Citat:
Ursprungligen postat av
Nortexius
Finns inte nog med etniskt medvetna araber i Sverige för att nå upp till 4% så nettoresultatet av det här partiets insats (om det är ett seriöst initiativ) i svensk politik blir att Sossarna tappar några tusen röster och att de bortkastade rösterna gynnar KD/M/SD mandatmässigt i riksdagen. Precis samma sak är det i fallet med partiet Nyans som startades av en turkisk nationalist och sunnimuslim. Det finns inte nog med människor i Sverige som både har "sunnimuslim" som primär identitet och som är villiga att rösta på en turk som går Erdogans ärenden.
Däremot kan det användas väldigt effektivt politiskt för att påvisa hur icke-integrerade och separatistiska de nyanlända är ifall partiet faktiskt börjar få någon framgång.
Så är det. Varje makulerad riksdagsröst för S, V, MP o C är en bra röst.
Det Islamistiska hotet är dock i kommunpolitiken. Det är här de i vissa kommuner kan köra in snabeln o sörpla skattepengar. O detta med kommuninvånarnas goda minne.