Citat:
Ursprungligen postat av
Beaver14
Vad tror du länder som Grekland och Spanien har tappat?
Jag menar inte att det inte slagit mot Sveriges ekonomi, men är det nåt som drabbats av detta så är det turismen och där är Sverige inte ett av de mest beroende länderna. Även om vi så klart har en hel del turism.
Stämmer att turism inte är vår huvudnäring, men tjänsteproduktion har nog lidit enormt. 2/3 av näringslivets förädlingsvärde. Det är mest sådant som svenskarna lägger pengar på. Handeln är ca 20 % av tjänsterna och den delen har drabbats hårt. Vissa delar som mat, självbyggeri och sånt har gått bättre än förr men totalt har handeln drabbats av coronan. Sedan finns det en hel del andra tjänster. Taxinäringen verkar vara utraderad. Folk vågar inte ta taxi. Pizzabudandet har i och för sig ökat men det är ändå en marginell företeelse. På finanssidan har det inte funnits brist på jobb utom i de enorma bankerna som vi har som håller på att dra ner, inte på grund av coronan, men som en naturlig effektivisering.
Med ökande välstånd har folk börjat anlita personliga tränare och liknande kroppsnära tjänster. Nu har folk inte ens vågat gå till frissan. Pengarna läggs på hög men tjänsteproducenterna kan inte producera för lager utan det är ett klipp, oavsett hur vildvuxet ens hår är. Det blir inte merköp av tjänster när man vågar krypa sig ut ur sin isolering. I stället för 2-3 besök hos frissan blir det bara ett. Tjänsterna som inte producerats är förlorade för alltid, medan varor som inte är alltför daterade har en marknad då folk börjar leva igen. Man kanske köper 2 grejer i stället för 1 bara av glädjen att få vara ute och handla. Men man köper alltid bara en rakning, inte två.
Om tjänster 2019
https://www.ekonomifakta.se/Fakta/Ekonomi/Produktion-och-Investeringar/Tjansteproduktionens-sammansattning/