Citat:
Ursprungligen postat av
MuhamtaCurry
Paludan med anhang har rätt att yttra sin åsikt om Islam. De kan göra det verbalt, genom att bränna en koran eller genom att låta en hund skita på boken.
Är det någon som opponerat sig mot det faktum att Paludan och Park med bihang ska få uttrycka sina åsikter om islam? Skulle inte tro det.
Poängen är att det, inom ramen för ett modernt och civiliserat samhälle, finns betydligt bättre sätt att ge uttryck för sin åsikt än att bränna böcker. Vill man uttrycka sin åsikt gör man det bäst genom att ta en debatt, författa en debattartikel eller att dela ut flygblad. Man gör det inte genom att provocera fram ett våldsamt gatuuppror som för övrigt kommer kosta samhället och skattebetalarna åtskilliga miljoner kronor.
Sen kan givetvis inte Paludan och Park ta på sig ansvaret över skadorna som motdemonstranterna orsakar samhället men de är definitivt en del av problemet.