2020-09-10, 08:07
  #375373
Medlem
Citat:
Resonemanget kretsar kring att infektion inte ger immunitet, ifall infektionen sker medan samhället är nerstängt. Eftersom Sverige har hållit samhället igång, så förväntas infektionerna i Sverige medföra immunitet.

Ja, hur hänger detta ihop? Tom Britton har räknat på det. I princip måste nästan alla vaccineras om en flockimmunitet skapas artificiellt (med vaccin) men när flockimmuniteten skapas naturligt (genom sjukdom) så behöver betydligt färre bli immuna eftersom de personer som har många sociala kontakter uppnått immunitet.

Tänk er befolkningen som ett vägnät. Om alla huvudvägar asfalteras så blir resorna behagligare redan när en mindre del av vägnätet uppgraderats.

Vaccination fungerar ungefär som om man asfalterat hela landet - det är förstås väldigt bra om man aldrig vill råka ut för obehag.

Om vi tänker att ett land istället inför kraftiga lockdowns så blir effekten att alla naturliga sociala kontakter bryts. Nya uppstår. Spridningsmönstret blir inte naturligt.

Flashbackidén är att sjukdomen då sprider sig utmed ett antal sidovägar av mindre betydelse. Så fort lockdown bryts så återuppstår de naturliga kontakterna och (surprise!) ett oväntat stort obehag uppstår trots att samhället haft ungefär samma spridning som ett samhälle som hållits öppet.
Citera
2020-09-10, 08:13
  #375374
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDRarSiffrorUrA
Goda nyheter!

Kvinnan verkar redan vara utskriven.
Njaäe, det beror på. Vi vet inte det än kan man säga. Nästa vecka får vi besked och förhoppningsvis positiva sådana. Troligtvis skulle jag vilja säga.

Incidenten man hade i somras kunde knytas till ett annat vaccin som försöksperson tagit. Att kvinnan är utskriven är ju skönt för henne men egentligen betyder det bara att hon slapp undan lindrigt med tanke på misstänkt diagnos.
Citera
2020-09-10, 08:15
  #375375
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Tack! Så slapp jag kolla upp det själv. De testar ju också mer som vi gör, men går det verkligen att förklara på det viset, ser inte bra ut. Om man nu kan tycka elände är intressant så sitter vi nu ungefär i samma båt i Skandinavien. Danmark ligger väl sämst till och Finland bäst. Men vi hade alla ökande fall i slutet av sommaren, vilket jag tror är hemkommande turister och nu en situation där vi inte riktigt har kontroll längre. Vilket land som drabbas hårdast kommer mycket bero på hur länderna nu reagerar. Om man inte gör något alls så tror jag att Danmark drabbas hårdast, det har alltid varit svårast för dem. Men om det blir som i våras att vi gör minst så drabbas vi naturligtvis värst. Intressant tid just nu, låt os se om länderna har lärt sig något.
Men inte kan det väl vara hemvändande turister som tar med smitta hem till Sverige.
Sverige är ju sämst i världen, så det måste ju vara bättre att vara utomlands än här hemma.
Kanske mörkas lite i turistländerna?
Citera
2020-09-10, 08:20
  #375376
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Det är ju ett goddag yxskaft svar? Nu var ju frågan varför vi inte ser en ökning ännu i Sverige, och varför bara vi svenskar skulle vara immuna jämfört med andra mycket hårt drabbade länder ( i våras) som nu ökar. Det har väl ingenting med vaccin att göra?

Hur kan du svara så, det begriper jag inte. Plötsligt förlorade jag allt förtroende för dig.
Nu tramsar du ner än lovligt. Hur står det till i skallen om du inte kan se det som ett vettigt svar på det hen svarade på??? Så här såg det ut:

Citat:
Ursprungligen postat av -AIR-
För att den eventuellt funkar som alla andra säsongsinfluensor...?

Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Ja fast för säsongsinfluensor har vi ju vaccin, så den jämförelsen haltar.

Det var ju inte dig hen svarade på, så varför inte kolla vad som sas innan du häver ur dig ditt trams och trolleri?
Citera
2020-09-10, 08:22
  #375377
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Så Trump pratade ned virushotet, avslöjar han i en intervju 7 februari. Han är i gott sällskap för det gjorde alla andra också. Vanlig politik för att vinna tid som ska användas till åtgärder, förberedelse etc. Som inte skedde. I väst i alla fall. Jag tror att Löfven och Tegnell var lika medvetna som Trump om virusets farlighet men valde att förbereda svenskarna för många döda i stället för att för söka begränsa skadorna.

Kvällen innan hade Trump pratat med Xi om viruset.

Trump divulged to Woodward that the night before he'd spoken to Chinese President Xi Jinping about the virus. Woodward quotes Trump as saying, "We've got a little bit of an interesting setback with the virus going in China."
"It goes through the air," Trump said. "That's always tougher than the touch. You don't have to touch things. Right? But the air, you just breathe the air and that's how it's passed. And so that's a very tricky one. That's a very delicate one. It's also more deadly than even your strenuous flus."

https://edition.cnn.com/2020/09/09/politics/bob-woodward-rage-book-trump-coronavirus/index.html?utm_source=twCNNp&utm_medium=social&utm _content=2020-09-09T15%3A53%3A23&utm_term=image
Alltså detta tramsandet. Kan inte svensk MSM inse att just nu är presidentvalskampanjen i full sving där över. Vad jag minns med absolut klarhet var att hela landet (eller åtminstone hälften) befann sig i en djup hallucination där Trump hade gjort sig skyldig till något som borde leda till impeachment. Jag tror att Trump hade talat för döva öron om han hade varnat då. Och hela hanteringen av coronan speciellt i New York var till att börja med väldigt släpphänt där man uppmanades att gå ut och krama en kines som svar på att Trump skyllde på kineserna och införde reseförbud dit.

Men okej, Trump missade chansen rejält att ställa sig i fronten internationellt i kampen mot corona är min åsikt.
Citera
2020-09-10, 08:23
  #375378
Medlem
virvelbaggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ronkmonken
Men inte kan det väl vara hemvändande turister som tar med smitta hem till Sverige.
Sverige är ju sämst i världen, så det måste ju vara bättre att vara utomlands än här hemma.
Kanske mörkas lite i turistländerna?
Vist skriv något som inte betyder något eller vad?
Argumentera med intelligens istället.
Om du inte tycker om ditt land, vad fan gör du då här. Har du sätt vad vackert vårt land är, hur stor våra skogar är och att de befolkas av vilda björnar och vargar. Sverige är ett älskat land, både av oss som befolkar det och alla stackare som inte har egna skogar i sina hemländer. Vi är avundsvärda som får bo i ett sådant vilt land med stora skogar.
Citera
2020-09-10, 08:24
  #375379
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Vist skriv något som inte betyder något eller vad?
Argumentera med intelligens istället.
Om du inte tycker om ditt land, vad fan gör du då här. Har du sätt vad vackert vårt land är, hur stor våra skogar är och att de befolkas av vilda björnar och vargar. Sverige är ett älskat land, både av oss som befolkar det och alla stackare som inte har egna skogar i sina hemländer. Vi är avundsvärda som får bo i ett sådant vilt land med stora skogar.
Jag var ironisk.
Citera
2020-09-10, 08:25
  #375380
Medlem
Hur länge ska Norge får köra med oss? Stängda gränser gränser, rödlistade län och allt där till. Är det inte lika bra att Sverige stänger gränsen mot Norge helt och hållet tills båda länderna har bra kontroll på smittan? Uppenbarligen har Norge problem med smittspridningen i vissa delar av Sverige medan man själva kämpar inom sina egna gränser. Nu är det bara massa lallande.
Citera
2020-09-10, 08:31
  #375381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Det är väl ingen som har sagt något annat. Vad åtminstone jag har sagt är att det är direkt livsfarligt att avfärda det vilket många i denna tråd gör och har gjort. Vad värre är, är att vår ansvariga myndighet i Sverige också sällar sig till den skaran:
/.../Although there is agreement that transmission from and between children is not the main driver in this epidemic (Ludvigsson, 2020), transmission from sick children to parents in the household domain may represent a hitherto overlooked risk factor.
Detta är kärnan i studien. Man är också inne på andra mekanismer baserat på barns annorlunda beteendemönster i sociala sammanhang:
However, children (younger than 15 year of age) also have an elevated transmission risk, likely due to closer contact with parents (Figure C.2), indicating that children may represent an overlooked risk.
Så visst, bara det att barn andas mindre mängder luft och är kortare gör att de till viss del sprider viruset mindre effektivt. Men flera studier (inte den här) har visat att även om barn får mildare symptom eller rent av blir asymtomatiska kan virusreplikationen i de övre luftvägarna vara stor d.v.s. deras viral load blir jämförbar med vuxnas. Det gör naturligtvis att de också är effektiva smittspridare på deras sätt och kan t.o.m. vara superspridare.

Låt oss därför begrava föreställning om barn som icke-smittsamma.

Som sagts tidigare, det är nog väääldigt få som hävdat att barn inte smittar alls. Det de flesta konstaterat är att barn inte är lika smittsamma som vuxna. Något som även denna studie kommer fram till. Slutsatsen här är att smittsamhet ökar med ålder vilket lär vara orsaken till att skolor inte verkar vara smittdrivande.
Citera
2020-09-10, 08:34
  #375382
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karlenn
Hur länge ska Norge får köra med oss? Stängda gränser gränser, rödlistade län och allt där till. Är det inte lika bra att Sverige stänger gränsen mot Norge helt och hållet tills båda länderna har bra kontroll på smittan? Uppenbarligen har Norge problem med smittspridningen i vissa delar av Sverige medan man själva kämpar inom sina egna gränser. Nu är det bara massa lallande.
Va det förra veckan Jämtland öppnades upp för norrmännen igen? Och nu ska det stängas en vecka senare.
Citera
2020-09-10, 08:37
  #375383
Medlem
virvelbaggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlenn
Hur länge ska Norge får köra med oss? Stängda gränser gränser, rödlistade län och allt där till. Är det inte lika bra att Sverige stänger gränsen mot Norge helt och hållet tills båda länderna har bra kontroll på smittan? Uppenbarligen har Norge problem med smittspridningen i vissa delar av Sverige medan man själva kämpar inom sina egna gränser. Nu är det bara massa lallande.
Jag är för det alternativet. Stängda gränser är bra i pandemier. Tyvärr tror FoHM att stängda gränser är skadligt i pandemier. Lite oklart varför, det blev aldrig förklarat som jag mins det. Så vi får nog hålla ut et tag till. De kan ju hända att Norge stänger alla sina gränser för de måste väl börja bli uppenbart för alla att öppna gränser betyder turism och turism betyder smittökning för både landet det sker i och de länder turisterna vänder hem till. För så har ju alla utbrott börjat eller tagit ny fart. Stakas Spanien de får betala ett högt pris för att få turist inkomster.
Citera
2020-09-10, 08:37
  #375384
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karlenn
Hur länge ska Norge får köra med oss? Stängda gränser gränser, rödlistade län och allt där till. Är det inte lika bra att Sverige stänger gränsen mot Norge helt och hållet tills båda länderna har bra kontroll på smittan? Uppenbarligen har Norge problem med smittspridningen i vissa delar av Sverige medan man själva kämpar inom sina egna gränser. Nu är det bara massa lallande.
Världens sista kommuniststat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in