Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
De har en stor andel studenter på distansundervisning och lär ha haft många i våras. Hoppas de har kommit tillbaka.
Allvarligt talat så vill jag se rapporten innan jag slutar "känna spontant". Jag tror dock tyvärr inte att de kommer att redovisa hemvist specifikt för deltagarna.
Det har ju presenterats väldigt mycket fakta i tråden redan kopplat till Umeå-universitets-studien. Försök ta till dig dessa på ett objektivt sätt. Därefter gör du din analys. Du har ju din agenda och dina glasögon, men försök lägga dessa åt sidan en stund.
En rimlig analys av denna studie är att ett universitet med studenter från stora delar av landet inte per automatik behöver bli en smitthärd. Detta handlar alltså om en målgrupp med unga vuxna studenter (de flesta mellan 20-30 år) och personal på universitetet. Testningarna gjordes ju från den 28/8 till 14/9 om jag minns rätt.
Sen kan man fundera på om man kan överföra denna studie på skolmiljö överhuvudtaget och smittspridning i skolmiljö mera specifikt. En del i tråden har ju drivit en rätt hård agenda för att skolmiljön är smitthärdar när det kommer till covid. FHM har ju hävdat motsatsen, denna studie indikerar ju att FHM har rätt i den analysen.
Skolvärlden har ju också vidtagit en hel del åtgärder för att minska smittspridning och reducera närkontakt.