2020-09-26, 17:00
  #114433
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Det jag menar är bara att det kan ju inte ha spelat någon roll att den "ordentliga" husundersökningen fick vänta tills den 16/5. Paret D hade väl åkt iväg på semester redan innan den första undersökningen gjordes kvällen den 15/5, så de kan väl knappast ha haft möjlighet att förstöra någon bevisning sedan under natten mot den 16/5?
Han satt väl på förhör när husrannsakan gjordes den 15 maj? De åkte väl inte förrän på natten till den 16:e?
Citera
2020-09-26, 17:01
  #114434
Medlem
Snor-Johans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Så du är öppen för att det kan rubriceras ”God Gärning” i stället för ”Mord”?

Du och Snoris då...
Det var väl en liten fultolking vad?
Utökat självmord är väl en mer passande beskrivning med tanke på hur hon jävlades med folk.?
Citera
2020-09-26, 17:06
  #114435
Medlem
StudebakerHog666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
Det var väl en liten fultolking vad?
Utökat självmord är väl en mer passande beskrivning med tanke på hur hon jävlades med folk.?

Vem/vilka fler är det som är döda?
Citera
2020-09-26, 17:06
  #114436
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Han satt väl på förhör när husrannsakan gjordes den 15 maj? De åkte väl inte förrän på natten till den 16:e?
Ja det kanske var så tingsrätten menade då, att de kan ha hunnit städa bort bevisen på tvättmaskinen innan de åkte till Arlanda. Jag har inte koll på de exakta tiderna där med husrannsakan och avresan.
__________________
Senast redigerad av Draifos 2020-09-26 kl. 17:13.
Citera
2020-09-26, 17:11
  #114437
Medlem
firebird1974s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Ja, du. svårt att säga. Han kanske hann bränna upp blodiga shorts och strumpor? Andra blodiga kläder? Han tvättade en tröja - favorittröjan - som han tydligen inte ville bli av med. Jag har glömt mer ur fupen än jag kommer ihåg tyvärr.


Att som misstänkt få en husrannsakan avbruten är som att vinna på lotto. Dels får du ett kvitto på att polisen nosar dej i hälarna dels får du en gratis chans att förstöra bevis. SD visste att polisen skulle få tillstånd för en ny husrannsakan inom en eller två dagar. Så jag kan tänka mej att det kastades och raderades hejvilt hemma hos Davidsson. Och i paniken som uppstod så glömdes blodfläcken på tvättmaskinen.
Citera
2020-09-26, 17:14
  #114438
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Ja det kanske är så tingsrätten menar då, att de kan ha hunnit städa bort bevisen innan de åkte till Arlanda. Jag har inte koll på de exakta tiderna där med husrannsakan och avresan.

Beslut att hämta SD till förhör skedde 2018-05-15 16:54, och det verkställdes kl 17.49.
Kl 19.38 den 15 maj verkställdes husrannsakan. Direktiven var att "Eftersöka dator samt andra föremål som kan sättas i samband med Lenas försvinnande".

Men - han har haft mååånga timmar på sig att städa, städa och åter städa. Tvätta, slänga, radera i datorer osv osv. Väldigt många timmar.

Nej, kanske det faktiskt inte spelar nån roll vad som hände med de där husisarna.
Citera
2020-09-26, 17:14
  #114439
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Det brukar ibland antydas ungefär att "om bara inte jouråklagaren Mats Berg hade avbrutit husundersökningen kvällen den 15/5 så hade man nog kunnat hitta bevis hos SD". Och tingsrätten har ju något liknande resonemang på sid.30 i domen: "Möjligen hade en ordentlig teknisk undersökning på kvällen den 15 maj 2018 bidragit till att klargöra några frågetecken."

Men redan dagen därpå 16/5 tog ju åklagaren Åsa Hiding över ansvaret för utredningen, och samma dag fick polisen göra en ny och mer omfattade husundersökning hemma hos SD. Så frågan är ju då vilka frågetecken tingsrätten menar att man hade kunnat klargöra med en ordentlig teknisk undersökning kvällen den 15 maj?

Det är väl rimligt att anta att ju mer teknisk undersökning som görs direkt, i anslutning till brott, desto högre säkerheten av undersökningen uppnås. Nu kvarstår en osäkerhet därmed skapas meningslösa spekulationer.
Citera
2020-09-26, 17:22
  #114440
Medlem
Snor-Johans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SteinwayandSons
Hon gav sken över att hon var stalkad,fotad, m.m.
Hon sa att hon visste hur det skulle sluta.Det kommer att döda mig.Hon förstod att han inte skulle lämna frun frivilligt.Vi har läst det själva.Hon ville folk skulle tycka synd om henne.
Gissa varför hon inte var tillräckligt rädd för honom?
Hon var van att alltid vinna och hade aldrig tidigare varit en förlorare.Enda anledningen varför hon inte lämnade var dels av rent egoistiska skäl Hans presenter nu och då samt att hon helt enkelt hade blivit en dumskalle.Minst sagt.

Hon ljög och spred falska uppgifter som stollar runt henne svalde.

Hoppa inte över att läsa hur den själavårdare lögn-pastorn ljuger om flera års könskärkek med den hon själv som troende pastor bad upprepa äktenskapslöften om trohet till frun hon senare vräkte sitt hat över.

Aktbilaga 150 vittnesförhör (11) pdf did 768-769 Förhör med Ö*revall S*ernsköld, M*arika; 2018-10-1 0 10:17.

Marika ombeds att utveckla vad hon och Lena har pratat om, när det kommer till Lenas privatliv?
Marika förklarar att Lea berättade lite grann om att hon har varit aktiv i kyrkan som pastor, men lämnade det då det varit lite trassligt. Lena pratade om en granne som hon haft en komplicerad relation med, dom har haft ett förhållande som hon försökt avsluta, men eftersom dom bor grannar har det varit lite svårt. Hon berättade att det varit jobbigt, hon
pratade om att det var svårt att hantera när hon har barnen. Dom pratade om att Lena i så fall ska gå ut och ta konflikterna istället, så barnen inte hör. Det var svårt att balansera relationen menade Lena.

Hon berättade att hon brukade ta diskussionerna vid dörren eller utanför huset, så att inte barnen drabbas av dom konflikterna. Hon brukar känna av när det är så, så hon leder bort det från barnen. Hon sa att det går bra att lämna barnen några minuter. Marika sa att Lena skulle kunna ringa polisen också, men Lena ville hantera det själv och det riskerar bara att göra det värre, dom bor ju så nära varandra, hon och den här mannen.

Lena berättade att hon stöttat mannen mycket förut när han haft problem och när han kom till henne hade han svårt att ta ett nej. Han kunde komma förbi i tid och otid och hon hade svårt att hantera det. Hon har jobbat med själavård tidigare och när han kommit och velat prata hade det kommit för nära inpå, gränsen mellan privatliv och själavårdandet. Hon gick inte in på vilka problem det var.

Lena uppgav till Marika att hon upplevde honom som någon form av stalker. Marika och Lena skulle prata mer om det i samband med resan men det blev ju aldrig av. Marika ombeds att berätta mer om hon vet vem grannen var eller vad Lena haft för relation med honom? Marika uppger att det var en person hon aldrig träffat som håller på med geocaching, Lena nämnde honom inte med namn, men något med David, Davidsson eller nåt sånt. Marika ska
låta det vara osagt. Lena nämnde honom mest som grannen när dom pratade. Kan det ha varit Daviddsson, Marika är inte helt hundra. Man pratar ju med kompisar på så sätt med deras geocachingnamn istället för riktiga namn. Marika känner inte honom eller vet vem det är eller ens träffat honom, då borde Marika veta vem det är.

Lena berättade för Marika att det var en komplicerad relation. Marika frågade om vad det var för förhållande, men fick ett oklart svar, det hade varit någon form av kärleksrelation, men inte längre, men hon vet inte på vilken nivå. Ibland sa Lena att det var hennes ex, ibland grannen. Inte så djupt, allvarligt, länge förstod Marika det som. Hon tror aldrig dom bott ihop eller så, utan någon romans som inte vart så långvarig. Marika tillfrågas om att Lena beskrivit grannen som någon form av stalker och ombeds utveckla det?

Lena uppgav att hon upplevde det som så, framförallt att hon kände sig bevakad hemma och Hade hon något att göra så kunde han komma förbi, att det blev olägligt, att hon kände sig bevakad av honom. Lena skulle inte kunna ta dit någon annan person utan att han hade koll på henne, det tyckte hon var jobbigt. Han bodde ju så nära henne. Skulle hon anmäla honom skulle det bara bli värre, dom hade ju gemensamma grannar och sånt. Det försökte hon hantera själv.

Lena och Marika pratade om hur man ska hantera sånt här och hur man sätter gränser, men Lena tyckte det var svårt. Marika frågade även Lena om hon kände sig rädd för honom men Lena beskrev det såsom att det blev obehagligt ibland men att hon kan kontrollera situationen sa Lena. Marika är inte så säker på det, hon känner igen beteendet, man tycker man är stark själv. Lena erkände det inte rakt ut men tyckte det var obehagligt, men uppgav också att hon kunde läsa av situationen och hantera det.

--------------------
Rättrådigt att ljuga om att det var för barnens skull hon kunde lämna dom några "minuter""och ta konflikterna (knullen med SD.)

Själavårdaren har "stöttat" SD när han kommit förbi och velat prata och lämnade pastorsrollen för att det var lite trassligt?

Eftersom dom var grannar var det lite svårt att lämna?. Sanningen är att hon var en sjuk stalkare vilket var anledningen att hon inte klarade lämna SD

Bättre gå ut och ta konflikterna (och knulla) istället, så barnen inte hör? Finns flera av varandra oberoende uppgifter att hon lämnade barnen när hon var ute och rännde med män på nätterna.

Hon slogs själv med barnen och blev anmäld till soc och polis för misskötsel av barnen vilket slutade med att dom äldsta barnen som for mest illa vägrade bo hos henne.

Det är denna rödluvanmyt om den oskuldsfulla själavårdande pastor Lena som oförskyllt jagades av stora stygga vargen SD vilket ligger till genusgrund för det följaktligen utsiktslösa åtalet.

I hela FUP går det inte hitta ett enda stycke med så många lögner. Vad värre är att ett antal knäppgökar (ink, den genuspolitiserade utredningen) svalde hennes myt om sig själv som hon förmedlat så bra för Marika.
__________________
Senast redigerad av Snor-Johan 2020-09-26 kl. 17:59.
Citera
2020-09-26, 17:29
  #114441
Medlem
Snor-Johans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anetor
Ditt resonemang om LW är lika snedvridet som t ex glorious, snoris. Egoistiska skäl, det hade S och de var oerhört extrema.

Du har nu ljugit tråden igenom för att upprätthålla din bedrägliga bild LW. Det du kallar snedvridet är det som ni glorisputsare tycker är för stötande att läsa i FUP om. Inte sant?

Det går inte hoppa över den enorma mängd uppgifter om Lenas egotripp bara för att man själv tycker dom är obehagliga och sen ge på oss som vet att det var megastalking-Lena själv som var synnerligen dominerade och aktivt drivande i den sjuka relationen.

Hon satt fast som en blodigel på paret D. Ena änden sög sig bipolärt fast i SD och den andra sög svarsjukt sig fast i HD.
Äktenskapskrascherskan sög blodet ur sitt sista saboterade äktenskap. Att hon blev mördad ändrar inte dessa fakta.

För varje "hyllmeter"man läser i FUP så frågar jag mig vad i H-E han såg i den synnerligen osympatiska och okvinnliga "kvinnan".
__________________
Senast redigerad av Snor-Johan 2020-09-26 kl. 17:39.
Citera
2020-09-26, 17:38
  #114442
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Det "avbröts" inte så vitt jag minns från fupen. När man gjort en lite snabb variant så frågade man om man skulle utöka husrannsakan, eller gå mer på djupet, nåt liknande. Jåkl tyckte inte det var nödvändigt utan de skulle återvända till arbetsplatsen.

Jo, det var GS med flera som var där den 15:e maj och jouråklagaren sa till dom att de måste omedelbart avbryta.

Från direktrapporteringen NA:
(Läses nerifrån och upp)

"23 mar 2020 13:50
Vittnet var sedan tillbaka i huset den 24 maj för en ny undersökning.

Christina Eriksson: NA

23 mar 2020 13:49
Det här var samma dag som Lena anmäldes försvunnen.

Christina Eriksson: NA

23 mar 2020 13:48
– Uppskattningsvis behöver man minst en dag för att kunna göra en hyfsad noggrann undersökning i ett sådant stort hus. Men tyvärr fick jag till svar av åklagaren att vi var tvungna att avbryta.

Stefan Hazianastasiou,...

23 mar 2020 13:47
Vittnet hade velat göra en grundligare undersökning av huset, men fick inte vid det tillfället.

Christina Eriksson: NA

23 mar 2020 13:46

- Det var kaos i huset. Jag möts av fullt med papper i källaren, säger vittnet som tycker 45-åringens hem var märkligt.
"

https://www.na.se/artikel/kriminalteknikern-vi-har-tittat-i-brunnar-i-omradet-folj-direktrapporten-fran-rattegangen-om-hjarsta mordet

Det var väl så att SD släpptes från häktet (anhållandet) strax efter att husrannsakan avbröts?
Men om jag förstått lagen rätt har man rätt att göra husrannsakan om det är nödvändigt vid så här allvarliga brott (människorov) som ger flera år (minst två år?). Så varför måste det avbrytas även om SD inte kunde häktas pga för lite bevis?
Citera
2020-09-26, 17:45
  #114443
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Ja, du. svårt att säga. Han kanske hann bränna upp blodiga shorts och strumpor? Andra blodiga kläder? Han tvättade en tröja - favorittröjan - som han tydligen inte ville bli av med. Jag har glömt mer ur fupen än jag kommer ihåg tyvärr.

En tanke: han kan ha tvättat en "oskyldig" tröja för att just den skulle få utredarnas ögon på sig medan han i själva verket bränt upp mordkläderna eller gjort sig av med dem på annat sätt. Han har haft lång tid på sig att klura ut detaljerna.
Citera
2020-09-26, 17:47
  #114444
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Det är väl rimligt att anta att ju mer teknisk undersökning som görs direkt, i anslutning till brott, desto högre säkerheten av undersökningen uppnås. Nu kvarstår en osäkerhet därmed skapas meningslösa spekulationer.
Absolut, och i det här fallet var man ju tidigt ute. SD:s tvättmaskin undersöktes och fotograferades redan kvällen den 15/5, och sedan vid en ny husundersökning den 16/5. Faktiskt flera dagar innan man ens visste att ett brott hade begåtts. Och sedan topsade man den också 21/6.
__________________
Senast redigerad av Draifos 2020-09-26 kl. 17:57.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in