Citat:
Ursprungligen postat av
rotebro-conny
På vilket vis är det naturligt att ha en startmotor till en elmotor?
Även om du gör vad du kan för att göra om det här till ett renodlat elbilsforum är det här fortfarande ett allmänt diskussionsforum där användarna har genomsnittlig erfarenhet av elbilar dvs i många fall ingen och då bör du väl rimligen förstå att det är naturligt att fråga:
1. Varför man behöver extern starthjälp till en bil som redan har ett halvt ton batterier ombord.
2. Varför man över huvudtaget måste ha en startmotor till en elmotor.
3. Varför man inte integrerat startmotorn i systemet och den krets som ger bilen ström under färd.
Elbilar har ingen startmotor, men de har ett vanligt 12 volts startbatteri och tråden handlar ju om batteriet och inte startmotorn, det är två skilda delar.
1, Det stora driftsbatteriet, som på min ZOE är på 400 volt, väger 370 kg och är på 41 kWh fungerar bara som bränslebehållare, precis som bränsletanken på en bensinbil.
För att kunna köra med elbilen, måste du självklart också ha komponenter som motor (elmotor), växellåda (reduktionslåda) och ett vanligt 12 volts startbatteri, annars kan bilen inte röra sig framåt..
2, Elbilar har ingen startmotor
3, 12 volts startbatteriet krävs för att du ska kunna starta elbilen, för att du ska kunna slå på ljuset, radion, fläkten, värmesitsarna och alla de andra elförbrukarna.
Med ett urladdat 12v startbatteri är elbilen lika död som en bensinbil.