Citat:
Ursprungligen postat av
sunnis
Inget land? Alla länder har publika bilder hur deras respektive flygplan har för instrumentlayout. För att verifiera detta kan du bildsöka på Google: cockpit <valfri flygplansmodell>
T.o.m Irans toppmoderna Qaher 313 finns instrumentlayout med alla amerikansktillverkade civila instrument från Dynon mfl som normalt sett är monterade i privatägda kolvmotorflygplan.
Ja bilder som finns att hitta är inte av cockpit i ett bestyckat alertplan som ska kunna bemöta fienden inom några minuter. Du får aldrig filma cockpiten på sådana plan.
De visar alltid ett av deras typflygplan.
Jag förstår inte fixeringen kring Q313.
Alla bilder på Qaher är olika prototyper. Du är fokuserad på en display och ett märke.
Tror du alla prototyper och experimentplattformar har inhemska märken i cockpiten. Man håller på med olika tester. Det är oväsentligt vad som används där inne. Prototypen kommer inte möta fienden eller vara på uppdrag. Raketer som Qaher kommer att bära på är intressantare och vilka radarsystem det kommer att nyttja.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Lockheed_Martin_F-35_Lightning_II_mock-up_instrument_panel.JPG
Här har du panelen på en prototyp av F-35.
Man detaljgranskar inte cockpit som ett land öppet visar upp. Det är bara som att utropa något.
-Från och med nu är vi inne på det här!
Men utifrån olika data måste man estimera förmågan.
Kan Iran integrera inhemska systemen med sina nuvarande franska, sovjetiska, kinesiska och amerikanska system?
Ja de kan bestycka dessa med system som används mot sjömål. Vad står i vägen för en sådan utveckling?
Lönsamheten.. det är inte lönsamt att masstillverka flygplan. Iran vill fortsätta med utvecklingen av sådana flygplan men man är osäkra på masstillverkningen.
Hotbilden mot Iran är i en ständig teknisk förändring. Man måste därmed satsa på något proportionerligt. Iran har sina begränsningar och prioriteringar.