Citat:
Ursprungligen postat av
sjelvefan
Återigen denna kaxighet:
Citat:
Ursprungligen postat av Mats Engström
Några dagar tidigare hade generaldirektören Johan Carlson
svarat mig i en liknande anda på Twitter. Sverige hade en stark smittskyddsorganisation och bättre förutsättningar än andra EU-länder. Att ECDC varnat för större smittspridning i Europa om inte importerade fall hanterades bra menade Johan Carlson "avser risken om smittskyddsorganisationen är svag vilket inte är fallet i Sverige. Variationen mellan medlemsländerna är påtaglig."
Folkhälsomyndigheten uttryckte såpass stark övertygelse om Sveriges överlägsenhet, att det inte finns någon anledning till oro. Även ifall Sveriges smittskyddsorganisation hade varit så förträfflig som Folkhälsomyndigheten hopppades, så hade det varit bra att hejda införseln av smittbärare. Ju tidigare man ingriper, desto lättare är det att stoppa en smitta. Ett tidigt ingripande hade krävt mindre resurser.
Citat:
Ursprungligen postat av Mats Engström
Hade det varit möjligt att förutsäga smittspridningen bättre? Stater i Asien agerade snabbt.
Det borde Europa också ha gjort, för att rädda både hälsa och ekonomi.
Återkoppling till inlägg från 16:e maj 2020:
Citat:
Ursprungligen postat av
Melange5738
Gissningsvis vill inte Tegnell byta strategi oavsett hur många som dör för han har bestämt sig för att immunitet och vaccin är det enda som gäller. Han är idealist från den postmodernistiska skolan och såna ska vara bannlysta från den här typen av positioner då de är livsfarliga för allt och alla.
Dina beskrivningar av "postmoderna idealister" dyker upp i mitt huvud, trots att jag inte har lyckats få grepp om innebörden. Är postmodern idealism en del av förklaringen till Folkhälsomyndighetens arrogans?
Läs gärna igenom Mats Engströms inlägg. Samtidigt som asiaterna kämpade mot viruset, så förklarade Folkhälsomyndigheten att dom skulle klara av att hantera viruset. Det handlade om ett nytt och okänt virus, och viruset kom från Asien. Därmed kunde asiaterna tänkas sitta på mer kunskap om viruset. Men Folkhälsomyndigheten tyckte sig veta bättre än asiaterna. Jag tänker mig att det hade varit lämpligt för Folkhälsomyndigheten att visa ödmjukhet inför det okända. Men Folkhälsomyndigheten valde kaxighet istället för ödmjukhet. Folkhälsomyndighetens attityd har skapat en katastrof, gällande både liv och pengar.