Citat:
Ursprungligen postat av
DikT
idrott&kultur fast det inte har mer än marginell påverkan. Det finna ingen logik i detta.
För att inte tala om Ullared och andra ställen...
Citat:
Ursprungligen postat av
ingetbranick
Det är svårt att se det rimliga i att idrott och kultur får tvärnobben medan handeln ska störas så lite som möjligt och barer och restauranger i stort sett kan fortsätta som tidigare. Det är som att regeringen (som viftar på svansen åt FHM) inte förstår att idrott och kultur faktiskt är big business som omsätter stora pengar och genererar jobb åt väldigt många människor, inte bara är lite förströelse åt folket som man lika gärna kan avstå ifrån.
För övrigt så är beslutet att tillåta 300 personer ett av få exempel (det enda?) på att regeringen faktiskt fattat ett självständigt beslut utan att gömma sig bakom FHM (som ville behålla 50-gränsen). Det tog över ett halvår och säger väl det mesta om vår historiskt svaga och handlingsförlamade regering, i en tid när vi hade behövt raka motsatsen.
Håller med dig om 300 det luktar RF och Björn Eriksson lång väg nu när merparten av hallsporterna har sin huvudsäsong så vill han få igenom detta. Plus i kanten för honom att Fotbollen får klä skott för det.
När det kommer till Ullared,
Herregud du är typ 100'e personen som bär upp Ullareds exemplet.
Idrott och Kultur i det här fallet kultur som i bästa fall kan klassas som nöje och inte högkultur.
Ses inte som samhällskritiskt.
DEt är mycket riktigt som du skriver en förströelse likt Gladiatorspelen i Rom.
Fotboll klackkultur, firmakultur och annan subkultur assoicerad till denna finns det nog flera beslutsfattare som ser subversiv (nedmonterande kultur).
Det handlar ju någonstanns om att omfördela resurser också att gemene namn och många i den här tråden inte ska spendera sin Covid ansträngda ekonomi på förströelse utan på handel, vård och säkerhet som alla utgör civilisationens grundpelare.
Att vi fortfarande avlönar spelare i andra ligan och tredjeligan är ett hån mot professionell idrott i stort.