vett i afrikanen som då åkte hem igen. Men så i våras (och här är det lite svårt att hänga med) ska tydligen samme afrikan (det kan ha varit en annan man, men vad är oddsen för det?) dykt upp igen, på hennes jobb och utanför huset. Det har Bellsebub själv skrivit om. Så då anlitade hon säkerhetsteamet (kompisen) igen. Den här gången gick ryktet att fd militären nu hade legat med både Bella och någon av hennes vänner. Vet dock inte om det var samtidigt eller både och? Hur som, så kastade hon däremot ut sin syster och hennes pojkvän från nya villan för att istället installera säkerhetsteamet i källaren. Och sig själv. Men säkerhetsteamet hade en egen vilja och byttes snabbt ut mot andra män och till slut blev det fridykaren som drog vinstlotten. Men visst, det är möjligt att någon svart man hunnit medverka däremellan, men det har inte gått några rykten om det i den här tråden. Om det nu har någon betydelse?
Googlde och hittade att bloggbevakning faktiskt grävt och skrivit om det.
https://bloggbevakning.se/2020/09/21/lasarna-tror-att-isabella-lowengrip-hittat-pa-psykopat-historia/
Isabella skrev precis som bloggbevakning skriver att hon hade en affär med någon som vi inte känner till. Med några dagar eller veckor mellanrum så sparkade hon ut en kille som bodde inneboende hos henne och skrev att hon hade blivit utnyttjad av en fullblodspsykopat.
Det kan ju vara samma person, t.ex. om hon inledde en relation med livvakten som bodde i källaren som Isabella isåfall såklart inte tyckte skulle få någon lön längre.
Hittade denna artikel, någon som vet vem hon slängde ut?
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/QoGMqP/isabella-lowengrip-om-romansen-med-mystiske-mannen
”Entreprenören instämmer och berättar om en händelse nyligen.
– Det hände en sak för några veckor sedan, för han skulle hämta en sista sak hos mig. Och precis innan han skulle gå så ställde han sig och tittade och så sa han: ”Isabella, jag har älskat dig. Det här med att du pratar om ensamhet, det är inte sant, för jag har varit här och funnits hos dig när du har mått som sämst”
Dom flesta som kommenterade på bloggbevakning trodde att allt var påhittat, det verkar lika rörigt och påhittat som ECT-historien. Man kan väl inte dejta flera varje vecka medan man får ECT behandling!
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/lAGage/isabella-lowengrip-om-att-dejta-aldrig-gatt-en-vecka-utan
Kan afrikanen ha varit en av dejterna? Taskigt att hänga ut honom som stalker i så fall! Men det verkar ju troligare att han var en dejt än att han skulle ha åkt ända från Afrika på vinst och förlust för att stalka henne.