Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Det är såvitt jag vet helt klarlagt att man inte såg själva visiret från bryggan. Det är också den rimliga förklaringen till de katastrofala åtgärder (och brist på desamma) som bryggan vidtar när den kraftiga slagsidan sker ca 01:15. Det Linde skall sett är den lilla gösstaken på dess främsta punkt.
Oavsett vad han exakt kunde se tyder allt att ingen förstod att visiret var borta under hela haveriförloppet. Däremot hade man uppenbara tecken på att något var fel och skickade därför ner Linde för att (återigen) undersöka rampen och kontrollera visiret. Man hade då sedan åtminstone 00:45 fått rapporter om smällar och konstiga ljud från området vid rampen. Detta, samt det faktum att man från maskinrummet i tv-kameran såg vatten tränga in vid rampen runt 01:15 är märkliga händelser om man tror att Estonia kantrade och sjönk pga ett hål under vattenlinjen.
När jag ser bilder ifrån hytten, så vill jag tro att man ser nosen på båten. Detta stöds ju genom vittnesmålet då. Rapporten säger annat.
Detta är motsägelser, motsägelser är inte bra.
Jag tror knappast att matrosen hittar på att han såg visiret från hytten. Han lär ju undrat med och kollat på visiret när han var i hytten.
Nu finns det ett hål under vattenlinjen, ett hål som kan ha större inverkan på inströmningen av vattnet.