Citat:
Ursprungligen postat av
Picasso2
Du glömmer en sak: LW är inte någon GM. Hon är död. Mördad. Men tror du glömt det i din iver av att sprida allt negativt om LW. Koncentrera dig att hitta ev bevis på skuld hos en GM istället. Om du använt den tiden du lagt på LW, till att hitta bevisning så hade du löst mordet själv för längesen, men antar att du inte har intresse för att ha integritet.
Ja, fast ibland kanske det är så att skithög triggas att vara en större skithög när hen möter andra skithögar? Att någon blir rejält förbannad på någon är väl inte ett ovanligt motiv ändå? LW verkar ju haft kapacitet att göra några fler än SD i hennes omgivning förbannade.
Eller att hon framstår som hotfull, hon tillstår ju själv i konversationerna med Jenny att misshandelsanmälan var en "bagatell". Alltså att hon drar iväg en anmälan som egentligen bottnar i en situation som hon själv utsatt sig i att "förlora" en dispyt på ett förnedrande men fullt lagligt sätt. Polisanmälningar kan ju få värre konsekvenser än bara till att svartmåla någon inför bekantskapskretsen. SD hade kunnat anmält henne i situationen. Hade han gjort det hade LW möjligtvis haft svårt att byta arbetsgivare därefter om hon önskat.
Jag själv skulle tycka det var creepy om en vän drog iväg polisanmälningar mot någon och denne sedan viftar bort det som bagateller när man försöker diskutera och föreslå sätt att hantera det hen anmält.
Och vem vet, kanske LWs inställning till HD var utifrån ett syfte att provocera HD till någon handling som skulle anmälas och få legitimationen ifrågasatt? Kanske det ligger potten till LWs narcissistiska kommentarer om att hon själv skulle vara smartare än HD? Hon kanske tyckte att HD inte skulle få ha sitt yrke kvar om hon själv givit upp sitt yrke för att kunna ligga med SD, tävlingsmänniska med mycket pannben som hon var?