2020-09-19, 15:57
  #378637
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Så det är inte så i Sverige menar du? Har vi immunitet?

Det är ungefär lika mellan länderna, sannolikt inom en faktor 2 skillnad i Norden. Inte mer.
Citera
2020-09-19, 16:05
  #378638
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptenstjärt
Lombardiet har strax över tio miljoner invånare. Istället för antalet fall, kolla på IVA.
Sen är det bra om du tittar på trenden och inte en enskild dag.

Om jag minns rätt så är dom andra regionerna omkring ungefär hälften så stora eller mindre.
Jag svarade en användare med citat från deras hälsomyndighet där det står att det ökar i hela Italien. Jag sa att jag inte visste mer än så men därefter kollade jag upp lite mer och delgav honom infon. Jag har inte pratat om något annat än att de själva säger att det ökar i hela landet.
Citera
2020-09-19, 16:10
  #378639
Medlem
Är det någon som vet läst eller sett vart smittspridningen nu sker i Region Stockholm? Är det fortfarande Järvafältet som är motorn i regionen? Finns denna information någonstans?
__________________
Senast redigerad av karlkula12 2020-09-19 kl. 16:12.
Citera
2020-09-19, 16:13
  #378640
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
Är det någon som vet läst eller sett vart smittspridningen nu sker i Region Stockholm? Är det fortfarande Järvafältet som är motorn i regionen? Finns denna information någonstans?

Det är jag också nyfiken på. Kan tänka mig att det råder stora inomregionala skillnader.
Citera
2020-09-19, 16:15
  #378641
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Det är lättare sagt än gjort. Poängen med smittspårning är ju att koka ner de man behöver testa från tio miljoner till kanske 1% av dem som mest sannolikt är smittade. Det är omöjligt svårt. Om du har så lite som tusen smittade, så har de minst tiotusen kontakter per dag. Har du istället tiotusen smittade så har du för länge sen passerat gränsen för vad som är hållbart.

Jag är väldigt tveksam till superspridarteorin. Jag har sett forskning som försökt modellera det, men som kommit fram till att variationer i transmission inte bildar smittokluster. Det gör bara att smittan sprids långsammare. Det enda som skapar kluster är skillnader i mottaglighet, dvs. existerande immunitet. Klustret bildas av att smittan letar sig fram genom kontaktvägar som saknar immunitet. Som när blixten slår ner, och förgrenar sig och följer vägen med minsta motstånd genom atmosfären. Det kan vara familjer eller sociala kretsar som inte drabbades en viss förkylning, exempelvis. Om man ska spåna fritt.

WHO har sagt att man ska testa, men nu ska vi inte överdriva nyttan av testning. Man blir ju inte frisk av att man testas. Och nästan alla som testar positivt kommer läsa provsvaret först när de redan har passerat sitt fönster då de smittar. Faktum är att jag tror att nyttan av testning är väldigt låg, ur aspekten att hitta vilka som är smittade. Det är snarare samhällsnyttan i att kunna utesluta covid som är viktig, så att man kan återgå till skola och arbete.
Vi har Sydkorea, Taiwan som de tydligaste exempel på att man kan smittspåra minutiöst utan alltför stora resurser med gott resultat bara man gör det på ett intelligent sätt. Jag är också säker på att man i våra grannländer har ett strukturerat förhållningssätt till testning, och som jag säger så spar man resurser med ett sådant. Så jag kan inte se problemen faktiskt. Problemet vi har är att Tegnell avbröt den allmänna testningen i våras och sedan har vi inte kommit ikapp framförallt organisatoriskt. I Kina gjorde man så att man lyfte ut de smittade ur hushållen och placerade dem i provisoriska sjukhus. Det är också ett sätt. Där kan man ju också tala om att man riktar sig mot den smittade i sina åtgärder. Nu hade de även karantänsrestriktioner för den övriga befolkningen också men man skull kunna tänka sig att göra något liknande utan det

Och klustersmitta är väl något som ingen numera har några synpunkter på. Jag tror att du försöker tänka in vanlig influensa och de smittvågor man ser där i din förståelse av klustersmittor. Släpp det helt enkelt. Jag tror inte så mycket på tidigare immunitet. Man har inte sett någon större korsimmunitet med de andra endemiska HCoV:s vi har omkring även om man kan se viss korsreaktivitet inom familjen så att säga, och i fallet SCoV2 mellan betacoronavirus. Antikroppar och de beryktade t-cellerna då? Givetvis blir man immun efter infektion men i vilken utsträckning och hur lång tid är osäkert eller vad det har för inverkan på smittspridningen. Just nu ser vi att smittspridningen ökar rejält även i länder och områden som varit hårt drabbade i våras, mer än Sverige faktiskt. Både i Spanien och i Belgien ökar det markant även i deras huvudstäder. Det verkar inte finnas något som bromsar direkt.

Jag gav en beskrivning hur jag tror att klustersmitta beter sig. Inte för att jag vill påstå att jag har rätt i alla detaljer men jag tror att det handlar mycket om SCoV2.s förmåga att ge asymtomatisk COVID19 under en relativt lång tid i sammanhanget. Såg en studie där man kunde påvisa aktiv infektion under mer än 29 dagar:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.09.16.20115972v1.full.pdf

Det är naturligtvis inte så att alla asymtomatiska blir lika smittsamma eller är det under hela tiden men ibland så samverkar flera faktorer och någon smittad blir då temporärt hypervirulent. Jag tror att det är där man får söka förklaringar till hur SCoV2 smittar och varför man ibland ser större klusterutbrott d.v.s. s.k. superspridarevent.
Citera
2020-09-19, 16:22
  #378642
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Det är jag också nyfiken på. Kan tänka mig att det råder stora inomregionala skillnader.

Med tanke på att inläggningarna fortsätter minska i regionen trots vad som får antas vara högre antal smittade så funderar jag på om det är PK-folkets tur denna vända. D.vs etniska svenskar med bra grundhälsa på Södermalm och kring Östermalm.
Citera
2020-09-19, 16:22
  #378643
Medlem
Vietnam där vissa här sa skulle öka mycket ökar inte alls!
Citat:
Vietnam has now gone more than 2 weeks without a community acquired case of #COVID19 Extraordinary measures have brought >500 person outbreak in and around Da Nang completely under control. Again, the country provides a model for how to respond. Europe and the USA: take note.
https://twitter.com/ThwaitesGuy/status/1306885475878105088

Vietnam har 95 miljoner befolkning, 35 har dött!
Citera
2020-09-19, 16:32
  #378644
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Enligt vad jag precis läst står det hela landet. Här kommer det på italienska, jag orkar inte översätta, du får googelöversätta. Det är deras officiella Hälsomyndighet:

”Il virus oggi circola in tutto il Paese. Dieci Regioni/PPAA hanno riportato un aumento nel numero di casi diagnosticati rispetto alla settimana precedente (flusso ISS) che non può essere attribuito unicamente ad un aumento di casi importati da stato estero e/o da altra Regione. In quasi tutte le Regioni/PPAA continua ad essere segnalato un numero elevato di nuovi casi e si osserva un trend sostanzialmente in aumento da diverse settimane. ”

http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioNotizieNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italia no&id=5061
Jag tror det är hyfsat lugnt i Italien jämfört med Spanien som verkar ha en större smittspridning på gång. Belgien är också intressant iom att de drabbades hårdast i våras. Bryssel verkar inte komma undan den här gången heller:
/.../The Brussels-Capital Region even received a red colour again, indicating that over 120 cases per 100,000 inhabitants were detected over the past two weeks.
https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/131914/belgium-turns-dark-orange-on-european-coronavirus-map-again/
Citera
2020-09-19, 17:02
  #378645
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlkula12
Med tanke på att inläggningarna fortsätter minska i regionen trots vad som får antas vara högre antal smittade så funderar jag på om det är PK-folkets tur denna vända. D.vs etniska svenskar med bra grundhälsa på Södermalm och kring Östermalm.

Svårt att veta. Vet vi att smittan ökat i stockholmsregionen? Är grundhälsan bättre där än i Rinkeby? Östermalm har väl många äldre dessutom. Södermalm mer unga hipstertyper. Kungsholmen kanske är hälsosammast? Har ingen aning om vart det kan tänkas dra iväg....
Citera
2020-09-19, 17:15
  #378646
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDR
Vietnam där vissa här sa skulle öka mycket ökar inte alls!

https://twitter.com/ThwaitesGuy/status/1306885475878105088

Vietnam har 95 miljoner befolkning, 35 har dött!

Vad jag inte riktigt fattar är varför länder som Vietnam plötsligt blivit så fantastiska på smittskydd av COVID19 när de är urkassa på i princip allt annat smittskydd. Tuberkulos, rabies, denguefeber, HIV etc. är ju sjukdomar som är mycket spridda i Vietnam, men som ett modernt smittskydd relativt enkelt kan hantera. Bara för något decennium sen hade man ju ett rejält kolerautbrott, vilket ju är en riktigt u-landsjukdom som i princip bara drabbar mörkaste Afrika nuförtiden.
Citera
2020-09-19, 17:34
  #378647
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Ja, för besöksförbudet som ska upphöra att gälla 1 okt gäller väl bara äldreboenden? Det kommer kvarstå på sjukhusen? Har i och för sig aldrig sett några vakter på sjukhusen, men antar att personalen på avdelningarna skulle säga till om det kommer besökare. Jag tycker det är helt rätt med besöksförbud för övrigt.

Det gäller fortfarande på sjukhusen, på Sahlgrenska och säs finns vakter som kontrollerar tjänstekort vid entréer.
Tilläggas att detta är beslut som regionen fattar och regeringen lägger sig inte i detta. Gällande äldreboenden så var det ett regeringsbeslut.
__________________
Senast redigerad av Flugpappa 2020-09-19 kl. 17:56.
Citera
2020-09-19, 17:42
  #378648
Medlem
arbetets avatar
Kanske inte så underligt att vi nu ser smitta sprida sig över Europa. Här en seroprevalensstudie i tre regioner i Frankrike. Två med höga tal och ett med låga av COVID19-sjuka under våren. Så här blev utfallet:

Seroprevalence of SARS-CoV-2 among adults in three regions of France following the lockdown and associated risk factors: a multicohort study
Methods Participants in a survey on COVID-19 from an existing consortium of three general adult population cohorts living in the Ile-de-France (IDF) or Grand Est (GE), two regions with high rate of COVID-19, or in the Nouvelle-Aquitaine (NA), with a low rate, were asked to take a dried-blood spot (DBS) for anti-SARS-CoV-2 antibodies assessment.
/.../
Adjusted estimates of seroprevalence (positive ELISA-S) were 10.0% (95%CI 9.1%;10.9%) in IDF, 9.0% (95%CI 7.7%; 10.2%) in GE and 3.1% (95%CI 2.4%; 3.7%), in NA. The adjusted prevalence of positive ELISA-NP, SN and MI were 5.7%, 5.0% and 10.0% in IDF, 6.0%, 4.3% and 8.6% in GE, and 0.6%, 1.3% and 2.5% in NA, respectively. A higher seroprevalence was observed in younger participants and when at least one child or adolescent lived in the same household. A lower seroprevalence was observed in smokers compared to non-smokers. Interpretation At the end of the lockdown the prevalence of anti-SARS-CoV-2 IgG or neutralizing antibodies remained low in the French adult population, even in regions with high reported rates of COVID-19.
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.09.16.20195693v1
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in