2020-08-08, 15:32
  #150649
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Melander hade knappast kunna komma med sin lapsus om SA utan Kristers vetskap och godkännande. Kanske som ett utslag av deras frustration.

Det som talar emot båda teorierna är bristen på bevis. Alltså finns det ingenting som talar för.

Precis som för Skandiamannen.

Brist på bevis.
Ingenting som talar för.
Citera
2020-08-08, 15:34
  #150650
Medlem
hehehos avatar
palmehat? bukuwskies https://www.bukowskis.com/en/auctions/569/278-bengt-lindstrom-olof-palme
Citera
2020-08-08, 15:36
  #150651
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tradera
Märkligt inlägg!
Nej för mig skjuter man inte demokratisk tillsatta ledare.Det finns andra sätt att avsätta en minister än att skjuta vederbörande.
Du anser säkert att du är demokrat men med den syn du har är du långt ifrån.

Adolf Hitler var demokratiskt vald.

Likaså Erich Honecker.

Likaså flera av Sovjetdiktaturens ledare.

Val kan riggas.
Folket röstar på den de tror kan ge dem mest.
Citera
2020-08-08, 15:39
  #150652
Medlem
hehehos avatar
CG-holm taby fran aktuellt fokus
Citat:
Aktuellt

PALMEMORDET Palmeutredarna förhörde aldrig huvudmisstänkta högerextremister. En av anledningarna var att åklagare Krister Petersson hörde av sig till fel ambassad. Utredarna lät även bli att hålla förhör med högintressanta personer kring den högerextrema tidskriften Contra som bedrev systematiska hatkampanjer och förföljde Olof Palme.

Förundersökningen om mordet på Olof Palme lades ner den 10 juni i år. Då släpptes även förundersökningssekretessen. Sedan dess har journalister och privatspanare begärt ut handlingar om fallet, vilket också Aktuellt Fokus har gjort.

Förhörde aldrig Contra
En av de grupperingar som länge misstänktes ligga bakom mordet på Olof Palme var den högerextrema sammanslutningen kring tidskriften Contra och Demokratisk Allians. Täbybon CG Holm var en av de drivande i kampanjerna mot Olof Palme. Holm var även aktiv i den högerextrema sammanslutningen World Anti Communist League och var initiativtagare till tidskriften Contra som bedrev regelbundna hatkampanjer mot Palme och salufördes av Täbymoderaterna, där den utpekade Palmemördaren Stig Engström satt i styrelsen och representerade partiet i kommunfullmäktige. I en intervju med tidningen Expressen sade CG Holm att han inte kände till Stig Engström förrän långt efter mordet. Det är ett påstående som många tvivlar på eftersom Stig Engström var en lokal kändis i högerkretsar åren innan mordet skedde, och Holm hade även varit aktiv i Täbys MUF-avdelning.

CG Holm var tidigare anställd hos Industriförbundet, som var industriföretagens branschorganisation och hade nära relationer med Svenskt Näringsliv och Timbro. Vars tidigare vd Curt-Steffan Giesecke var chef över den svenska Stay Behind-rörelsen. Mötesplatser för Stay Behinds ledning var bland annat Alvar Lindencronas kontor i Skandiahuset på Sveavägen där där Stig Engström arbetade under Alvar Lindencrona.

Trots att CG Holm kan ha haft betydelse för utredningen har han aldrig blivit förhörd av Palmeutredarna.

Åklagaren kontaktade fel länder
En annan Contrakopplad individ som aldrig har blivit förhörd är den tidigare misstänkte Bertil Wedin, sedan tidigt åttiotal bosatt på Nordcypern. Bertil Wedin är före detta officer och underrättelseagent och är enligt egen utsago den som headhuntade CG Holm till Industriförbundet. Precis som CG Holm har Wedin kopplingar till tidskriften Contra – men också till den Sydafrikanska apartheidregimen och World Anti Communist League.

Genom åren har Palmeutredarna fått in ett antal tips om att Bertil Wedin skulle vara skyldig eller ha med mordet att göra. Palmeåklagaren Krister Petersson ville hålla förhör med honom men det blev aldrig av. Anledningen var att Krister Petersson hörde av sig till fel land, fel myndigheter – samt att Sveriges ambassadör vägrade hjälpa till att förmedla kontakten mellan Wedin och Krister Petersson.

Bertil Wedin är medborgare i turkiska republiken Nordcypern som är en självstyrande autonom stat sedan 1983 då Cypern delades i två delar, en grekcypriotisk (Republiken Cypern) och en turkcypriotisk (Nordcypern). Istället för att höra av sig direkt till Nordcypern om rättshjälp hörde Krister Petersson av sig till Turkiet, vilket resulterade i att han fick svaret att den turkcypriotiska adressen inte ligger i Turkiet.


Faksimil av Palmeutredningen

Sveriges ambassadör ville inte hjälpa till
Palmeåklagaren bad därefter om rättshjälp från Republiken Cypern – det vill säga den grekcypriotiska delen. Vilket nekades med hänvisning till att Republiken Cypern inte har någon kontroll över territoriet där Bertil Wedin är bosatt. När även detta försök gick åt pipsvängen valde Krister Petersson att höra av sig till den svenska ambassadören i Republiken Cypern, Anna Olsson Vrang, för att se om svenska ambassaden kunde vara till hjälp. Svenska ambassaden hade kontaktuppgifter till Bertil Wedin men ville inte hjälpa Palmeutredarna. I mailväxlingen mellan Anna Olsson Vrang och Krister Petersson skriver den svenska ambassadören att åklagarens förfrågan om hjälp med att kontakta Wedin inte kändes lämplig.


Faksimil av Palmeutredningen





P
Citera
2020-08-08, 15:41
  #150653
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Makarov.24
Ponera att KP och de övriga faktiskt inte bara mörklagt utan verkligen försökt att komma någonvart, hur tycker ni att de skulle gjort? Om de anser att alla "uppslag" är körda i botten och SE finns kvar som en som sticker ut, är det då inte rimligt att säga att de inte kommer runt honom? Vad skulle de ha sagt för att göra alla här någorlunda nöjda?
I stället för att välja det som vagt talar för SE och inte låtsas om det som talar emot honom, i syfte att ha en ursäkt till att lägga ned utredningen till följd av den misstänktes död, borde KP hållit sig till objektivitetsprincipen:

"Åklagaren är skyldig att vara objektiv. Det innebär att åklagaren måste vara helt neutral i bedömningen av vad som har inträffat och om det kan bevisas i domstol. Kravet på objektivitet medför att åklagaren har ansvar för att utreda och undersöka även sådant som talar till den misstänkta personens förmån."

Han kunde ha sagt: "Vi har kommit till slutsatsen att det gått för lång tid, det går inte att ureda mordet längre. Vi kommer inte längre och ska således inte belasta samhället med ett antal heltidsanställda utredare. Av dessa skäl lägga vi utredningen på is. Inkommer mot förmodan uppgifter som av allt att döma skulle leda till en lösning, väcker vi givetvis liv i utredningen på nytt."

Han hade inte behövt blanda in SE över huvud taget. Att han gjorde det, och på det sätt han gjorde det, är mycket uppseendeväckande.
Citera
2020-08-08, 15:53
  #150654
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
CG-holm taby fran aktuellt fokus
Jag har tidigare i tråden visat att det tidigare bekräftades att det förelåg förhör med CG Holm. Om jag minns rätt 1999. Via länk till Anérs material. Men att det idag förnekas att ett sådant existerar.
Citera
2020-08-08, 15:57
  #150655
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Davy
Exakt. Och den myten har man jobbat på stenhårt sedan dess. Vår egen Mandela/Gandhi.

Tror det även var väldigt många inom s-toppen som inte blev alltför ledsna över mordet. Detta handlar inte om höger och vänster. Palme passade bättre in i Kuba och Östtyskland än i Sverige. Han var helt ute och cyklade. Detta insåg politiker, näringslivet, etc oavsett partibok. Var ju knappast så att Ingvar Carlsson fortsatte med Palmes absurda politik och svansföring internationellt.

Mordet är inte löst pga ingen tjänar på det.

Palme var statsminister i det landet jag är född i. Han blev mördad. Men jag anser ändå att han var en idiot och en skamfläck för Sverige. Sen får folk som vill hylla vår egen Mandela säga vad fan dom vill om det.

Davy och Myagrippa,

Ni måste släppa den förlegade mytbilden av OP och åtminstone försöka göra er en verklighetsförankrad bild av offret, personen OP. Mytbilden av OP är falsifierad. OP var varken "CIA-agent" eller "KGB-agent", ingen "lakej" åt någon. OP var en svensk patriot i ordets bästa bemärkelse. Om en svensk statssekreterare-minister-statsminister hade ingått ett omfattande hemligt förvars- och underrättelsesamarbete med USA, så är hade denne varit en minst sagt dålig "KGB-agent", tycker ni inte?

Mytbilden av OP skapades av bl a CIA:s kontraspionagechef Angleton (med aktiv hjälp av SÄPO-chefen Vinge och SÄPO:s kontrasionagechef Frånstedt m fl) för att passa in i det stormaktspolitiska spel som OP inledde på 60-talet och hade för avsikt att slutföra på 80-talet och som sen, av i statsvetenskap mindre bevandrade individer, misstogs för en sanning. Mytbilden av OP bidrar än idag till att försvåra en lösning av mordgåtan OP.

Sen kan man ha delade meningar om såväl SAP:s officiella inrikes- som utrikespolitik. Men det är en helt annan sak och som egentligen helt saknar relevans för mordutredningen. I den är det av största vikt att utreda offrets verksamhet månaderna före mordet och vilka avsikter offret haft direkt efter mordet. En sån utredning, som mig veterligen aldrig genomfördes då de handlingar som ansågs eventuellt kunna kasta ljus över den saken praktiskt "försvann", skulle ge vid handen ett eller flera verklighetsförankrade motivbilder. Istället bestämde regeringen Carlsson (via toppdiplomaten Åströms PM) snabbt vilka motivbilder som fick diskuteras. Enligt Åströms PM kunde KGB direkt avföras och endast terroriströrelserna PKK och Ustasja komma ifråga som misstänkta. Sen följde den så-kallade Palmeutredningen det av KGB:s Sverigechef Vladimir Nezjinskij dagen före PM utplanterade Kurdspåret i ett år tills åklagarsidan avskrev det om substanslöst. I dess spår följde den av regeringen Carlsons lika misslyckade hemliga utredning av Kurdspåret i ytterligare några år. Även den slutade som bekant i katastrof.

För initierade UD-tjänstemän och även statsvetare var offrets verksamhet året före och omedelbart mordet ingen hemlighet. Under hela 1985 bedrev offret via liberala KGB-kanaler ett topphemligt utbyte av "handbrev" med den nye liberale Sovjetledaren Michail Gorbatjov. Några veckor efter mordet skulle offret avlägga statsbesök i Moskva för fortsatta personliga förhandlingar med den nye Sovjetledaren. Resultatet av underhandlingarna är väldokumenterat, historia, Sovjetunionens och Warzwapaktens upplösning, omfattande ekonomiskt och militärt samarbete mellan Öst och Väst mm mm. För de som var bekanta med offrets verksamhet före och planerade verksamhet efter mordet framträdde ett glasklart mordmotiv. Vem var den liberale Gorbatjovs huvudmotståndare? Stalinisterna i Sovjetunionen, KGB-chefen Vladimir Krjutsjkov och hans gammelkommunistiska vänner, kuppmakarna in spe, möjligen?

Jag är rädd för att de som försöker tolka mordet på vår internationellt mest hyperaktive statsminister, som hade flertalet stormaktspolitiska beröringspunkter, utifrån ett svenskt ankdamsperspektiv gör sig skyldiga till ett betydande misstag.

Men, som sagt, det är bara min gissning...
Citera
2020-08-08, 16:05
  #150656
Medlem
14thInts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Olof Palme fick 44% av rösterna i ett demokratiskt val med 88% valdeltagande . Oavsett vad man tyckte om personen så var han tveklöst en legitim regeringschef. Dom som mördade honom skadade det svenska samhället i grunden vilket alltid blir fallet när man mördar legitimt valda ledare.
Därför ska mördaren/mördarna fram i ljuset var dom än kommer ifrån och vilka bevekelsegrunder dom har.

Det går inte att uttrycka det bättre än vad du gjort här Mvagrippa. Tack!

Mordet var ett angrepp på rikets säkerhet (numera Sveriges i lagtexten), erkannerligen vårt demokratiska statsskick. Det går inte ha någon annan hållning, om man är lojal med rikets säkerhet.

Jag finner det mycket ledsamt att statsmakterna synes ha gett upp.
En nedlagd utredning som utåt kännetecknats av tafflighet, skylande, till och med förvrängande av uppgifter, sanktionerade ”privatspaningar” med försök till samarbete med andra länder osv.

Det har öppnat upp för en falsk ryktesspridning om exempelvis ett förvaltningsmord (Lingärde), att systemet tagit livet av statsministern. Det får vi tyvärr leva med, när svansen viftar hunden. Det är inte bra för tilliten och sammanhållningen i landet, vilket i sin tur underminerar vår egen säkerhet.

Jag är övertygad om att vi kan bättre än så här.
Det finns dedikerade och kompetenta personer i rättsväsendet, det ser man exvis i PU 2017-dokumentet.

Jag hoppas innerligt att Säkerhetspolisen nu bedriver en egen förundersökning och naglar fast de som gjort detta.
__________________
Senast redigerad av 14thInt 2020-08-08 kl. 16:12.
Citera
2020-08-08, 16:20
  #150657
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av bartram
Eller också gällde som för Biskop Brask:" Härtill är jag nödd och tvungen" och att han visste om att de nu utlämnade dokumenten skulle visa att så är fallet. Uppsåtet kan ha varit gott från början-
Var kommer Melander in i bilden?

Vad talar för/emot resp. teori?

En tanke om den stackars åklagaren KP.

KP tar del av allt utredningsmaterial och finner då att Säkerhetspolisen redan 1986 löst mordet. Hörligt tänker KP, då blir det hela enkelt, seglats på en räkmacka, som man brukar säga. När åtalsdatum närmar sig kontaktar KP regeringen för att informera om vem han tänker väcka åtal mot. För säkerhets skull, så att han inte trampar i något stormaktspolitiskt klaver. När KP drar ärendet för regeringen möts han av idel oroliga blickar. Justitieministern skruvar lite på sig, reser sig upp, går fram till KP, tar hans akt, lägger den i pappersstrimlaren, samlar sig en kort stund, skriver sen ner fem rader på en post-itlapp som han förevisar KP. Här, killen, fem spår. Välj ett. Statsministern ser glad ut. Vad bra, då är är väl alla parter överens, då, utbrister han.

KP känner sig oerhört förnedrad av regeringens bemötande. Han knyter näven i byxfickan på väg ut ur Rosenbad och bestämmer sig för den GM han har minst på, ja, i sjölva verket ingenting på, nämligen Skandiagrafikern SE. Han tänker, nu ska såssedjävlarna få se på folkstorm. KP lyckas. Ingen mer än ett lättinbillat fåtal tror på KP:s slarvigt och i sista stund hopskramlade anklagelseakten. Det blev åtminstone en mindre folkstorm, visserrligen bara under några veckor. Men ändå, folkstorm.

Tack för ditt genialiskt uttänkta aikidogrepp, som fick Åsiktpolisen att sätta en potatis, KP! Tack!
Citera
2020-08-08, 16:28
  #150658
Medlem
Joe Blows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
I ”Uppdrag Olof Palme” antyds att det var Elisabeth Langby som tipsade Jan Guillou efter att hon i sin tur fått tipset av Carl Bildt. Nu är den boken en av MOPs främsta desinformationskällor , men det hindrar inte att den kan ha rätt här.
Jag minns inte var och när men JG har berättat om det där på ett för att vara honom förvånansvärt trovärdigt sätt. Han sa att det var många journalister som kände till Palmes tvivelaktiga agerande med arvodet från Harvard. Många hade kollat det men inte kommit vidare utan att få Palmes egen syn på saken och det var det ingen som lyckats få. När så JG blev erbjuden möjligheten att få konfrontera Palme med saken i direktsänd radio tog han den utan att egentligen ha några följdfrågor. När så Palme började svamla och slingra sig alldeles på egen hand förstod alla att det i allra högsta grad var något man kunde svärta ner Palme med. Sedan for bl. a. Aschberg till Harvard och rotade vidare.
Citera
2020-08-08, 16:42
  #150659
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AraltNigri
En tanke om den stackars åklagaren KP.

KP tar del av allt utredningsmaterial och finner då att Säkerhetspolisen redan 1986 löst mordet. Hörligt tänker KP, då blir det hela enkelt, seglats på en räkmacka, som man brukar säga. När åtalsdatum närmar sig kontaktar KP regeringen för att informera om vem han tänker väcka åtal mot. För säkerhets skull, så att han inte trampar i något stormaktspolitiskt klaver. När KP drar ärendet för regeringen möts han av idel oroliga blickar. Justitieministern skruvar lite på sig, reser sig upp, går fram till KP, tar hans akt, lägger den i pappersstrimlaren, samlar sig en kort stund, skriver sen ner fem rader på en post-itlapp som han förevisar KP. Här, killen, fem spår. Välj ett. Statsministern ser glad ut. Vad bra, då är är väl alla parter överens, då, utbrister han.

KP känner sig oerhört förnedrad av regeringens bemötande. Han knyter näven i byxfickan på väg ut ur Rosenbad och bestämmer sig för den GM han har minst på, ja, i sjölva verket ingenting på, nämligen Skandiagrafikern SE. Han tänker, nu ska såssedjävlarna få se på folkstorm. KP lyckas. Ingen mer än ett lättinbillat fåtal tror på KP:s slarvigt och i sista stund hopskramlade anklagelseakten. Det blev åtminstone en mindre folkstorm, visserrligen bara under några veckor. Men ändå, folkstorm.

Tack för ditt genialiskt uttänkta aikidogrepp, som fick Åsiktpolisen att sätta en potatis, KP! Tack!
och tack for att vi fick tillgang till fler dokument
Citera
2020-08-08, 16:44
  #150660
Medlem
bartrams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AraltNigri
Davy och Myagrippa,

Ni måste släppa den förlegade mytbilden av OP och åtminstone försöka göra er en verklighetsförankrad bild av offret, personen OP. Mytbilden av OP är falsifierad. OP var varken "CIA-agent" eller "KGB-agent", ingen "lakej" åt någon. OP var en svensk patriot i ordets bästa bemärkelse. Om en svensk statssekreterare-minister-statsminister hade ingått ett omfattande hemligt förvars- och underrättelsesamarbete med USA, så är hade denne varit en minst sagt dålig "KGB-agent", tycker ni inte?

Mytbilden av OP skapades av bl a CIA:s kontraspionagechef Angleton (med aktiv hjälp av SÄPO-chefen Vinge och SÄPO:s kontrasionagechef Frånstedt m fl) för att passa in i det stormaktspolitiska spel som OP inledde på 60-talet och hade för avsikt att slutföra på 80-talet och som sen, av i statsvetenskap mindre bevandrade individer, misstogs för en sanning. Mytbilden av OP bidrar än idag till att försvåra en lösning av mordgåtan OP.

Sen kan man ha delade meningar om såväl SAP:s officiella inrikes- som utrikespolitik. Men det är en helt annan sak och som egentligen helt saknar relevans för mordutredningen. I den är det av största vikt att utreda offrets verksamhet månaderna före mordet och vilka avsikter offret haft direkt efter mordet. En sån utredning, som mig veterligen aldrig genomfördes då de handlingar som ansågs eventuellt kunna kasta ljus över den saken praktiskt "försvann", skulle ge vid handen ett eller flera verklighetsförankrade motivbilder. Istället bestämde regeringen Carlsson (via toppdiplomaten Åströms PM) snabbt vilka motivbilder som fick diskuteras. Enligt Åströms PM kunde KGB direkt avföras och endast terroriströrelserna PKK och Ustasja komma ifråga som misstänkta. Sen följde den så-kallade Palmeutredningen det av KGB:s Sverigechef Vladimir Nezjinskij dagen före PM utplanterade Kurdspåret i ett år tills åklagarsidan avskrev det om substanslöst. I dess spår följde den av regeringen Carlsons lika misslyckade hemliga utredning av Kurdspåret i ytterligare några år. Även den slutade som bekant i katastrof.

För initierade UD-tjänstemän och även statsvetare var offrets verksamhet året före och omedelbart mordet ingen hemlighet. Under hela 1985 bedrev offret via liberala KGB-kanaler ett topphemligt utbyte av "handbrev" med den nye liberale Sovjetledaren Michail Gorbatjov. Några veckor efter mordet skulle offret avlägga statsbesök i Moskva för fortsatta personliga förhandlingar med den nye Sovjetledaren. Resultatet av underhandlingarna är väldokumenterat, historia, Sovjetunionens och Warzwapaktens upplösning, omfattande ekonomiskt och militärt samarbete mellan Öst och Väst mm mm. För de som var bekanta med offrets verksamhet före och planerade verksamhet efter mordet framträdde ett glasklart mordmotiv. Vem var den liberale Gorbatjovs huvudmotståndare? Stalinisterna i Sovjetunionen, KGB-chefen Vladimir Krjutsjkov och hans gammelkommunistiska vänner, kuppmakarna in spe, möjligen?

Jag är rädd för att de som försöker tolka mordet på vår internationellt mest hyperaktive statsminister, som hade flertalet stormaktspolitiska beröringspunkter, utifrån ett svenskt ankdamsperspektiv gör sig skyldiga till ett betydande misstag.

Men, som sagt, det är bara min gissning...

Du kanske borde börja sortera bland ordmassorna: vad är fakta , väkgrundade teori och spekulationer. Vad sägs om att påbörja denna resa med att svara på frågorna du fick av ONOPONO !?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in