Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
För att lägga lite sordin på din glädje, grattis till uppgången som kan bli en vinst, så ser jag flera varningssignaler i ditt korta inlägg.
1) Stor glädje, nytt rekord igen
Neg: man slår sällan nytt rekord, däremot kan en nybörjare bli superglad och lägga in mer pengar, kanske för mycket, ungefär så fungerar spelsajterna och pokersajterna
2) Sopar index
Neg: fara med att övervärdera sig själv, greed slår till, men aktier är mycket långsiktiga och går både upp och ner, faran vid övervärdering är att man till slut slår på stort med något riktigt dåligt
3) Måste va fruktansvärt på läktarplats för tillfället
Neg: en långsiktigt spekulant ser aldrig bakåt eller åt sidan, han är fokuserade på sig själv. Känslor som "jag är bättre än andra" gör att man gör sämre affärer, inte bättre.
4) Har gått upp till 200, nu väntar 250
Neg: klassisk bubbla, det är inte fundamenta som du grundar detta på utan bara glädje, en glädjekalkyl. Klassisk greed. Efter greed kommer fear.
I övrigt repeterar jag Grattis. Du har tagit 1 rätt beslut, när du skulle gå in. Nu återstår beslut 2 som är lika svårt: vilket datum inkasserar du vinsten? Om det väljs fel så kan all vinst ryka. Man ska inte ropa hej.
Själv ligger jag -4% på min bear-insats 5Mkr sedan tre veckor. Inte helt lätt med börsen. Men jag är totalt lugn och ser bara framåt, inte åt sidan eller bakåt.
Jo du
1. Ingen stor glädje , bara ett konstaterande. Inte ute efter rekord utan vill ha mer antal aktier. Ser gärna att det går ner eftersom jag köper varje vecka. Det vänder tillslut - Alltid
2 det är svårt att slå index , men det går om man köper i nedgång och håller sig till kvalite och skippar 1:- aktier
3 lärt mig av mina missar och är ödmjuk. Tittar bakåt och stämmer av vad som blev bra och dåligt. Att undvika att göra samma dåliga beslut ännu en gång är nyckeln
Följer mina 5 husgudars strategi, ändrar inte min strategi
4 fallande knivar är oftast dåliga affärer. Att köpa aktier som sätter nya toppar är inte farligt för oftast så fortsätter vinnare att vara vinnare
Sälja med vinst och gå ur är inte nåt jag är bra på så jag köper mer istället. När det går ner
Kommer nog en nedgång nu , sommaren har varit för bra
Din bear blir nog glad idag , men långa trenden är upp, att spekulera i nedgång är inget för mig
Ner = köp