Citat:
Ursprungligen postat av
asdfghjklzxcvbnm
Känns som att man nås av fler rapporter om spelare med corona nu när säsongen är ÖVER snarare än när den pågick. Chelsea hade ett par. Nu Neymar och några PSG spelare. Nästan alltid ackompanjerat av nyheter om att dom varit på någon lyxsemester eller fest. Blir ju löjligt när man tänker på att det var så mycket snack om att äventyra spelarnas hälsa med att spela på även utan publik. Om något kanske det var en skyddande faktor att spela vidare under försiktighetsåtgärder och strikta riktlinjer som kan hålla dessa idioter under kontroll.
Jo, elitfotbollsspelare är ett extremt bortskämt släkte. Så fort någon tar av dom kopplet så rusar de runt som värsta dårarna på fester, semestrar eller absolut måste träffa släkt och vänner varje timme.
Diverse äventyrare kan åka på expeditioner i månader, oljeplattformsarbetare etc är ifrån familjen i veckor i taget. Men en fotbollsspelare klarar knappt en enda dag.
Nu är det såååå tråkigt för de i svenska landslaget att inte få träffa familjen på en heeeeel vecka. Stackarna.
Tog inte ens en vecka efter avslutad säsong innan Maguire blev tagen av polis i Grekland under en semesterresa med bror och fruar (eller liknande). "Oskyldig" tydligen, men vad fan gör dom i Grekland? Premier League startar snart men spelarna är ute och festar och "drabbas" av corona, poliser och annat. Klubbkompisen Pogba tillhör ju de som fixade corona. Stackarna.
Så jo. Idioter är ett bra uttryck. Dock gäller det inte alla spelare och klubbar. Finns de som är seriösa också.