Nybörjare.
Är ganska ny på marknaden och har en liten portfölj på runt 50 000. Allt är i tech såklart

Äger MSFT, AAPL, FB, NVDA och AMD. Tappade flera tusenlappar idag men ligger fortfarande plus - Jag lär dok inte göra det så länge till om detta fortsätter. Måste erkänna att min första instinkt var att direkt sälja men vill inte bara agera av rädsla som många nya gör.
Känns inte så jättebra just nu men jag vet att aktier svänger och att marknaden var lite för het när jag gav mig in på detta. Kände av lite dåliga signaler på VIX och Powell beskedet förra veckan och skalade ned portföljen från 80 000 till 50 000.
Jag har tänkt att äga dessa aktier i 2 - 5 år och har inget direkt behov av att ta ut pengarna snart. Gör jag rätt i att hänga med kurvan hela vägen ned till botten eller bör jag dumpa allt imorgon? Ni som varit med mycket längre än jag, vad har funkat bäst för er?
Vad är värsta scenariot här? 30% nedgång över kommande period?
Tror det finns många nya som har dessa frågor just nu