Citat:
Ursprungligen postat av
Teleslinga
Tillgångar i ett företag behöver inte plockas ut som lön. Nu är jag verkligen ingen expert men antar att man kan låta företaget stå för omkostnader (som behövs i företaget) eller ge ägaren (sig själv) aktieutdelning. Det går säkert att komma runt skatteproblematiken på flera sätt.
Ja det är välkänt. Inte som han tar ut lön då måste han ju skatta för det. Låta pengarna vara kvar med lite skatteplanering för att kunna betala så lite skatt som möjligt.
Men ändå efter dessa pengar lär det ju inte komma in många fler. Timell om man ser till det stora hela lär ju ha förlorat extremt många miljoner på inte minst royalty. Går nog ingen nöd för honom men pengamässigt lär det svida rejält på ålderns höst.