Citat:
Ursprungligen postat av
KnackeredVonAnka
Det är väl inte särskilt stor skillnad mot vad vi har idag?!?
Vad säger du om FHM som lämnat ut 3 scenarier där man beräknat antal döda för vart och ett av dem men det visar sig att de räknat fel?!? TVÅ GÅNGER ( eller om det var tre ggr)???
Länk
https://www.google.se/amp/s/amp.svt.se/nyheter/inrikes/folkhalsomyndigheten-raknade-fel-igen
Var fanns dessa beräkningar i slutet av februari?!?!?!? Det har varit många som har undrat på vilka grunder FHM baserade sin strategi. Vid frågor svarade man att - vi gör inga beräkningar över hur många som kan tänkas dö.
Varför gör man det nu då? Jo, DET ÄR FÖR ATT PLANERA! Planerade man inte tidigare då?!? 🤷🏼♀️🤦🏼♀️🤦🏼♀️🤦🏼♀️🤦🏼♀️
Citat:
Ursprungligen postat av
painkiler
Deras analyser är nog lite mer avancerade än att ta dagen snitt på döda och sen kolla hur många dagar det tar att nå 6000 och skita helt i att vi har en avtagande trend och ta det i beaktande.
men vissa här på flashback hyllar en som inte ens håller grundskolenivå på hur man estimerar samtidigt som man har mage att klaga på FHM=)=)..gå och lägg dig
Varför klipper du i mitt inlägg?!?
Du menar att FHM gör avancerade beräkningar?
Hur kunde de räkna ut att i Stockholm gick det 1000 smittade på varje konstaterat fall? Detta var väl i mars-april och det skulle ha inneburit nästan lika många invvånare i Stockholm som det finns i Sverige!
Sedan räknade de fel då de kom med sina antikroppstester som de genomfört.
- ena gången var underlaget fel, blodgivare, så de fick göra om den.
- andra gången var det väl ett räknefel om jag inte minns fel?
Och så nu slutligen då de beräknar hur många som kan komma att dö vid tre olika senarier. De avrundar mindre decimaltal NERÅT och får då fel siffror in i sitt EXCELL ark.
De provar att göra om och göra rätt MEN DET BLEV FEL ÄNDÅ.
Tycker du att detta är förtroendeingivande?
Varför gjorde de inga liknande beräkningar i februari för att avgöra hur de skulle hantera spridningen? Vilka åtgärder de skulle sätta in?
- nej, på den frågan svarade de ” vi gör inga beräkningar över hur många som kan tänkas dö”!!
Detta är helt galet dåraktigt beteende.