Citat:
Ursprungligen postat av
Basfakta
Från mitt perspektiv är paret Palmes promenad från Grand den kanske mest intressanta delen i hela utredningen.
Oavsett om det var en ensam gärningsman eller en attentatsgrupp så krävde de sista 4-5 minuterna närgången övervakning från någon/några som befann sig på Sveavägen med uppsikt över paret Palme. Något annat alternativ finns inte menar jag.
Varför behövde övervakningen vara så närgången?
Svar: Därför att situationen innehöll en lång rad alternativ som inte kunde förutses av någon annan än Olof Palme och hans hustru.
1. Åka taxi hem.
2. Gå tillbaka till Rådmansgatan och ta tunnelbanan därifrån.
3. Kalla in en livvaktsbil och åka med livvakterna hem.
4. Ta bussen.
5. Det minst troliga alternativet: Promenera. Men vad var målet med promenaden, hur länge kunde man förvänta sig att de skulle promenera, i vilken riktning skulle de promenera och exakt vilka vägval skulle de göra?
När gärningsmannen och hans eventuella medhjälpare upptäckte att de började gå söderut kanske han/de tänkte att paret Palme skulle ta tunnelbanan från stationen vid Hötorget istället. Vilken väg skulle de i så fall ta sig dit? Eller skulle de inte åka med tunnelbanan alls utan helt enkelt promenera hela vägen hem?
Några alternativ:
a) Rakt söderut på Sveavägens västra trottoar till Hötorgets t-bana.
b) Västerut in på Kammakargatan och söderut längs Holländargatan och sedan Olofsgatan söderut.
c) Västerut in på Kammakargatan och söderut längs Drottninggatan.
d) Västerut in på AF kyrkogata och Olofsgatan eller Drottninggatan söderut.
e) Västerut in på Tunnelgatan och Olofsgatan söderut.
f) Västerut på Apelbergsgatan och Olofsgatan söderut.
g) Söderut längs Sveavägens västra trottoar till Kungsgatan och därifrån vidare.
Etc. Det finns säkert fler alternativ.
Svaret på allt detta är alltså närgången övervakning.
Paret Palme valde som vi vet det minst troliga alternativet – östra trottoaren.
Om vi tänker oss att Palmes promenad till tunnelbanan i Gamla stan övervakats liksom resan in till Rådmansgatan och att Grand övervakades så kommer vi nu till själva slutfasen i operationen.
För att inte orsaka onödiga logistiska problem så borde en sådan grupp tänka ”vi väntar och ser var de tar vägen”. Blir det tunnelbana, taxi, livvaktsbil, buss, blir de skjutsade hem av en vän eller vad blir det?
Det verkar med andra ord inte särskilt begåvat att redan i förväg ställa en gärningsman norr om Grand. I händelse av att Palme inte skulle välja Rådmansgatans t-bana så stod han där helt i onödan. Vilket skulle orsaka logistiska problem som enkelt kunde ha planerats bort.
Lika obegåvat hade det varit att ställa gärningsmannen vid Tunnelgatan i flera minuter. Risken var överhängande att Palme aldrig skulle komma dit.
Gärningsmannen behövde istället befinna sig nära Grand för att kunna agera där om det blev nödvändigt. Skjuta Palme när han går mot en bil, skjuta genom bilfönstret, när Palme går in på Kammakargatan etc.
Flyktvägen är inte lika bra som vid Tunnelgatan men det var ändå möjligt att även från Grands närmaste omgivningar springa iväg snabbt och hoppas att det skulle fungera.
Paret Palmes promenad söderut var alltså en gåva till gärningsmannen och när de bytte trottoar blev det plötsligt ännu bättre.
Palme valde utan att veta det sin egen mordplats. Den ur gärningsmannens perspektiv minst dåliga mordplatsen längs Sveavägen ska man väl säga. Gränden och trappan är bra.
Min poäng med denna långa text är att många tänker bakvänt när de gäller det här. De utgår så att säga från kunskapen att Palme mördades i hörnet Tunnelgatan/Sveavägen om ni förstår hur jag menar.
Istället måste man, menar jag, utgå från gärningsmannens perspektiv och de många frågor han ställdes inför. Frågor som skulle besvaras rationellt på mycket kort tid.
Att inom loppet av ett par minuter fatta ett rationellt beslut som leder till att man kan avrätta landets statsminister och snabbt undkomma kräver onekligen sin man.
Även en skjutglad amatör behövde tänka likadant. Han behövde också räkna ut att det var olämpligt att skjuta vid Grand, på en tunnelbanestation, längs Sveavägen utan bra flyktmöjligheter etc.
Även en skjutglad amatör behövde vara rätt kall och invänta rätt ögonblick, smyga sig på offret bakifrån, avlossa skotten och snabbt försvinna från platsen in i mörkret och uppför en brant trappa.
Utan att förlamas av stress och adrenalinpåslag.
Palmemordet var inte så enkelt att genomföra som många kanske tror.
Det krävde en kompetent gärningsman oavsett om han agerade ensam eller ingick i en attentatsgrupp.
Det är min övertygelse. Skjutglada amatörer i all ära, men jag är övertygad om att en sådan person inte hade kunnat genomföra Palmemordet på det sätt det genomfördes.
Så när vi letar efter gärningsmannen i vittnesmaterialet ska vi leta nära Grand vilket betyder Sveavägen/Tegnérgatan, Sveavägen/Kammakargatan, Sveavägens östra trottoar mittemot Grand, utanför Grands entré, hörnet AF kyrkogata/Sveavägen eller på Sveavägens västra trottoar mellan Kammakargatan och AF kyrkogata.
Det är uppenbart att för en eventuell grupp var paret Palmes hemfärd en logistisk mardröm. Vilket för mig utesluter en långvarig konspiration. Då hade mordet gått till på ett annat sätt. Man låter inte offret bestämma förutsättningarna. Det hade man gjort själva. Slagit till på en plats som kunde förutses och flyktvägen förberedd. Här är det uppenbart att mordförloppet innehåller slumpmässiga förhållanden. Avvikandet inåt Tunnelgatan österut kan inte ha varit förberett i en långvarig mening.
När det gäller en ensamagerande gärningsman så måste den personen följt efter från Grand. Men då blir problemet att det inte finns några säkra vittnesmål på det. Fauzzis Tensonman är osäker. Och sannolikheten att OP av en slump skulle stött på en person i Dekorimahörnan, som utan att i förväg veta, skjuter honom är enligt mig väldigt liten. Rentav kan uteslutas.
Kontentan av ditt resonemang är återigen att hittar vi inte gärningsmannen före Dekorima är det omöjligt att lösa mordet. Och då är det enbart nya vittnesmål som kan leda vidare. Eftersom de som är tillgängliga idag inte räcker.
Om det var en grupp, vilket jag tror, så skulle man inte låta paret gå längre än till Tunnelgatan. Taximannens sedda man med skinnjacka och WT antyder det. Plus gärningsmannens placering i mordögonblicket. Vilket då tyder på snabb följsamhet när OP visade att han skulle promenera hem. Det rör sig enbart om några få minuter. Där ingen förivrar sig.
Tyvärr går det inte att utesluta att det var en övning, narkotikaspaning eller övervakning som urartade. Alltså en person i en grupp som tar ett enskilt initiativ. Fångar tillfället i flykten via ett personligt initiativ. ''Han kunde inte hålla sig''. Så det är inte alldeles lätt. Vi får se var vi hamnar.