Jag upptäckte lite avvikande information i ett förhör. Det handlar om polisbil 1170 med poliserna Anders P. och Mats E. som är vid Grand Hotell när de får larmet. De ligger alltså ett par hundra meter längre bort från mordplatsen än kommissariebil 1520 med Christian D. och Tomas E som är i Kungsträdgården. Bil 1170 kör då Kungsträdgårdsgatan, Hamngatan, Regeringsgatan. D v s fram tills dess samma väg som 1520. Men 1520 kör rätt väg rakt fram till David Bagares gata och tar sedan vänster, d v s om man har i åtanke att gatorna är enkelriktade. Men bil 1170 svänger istället vänster tidigare på Oxtorgsgatan. För att då kunna ta sig upp på Malmskillnadsgatan så måste man ta höger på den lilla stumpen av Oxtorget och köra mot enkelriktat. När man väl kommer upp till Malmskillnadsgatan för att köra höger norrut så måste man även här köra mot enkelriktat hela vägen till trappkrönet. Malmskillnadsgatan går bara att köra söderut på den här delen.
Vad som är ännu mer märkligt är att poliserna i 1170 aldrig träffar på de fyra piketpoliserna från 3230 eller poliserna i 1520 vid trappkrönet fast alla dessa sex samtalar en stud med varandra innan de fyra delar upp sig två och två och CD och TE kör ner DBG för att prata med LJ. Det är också då den här bilen som KG, PW, Claes D och JH. ser köra i rasande fart söderut på Malmskillnadsgatan efter att CD och TE flytta på sig i 1520. Hur kommer det sig då att poliserna i 1170, som kör mot enkelriktat på Malmskillnadsgatan, tydligen inte möter den här racande bilen? De kör sen Döbelnsgatan och runt Johannes Kyrka och kommer till slut ner på Birger Jarlsgatan. Först då ser poliserna i 1170 både KG och PW komma ner för trapporna på Snickarbacken. KG frågar "vart han tog vägen?" (GM). Ingen vet. Poliserna i 1170 måste båda vara Mr. Magoo. De har inte sett sex poliser, en polisbil, LJ och en racande bil rakt mot dem. Allt detta på Malmskillnadsgatan och korsning med DBG. Samma gata som de kört mot enkelriktat.
PM Anders P. och Mats E. - 1986-03-10
https://drive.google.com/file/d/1f8X4gkQEyZwCefJIzO9vQxR-HeiKBWTO/view
Förhör Anders P. - 1986-03-12
https://drive.google.com/file/d/185R5ZZB0Ta-mChmFYBTSb1Cpe-Es7tub/view
Det är något som inte stämmer med alla dessa polisers redogörelser. Det är något som är tokfel. Sen säger Anders P. följande i förhöret
"P gjorde spontant den reflektionen att det var tur att man inte blivit skjuten av sina egna kollegor". Say what?!