Citat:
Ursprungligen postat av
InnesI
Jag förstå mig inte på AIK. SM Guld och sedan topplacering (om än med tråkigt spel - med det är ju AIK-stilen). Sedan sätter andra press på att Norling ska spela ett spel han inte har grundat under sin återkomst i AIK - det går dåligt - Norling får sparken. De borde givetvis ha sagt att det är helt ok att gå tillbaka till det spel som gjorde AIK framgångsrikt. Vad ska de göra nu? Hitta en annan tränare som ska försöka få AIK att spela fotboll som vi (Hammarby) under förra säsongen?
Jag tror visserligen det kan gå bättre på kort sikt med ny tränare för er men på lång sikt tror jag det hade varit bättre om Norling fått gå tillbaka till det han gjort bra de senaste åren hos er.
Anledningen till förändringen var väl delvis på grund av att spelsättet inte lockade ny publik, samt att vi inte hade tillräckligt många unga spelare som kunde säljas, som toppklubb i allsvenskan behöver du sälja spelare dyrt om du inte har 30k på läktarna och bra sponsorer.
Känns lite som Norling ville bli sparkad, han verkade inte tro på det själv och kändes grinig att han tvingats att ändra spelsystem.