Citat:
Ursprungligen postat av
Crapmagic
Nu har han hittat på ett till nyord
Vad betyder gayop? och hur är någonting som är gay?
Enligt Urban Dictionary så beskrivs en 'gayop' som:
A conspiracy, executed by people who connect through social media, to harass, dox, de-platform, etc... a person or group.
Enkelt förklarat är att man konspirerar tillsammans med likasinnade via sociala medier för att utsätta någon annan på sociala medier för trakasserier och liknande.
Det är faktiskt tragiskt hur bögen Christoffer Dulny vet om alla dessa ungdomliga slanguttryck. Som en snart 40-årig vuxen man så hänger han fortfarande kvar i ungdomskretsarna och lär sig den nya generationens språkbruk. Alla hade en sådan kultur när man växte upp, man använde dom coola nya orden för att visa att man var en i gänget. Men sedan blev man vuxen och kunde ej med hedern i behåll fortsätta bete sig så där och fick börja prata normalt helt enkelt.
Men Dulny är ingen vuxen. Han är ett litet barn i själen, och drömmer tillbaka till sin barndomstid. Han fullkomligt avskyr att vara vuxen. Han avskyr ansvar. Han avskyr arbete. Han avskyr att samhället ser på honom som en vuxen människa när han egentligen bara vill "bli barnet igen". Och det är just vad han är.