2020-07-17, 02:31
  #147325
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Jag läser återigen lite i TP:s bok och det framgår tydligt att även han har lite otur när han tänker. Eller så är han helt enkelt ohederlig.

Några exempel:

1) TP säger att Dag Andersson tog pension i förtid från Palmeutredningen och tillägger "han hade ju varit intresserad av Engström". Meningen är att läsaren ska få intrycket att DA avgick för att han inte fick utreda SE. Sanningen är en helt annan. Vid presskonferensen i februari 2016 berättade DA att han utredde WT-männen och det var till denna utredning han ville ha mer resurser. Detta förtigs helt av TP.

2) Det sekretessbelagda dokument TP får av PU 2017 visar enligt TP att SE avskrivits som misstänkt på felaktiga grunder. Som stöd för sitt påstående menar han att ett vittne (bör vara Jan Andersson) förväxlat Jan-Åke Svensson med Stig Engström. Det finns inget som helst stöd för det påståendet. Tvärtom hade polisen visat Jan A en bild på Engström och då berättade Jan A att han sett SE på mordplatsen.

Vi vet hur den 35-årige Jan-Åke Svensson såg ut och hur han var klädd på mordkvällen (lång ljus överrock). Man kan på inga villkors vis förväxla honom med den 52-årige mörkt klädde kepsmannen Stig Engström.

TP nämner inte att Yvonne Nieminen ansåg att mannen hon såg på DB gata rörde sig på ett sätt som påminde om Christer Petterssons sätt att röra sig. Trots att det står i det sekretessbelagda dokument han fått av PU.

Istället säger TP att mannens utseende "på punkt efter punkt" stämde med SE:s utseende. En journalist som inte kollar fakta eller en journalist som medvetet ljuger?

TP säger också att det är en "bakvänd slutsats" att SE 1987 kunde känna igen Lars Jeppsson och Anders Björkman på polisens bilder. TP menar troligen att dessa båda personer redan var kända från media. I Jeppssons fall stämmer det.

I Björkmans fall stämmer det inte. Anders Björkman bestämde direkt efter mordet att han inte ville vara med i media. Hans fru och hans arbetskamrater såg till att inga medier kunde träffa honom eller ta bilder av honom. Det berättar Gunnar Wall i sin bok "Mordgåtan Olof Palme".

Det var först i samband med rättegången mot CP 1989 som AB:s utseende blev känt för allmänheten. Men SE kände igen AB redan 1987. Som en man han sett på mordplatsen efter mordet.

3) TP menar att det är bra att KP blir ny förundersökningsledare i februari 2017. KP "har varit åklagare i rättegången mot John Ausonius, mer känd som Lasermannen, och utrett mordet på Anna Lindh. I båda fallen visade sig gärningsmännen ha varit ensamagerande, mentalt störda individer /---/. Att även Olof Palme fallit offer för en sådan gärningsman borde vara en naturlig tanke för KP".

Hur tänker en person som skriver detta? Är det sant att SE mördade Palme för att KP sett till att Ausonius och Mihajlovic hamnade i finkan? Finns det bara en sorts mördare? Vad menar han?

4) TP skriver på sidan 197 att polisen veckan efter mordet letade efter "en svensk man med fyrkantigt ansikte, smala läppar, kort hals, brunaktigt hår och stålbågade glasögon".

Den enda person som vid denna tidpunkt (860308) berättat om mördarens ansikte - Lisbeth Palme - beskriver mördarens ansikte som rundare, fylligare än på Fantombilden. Hon säger inte att mannen var svensk. Och hon säger inte att gärningsmannen bar stålbågade glasögon.

Den aktuella veckan publicerades polisens Fantombild. TP säger alltså att denne man var svensk, hade fyrkantigt ansikte och stålbågade glasögon.

Nej, TP har inte otur när han tänker. Han är ohederlig. Och det är på dessa och andra grunder han skandaliserar Stig Engström och menar att han är starkt misstänkt för Palmemordet.

Uppbackad av "grävarproffsen" Filter och den tidigare chefen för Uppdrag Granskning. Och av en ledande person vid Veckans brott redaktion. Och av förundersökningsledaren. Och av Expressen.

Det är självklart att de erfarna juristerna Peter Althin och Sven-Erik Alhem protesterar högljutt. Och det är självklart att LGWP, Borgnäs, Wall och andra experter bara skakar på huvudet åt detta genomskinliga och djupt ohederliga försök att lura svenska folket.
Hjärtligt tack för det! Jag har nämligen inte boken.

Jag är fullständigt övertygad om att Krister Petersson var medveten om exakt det Althin och Alhem idag för fram. Och visste precis vad han var på väg att genomföra. Yrkesmässigt självmord i direktsändning. Ändå fullföljer han det! Men det var uppenbart att han darrade på både rösten och manschetten på pressträffen.

Det råder inte någon som helst tvekan om att det var Stigs exhustru som ledde TP till vapensamlaren. Och det skedde på ett mycket tidigt stadium. Anders Jallai om den saken.

https://www.jallai.se/2020/07/sovjet-styrde-mordet-pa-olof-palme/

''Ni som ändå tror på Skandiamannen som Palmemördare rekommenderar jag att läsa min bok Landsförrädaren från 2011. Där satte jag in Skandiamannen i en större konspiration tillsammans med Stay Behind-nätverket bestående av militärer, poliser och affärsmän. En spännande komplott som ledde till att både Inga-Britt Ahlenius och journalisten Thomas Pettersson kontaktade mig om innehållet i boken. De ville veta mer om Stay Behind. Jag samarbetade med båda i deras försök att finna Stay Behind-kopplingar till Skandiamannen men utan att lyckas.''

''Till saken hör att Thomas Pettersson också var inne på att Skandiamannen borde ha haft medhjälpare för att kunna lyckas med att mörda Palme, vilket jag håller med om. Problemet är att varken, jag, Ahlenius, Thomas Pettersson eller Palmeutredningen har kunnat finna sådana medhjälpare.''

''Skandiamannen som ensam mördare fungerar nämligen inte rent logistiskt vilket jag tror de flesta som fördjupat sig i mordet är överens om.''

''En gång träffade jag Margareta tillsammans med Thomas Pettersson.''


Det här är intressant!

''Som kuriosa kan jag nämna att jag begärde att få ut materialet om Skandiamannen från Palmeutredningen redan i oktober 2010.''


Alltså det som TP senare jobbade på via Edqvist, DA och KP. Verkar som att TP har hämtat mycket från AJ. Storyn, alltså SE som mördaren och eventuell koppling till SB, intervjua exfrun och att försöka få ut sekretessbelagt material från PU. Han går alltså i Jallais fotspår. Där KP senare går i de bådas fotspår.


Fantastiskt! Här hittar vi alltså en röd tråd från Jallais research 2010 med Margareta, som resulterade i en bok 2011, som leder fram till TPs ''forskning'' och i förlängningen till Krister Peterssons pressträff 200610. Den slutliga lösningen på mordgåtan är alltså i praktiken en roman...…
Citera
2020-07-17, 02:31
  #147326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jagharenbil
Mycket bra sammanfattning, f.ö finnas det någon länk där man kan se den första fantombilden? Är det någon som har någonting om vad PU hade på CA? Efter att ha läst och hört vittnesmål och vad polisen hade på SE så känns han som den mest troliga GM. Men som sagt, bevisen finns ju inte där. Oavsett vem som nu var GM så har den personen lyckats att klara sig. Skadan som gjordes dom första åren går tyvärr inte att reparera. Vi kommer nog troligtvis att få leva med denna ovisshet i fortsättningen också. Skulle någon på sin dödsbädd berätta vem det var eller hur det gick till berätta så kommer det inte att bli någon skillnad är jag rädd för.
Tack kul att det finns fler personer här som har ett sunt förnuft och fortfarande förmåga att tänka logiskt,
Bilden har varit uppe kanske här eller mer troligt i SEs egna tråd.
Jag har sett den men var ettagsen har efterfrågat den sedan utan lycka jag slänger ut frågan igen tlll er alla FBare här.
jag tror inte man hittade mycket på CA.Det är ju det där oprovskjutna vapnet motivet att han förlorade mycket pengar på regeringen Palmes politik likheten med CP om det nu är en indicier

Att GMP stämde oerhört väl på honom mycket bättre än på SE.
Som dock stämmer kusligt bra på Clarkes profil gällande att lägga sig i utredningen att han hånade polis och vittnen att han försökte återskapa situationen och känslan från mordnatten osv.

CA höll mycket låg profil däremot.
Nej ett erkännande är nog inte värt så mycket då redan över hundra personer erkänt mordet.
Det skulle vara om den innehåller sån info som gör att man har skäl att misstänka att personen vet sånt som den inte borde veta om den inte är GM.Vad nu det skulle vara.
Dessutom talar allt för att GM är död.OM det mot förmodan INTE är SE så kan jag även se just CA som GM även om logiken talar för SE.
Citera
2020-07-17, 03:20
  #147327
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Hjärtligt tack för det! Jag har nämligen inte boken.

Jag är fullständigt övertygad om att Krister Petersson var medveten om exakt det Althin och Alhem idag för fram. Och visste precis vad han var på väg att genomföra. Yrkesmässigt självmord i direktsändning. Ändå fullföljer han det! Men det var uppenbart att han darrade på både rösten och manschetten på pressträffen.

Det råder inte någon som helst tvekan om att det var Stigs exhustru som ledde TP till vapensamlaren. Och det skedde på ett mycket tidigt stadium. Anders Jallai om den saken.

https://www.jallai.se/2020/07/sovjet-styrde-mordet-pa-olof-palme/

''Ni som ändå tror på Skandiamannen som Palmemördare rekommenderar jag att läsa min bok Landsförrädaren från 2011. Där satte jag in Skandiamannen i en större konspiration tillsammans med Stay Behind-nätverket bestående av militärer, poliser och affärsmän. En spännande komplott som ledde till att både Inga-Britt Ahlenius och journalisten Thomas Pettersson kontaktade mig om innehållet i boken. De ville veta mer om Stay Behind. Jag samarbetade med båda i deras försök att finna Stay Behind-kopplingar till Skandiamannen men utan att lyckas.''

''Till saken hör att Thomas Pettersson också var inne på att Skandiamannen borde ha haft medhjälpare för att kunna lyckas med att mörda Palme, vilket jag håller med om. Problemet är att varken, jag, Ahlenius, Thomas Pettersson eller Palmeutredningen har kunnat finna sådana medhjälpare.''

''Skandiamannen som ensam mördare fungerar nämligen inte rent logistiskt vilket jag tror de flesta som fördjupat sig i mordet är överens om.''

''En gång träffade jag Margareta tillsammans med Thomas Pettersson.''


Det här är intressant!

''Som kuriosa kan jag nämna att jag begärde att få ut materialet om Skandiamannen från Palmeutredningen redan i oktober 2010.''


Alltså det som TP senare jobbade på via Edqvist, DA och KP. Verkar som att TP har hämtat mycket från AJ. Storyn, alltså SE som mördaren och eventuell koppling till SB, intervjua exfrun och att försöka få ut sekretessbelagt material från PU. Han går alltså i Jallais fotspår. Där KP senare går i de bådas fotspår.


Fantastiskt! Här hittar vi alltså en röd tråd från Jallais research 2010 med Margareta, som resulterade i en bok 2011, som leder fram till TPs ''forskning'' och i förlängningen till Krister Peterssons pressträff 200610. Den slutliga lösningen på mordgåtan är alltså i praktiken en roman...…

Ha ha, ja jag skrev i ett tidigare inlägg i dag att SE är en "medialösning " och inte en juridisk lösning.

Fiktion.

En spekulation bland spekulationer helt enkelt. Som jag tror KP köpte rakt av när han tillträdde. En bekväm utgång där den utpekade är död och saknar fru och barn som kan stämma staten.

Men KP har gjort ett rejält övertramp rent juridiskt och TP kan nog riskera åtal för förtal.

Sen har vi också TP:s roll i PU. Vad har pågått egentligen? Även det bör granskas juridiskt.

Privatpersoner kan inte arbeta i förundersökningar.

Ser att även Jallai avfärdar tanken på SE som ensam GM.

KP verkar lite dåligt inläst. Kanske var TP som skrev manus till presskonferensen?😊

Och då gick det som det gick. En fars.
Citera
2020-07-17, 03:22
  #147328
Medlem
I-van-Toers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Där håller jag inte alls med dig. I stora drag ligger det till så här enligt mig.

GRKs larmtid 23,24,00. Förste polis anländer 20 sekunder senare. Alltså Söderström. Piketen 10 sekunder ännu senare. Piketpoliserna tar sig ur bilen, fram till mordplatsen, får order om att springa efter. Tar c.a. 15 sekunder. Många har sprungit/lunkat från mordplatsen till åsen. Det tar runt en minut för alla. 30 s. fram till trappfoten, 30 uppför trapporna. Mördaren når trappkrönet 23,22,30. 15 sekunder senare är han framme vid platsen där YN möter sin springande man. Om han inte stannade där och väntade. Vilket är mycket osannolikt.

Piketpoliserna börjar springa 23,24,45. Når trappfoten 23,25,15 där man möter YN. Några poliser kollar utrymmen, andra springer uppför trapporna där man möter Dalsgaard på trappkrönet. Alltså runt 23,25,45.


Utifrån Dalsgaards perspektiv och uppgifter i förhör som jag nyss länkade till.

Det tar piketen högst 1,5-2 minuter att nå Malmskillnadsgatan från larmet. Då är vi framme vid 23,25,30-23,26,00. Vilket korrelerar med de springande polisernas 23,25,45.

Ur YNs perspektiv. Hon möter de springande poliserna runt 23,25,15 enligt ovan. Det tar runt en minut att gå sträckan från mötet med LJ till trappfoten. Vilket ger att YN och LJ möttes runt 23,24,15. Mötet tar runt 10 sekunder. Vilket ger LJ på trappkrönet tiden 23,24,25. Vilket i sin tur ger honom runt 1-1,5 minuter fram till mötet med 1520. Där han på vägen kollat runt en bil.

Alltså behöver man inte blanda in Jeppssons uppgifter om hur länge han väntade eller hur fort han sprang. Tiderna får man genom andra uppgifter.



Om man ska djuppenetrera detta är det oerhört komplicerat. Där inte minnet räcker till. Utan ett stort antal parametrar och uppgifter måste återigen tas fram. Vilket tidigare har gjorts i tråden. Där ingen har lyckats varken bevisa eller motbevisa att YN mötte mördaren.

Den springande punkten är när larmet gick. Många har försökt att fastställa det. Men ingen har lyckats. Inte ens IL. Som hittade ett antal tecken på att det utgick så sent som 23,25. Och ju senare larmet gick, desto osannolikare blir det att YN mötte mördaren. Den principen kan ingen rucka på.



Jag kan presentera en väsentligt mer noggrann analys av tider med länkar, källhänvisningar och sidhänvisningar i IL .Men det tar en hel dag. Känns inte så angeläget just nu. Mina uträkningar bevisar ändå ingenting. I betydelse att få fram den verkliga mördaren.

Man får ut helt andra tider om man utgår från LJ:s egen utsaga, d v s att han är uppe på trappkrönet och har tagit några steg in på DBG när klockan är någonstans mellan 23:23-23:24. D v s att han uppehållit sig vid byggbaracken i ca 30 sekunder efter att GM försvunnit ur hans synfält uppe på krönet. Det har tagit GM ca 30-45 sekunder från korsningen Luntmakargatan och tills han försvinner uppe på krönet på Malmskillnadsgatan. Jag har ju själv klockat det här för ett par år sedan och då kom jag fram till att LJ i den positionen där han ser någon längre ner på DBG endast ligger en dryg minut efter GM. Förmodligen runt ca 1 minut och 15 sekunder. 23:21.30 blir då, med den tillagda tiden på ca 20-30 sekunder från första skottet till byggbarackens hörn sammanlagt ca 23:23.15, alltså någonstans mellan 23:23 och 23:24. Sen går några sekunder innan kommissariebil 1520 svänger in från Regeringsgatan vänster in på DBG och kör förbi LJ. Tiden där borde vara någonstans efter 23:23.30.

Det borde vara omöjligt för CD och TE att missa en person som ligger drygt 1 minut-1 minut 15 sekunder före LJ. Har personen sprungit norrut Regeringsgatan så borde 1520 se det rakt fram. Har en person sprungit österut så borde LJ se honom rakt fram DBG. Har personen sprungit Regeringsgatan söderut mot Kungsgatan så borde 1520 ha kört på honom. Det troliga är att en person aldrig behövt springa så lång eller att CD och TE är en del av en konspiration. Man kör med blåljus på men inte med siren. Man är tysta på radion men ändå agerar man. Man stoppar inte LJ, varför? Jag tror man fattade redan där och då att man var för tidiga och därmed ville dra ut på möjliga händelseförlopp som vittnet upplevt. Det är exakt det som Ölvebro sedan spelar på under Minells frågestund med LGWP i TV3.

Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Vad gäller de SE-troende med TP i spetsen så år väl den gängse teorin en Grand/slump-kombo: SE upptäcker först LOP av en slump (1), spanar på dem, ger upp, går tillbaka men upptäcker av en slump (2) LOP igen precis när han går ut genom dörren. Av an slump (3) har han just denna kväll en 357:a i fickan. Vad som de i sekten inte kan ta till sig är att sannolikheten p1*p2*p3 är så otroligt liten att det är löjligt.

Vad gäller Grand-mannen så håller jag inte med dig alls. En GM som följer efter från den kända platsen Grand till den helt okända platsen dit de är på väg, Dekorima, är den absolut minst komplicerade lösningen. Alla andra lösningar kräver antingen galen slump (se ovan) eller >3 villiga GM + minst en sambandsman som spanar vid Grand. Priset för att slippa denna mördar-armé är att IM har misstagit sig om hur länge GM väntade vid Dekorima. Det priset tar jag.

Det behövs ingen "Grandman" som har med MOP att göra för att MOP kan äga rum. Den här "Grandmannen" och flera versioner av den har varit en dimridå sen 1986. Försök tänkt till om du samtidigt har alla WT-observationer i åtanke. Det finns inte en chans att en spanare eller flera spanare skulle göra allt för att sticka ut som skumma typer utanför Grand så att deras signalement blir uppenbart efter mordet på en statsminister. Folk skulle ju sätta deras beteende i samband med folk som stirrar konstigt mot foajén. Robert Gustafsson nämner diskreta observatörer, bilburna, inte Roger Ö-typer. tjackladdade och nojiga. Men det är de senare som folk uppfattat. Flera attentatsgrupper som förflyttar sig både ca 23:15 och sedan 23:17-23:19 är faktiskt mer troligt än en "Grandman" som GM. Speciellt en "Grandman" som även är "Skandiamannen" och GM.
__________________
Senast redigerad av I-van-Toer 2020-07-17 kl. 03:37.
Citera
2020-07-17, 03:49
  #147329
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Ha ha, ja jag skrev i ett tidigare inlägg i dag att SE är en "medialösning " och inte en juridisk lösning.

Fiktion.

En spekulation bland spekulationer helt enkelt. Som jag tror KP köpte rakt av när han tillträdde. En bekväm utgång där den utpekade är död och saknar fru och barn som kan stämma staten.

Men KP har gjort ett rejält övertramp rent juridiskt och TP kan nog riskera åtal för förtal.

Sen har vi också TP:s roll i PU. Vad har pågått egentligen? Även det bör granskas juridiskt.

Privatpersoner kan inte arbeta i förundersökningar.

Ser att även Jallai avfärdar tanken på SE som ensam GM.

KP verkar lite dåligt inläst. Kanske var TP som skrev manus till presskonferensen?😊

Och då gick det som det gick. En fars.
Det jag ännu inte förstår är varför TP/Filter så öppet anklagar KP för lagbrott. Alltså lämna ut sekretessbelagda handlingar. Och öppet redovisar att TP och KP/PU samarbetade som likvärdiga parter. Där man diskuterade hur man skulle fortsätta enligt Guldspadevinnarens egna ord. Som ledde fram till Palmerumsbanden. Som sedan Thomas fick ut ett utdrag ur. Fortfarande enligt sina egna ord.

Det verkar som man vill ''döda'' honom efteråt om du förstår vad jag menar. Trots att TP fick sin vilja fram och sina önskemål uppfyllda. Varför?
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2020-07-17 kl. 03:55.
Citera
2020-07-17, 04:16
  #147330
Medlem
I-van-Toers avatar
Nu när förhör med polismännen CGÖ, CD, TP, LT, IG, KD kommit fram i dagarna var är då förhör/förhören med AA och Klas G. och varför förhördes tydligen aldrig TE? Vad gjorde resterade medlemmar i Stockholms Försvarsskytteförening, som var poliser, under mordnatten om de inte var i tjänst? Det finns många kvar på den listan.

Vissa grävare var rätt ute redan under första halvan av 90-talet. Sen dog det där ut av någon anledning. Vad kan ha skrämt personer som LB, TB, OA m fl att de "gav upp"?
Citera
2020-07-17, 04:26
  #147331
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Nu när förhör med polismännen CGÖ, CD, TP, LT, IG, KD kommit fram i dagarna var är då förhör/förhören med AA och Klas G. och varför förhördes tydligen aldrig TE? Vad gjorde resterade medlemmar i Stockholms Försvarsskytteförening, som var poliser, under mordnatten om de inte var i tjänst? Det finns många kvar på den listan.

Vissa grävare var rätt ute redan under första halvan av 90-talet. Sen dog det där ut av någon anledning. Vad kan ha skrämt personer som LB, TB, OA m fl att de "gav upp"?
Förhören med AA vet jag är på gång. Men jag har inte kommit över dem än. Men det är inte jag som begärt ut dem.

Som jag uppfattar det så dog spåret ut eftersom det aldrig gick att få fram någon substans. Men en person gav aldrig upp. Olle Minell.
Citera
2020-07-17, 04:32
  #147332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Jag har läst igenom de många förhören med SE:s exhustru.

Trots att hon inte någon gång genom alla förhör bekräftar polisens påståenden om SE, hans bekantskapskrets, vapensamlaren, SE:s sinnesstämning på mordnatten och så vidare så får hon veta att SE ska hängas ut som misstänkt Palmemördare.

Hon upprepar flera gånger att det är fullständigt otänkbart att en vek och feg person som SE kan begå ett mord.

Stackars kvinna. Hon måste känna sig som överkörd av en ångvält. Polisen lyssnar inte på henne. De bara fortsätter dundra på i sitt förutbestämda spår.

Polisen ifrågasätter till och med om SE verkligen var med på resan till Idre veckan efter Palmemordet. Hon, som reste dit med SE, försöker gång på gång förklara att det är väl självklart att hon minns att de åkte dit tillsammans.

Till sist tar hon fram en fotopärm och visar bilder på SE där han står och ler i Idre första veckan i mars 1986.

Vi har att göra med ohederliga poliser och ohederliga journalister och en åklagare som tydligen känt sig tvungen att nita SE till varje pris. Utan bevis.

Vi får hoppas att allihop blir stämda och fällda i svensk domstol. Sånt här ska inte få passera ostraffat i en rättsstat.

Håller med helt och hållet, stackars kvinna!! Vilken skit hon fått gå igenom de senaste åren.
Här är bara ett litet exempel på det desperata PU och deras fåfänga försök att hitta minsta lilla bevis mot SE (tack igen andersaanderssona för alla länkar till nya förhör!).

190812, förhör i Hedemora. En kvinna såg tisdagen efter MOP en man i en röd Toyota som parkerade vid en sjö, gick iväg med en isborr och fiskelåda och kom tillbaka en kvart senare. Hon hade ringt en vän som kollat upp bilen och den röda Toyotan var registrerad på en person i Tyresö. Hon tillfrågas om det verkligen inte var t.e.x. Täby men nej, hon minns Tyresö. Hon minns än idag att regnumret började på EGG.
"xxx förevisas ett A.4 (bilaga A) med två bilder av en röd Toyota från mitten av 80-talet
och hon uppgav spontant att bilen på bilden ser nyare ut än den hon såg hemma hos sig. På
samma bild finns en bild på en Citroën som var maskerad när xxx fick se Toyotan. Hon
får sedan se Citroënen som liknar Toyotan och får frågan hur pass säker hon är på att
det var en Toyota och hon uppgav att hon såg märket. Detta är hon säker på."

Alltså, en redig kvinna som är helt säker på att hon sett en röd Toyota registrerad i Tyresö.

Detta hindrar inte PU att drygt två veckor senare ha SEs exfru att peka ut sjöar i kartor, få frågor om Hedemora och besväras med andra helt oväsentliga frågor - när inte ens en bokstav verkar stämma på deras Citroën BX regnummer. Bilen var röd, men där slutar likheterna. De greppade verkligen efter obefintliga halmstrån.
Citera
2020-07-17, 04:54
  #147333
Medlem
I-van-Toers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Förhören med AA vet jag är på gång. Men jag har inte kommit över dem än. Men det är inte jag som begärt ut dem.

Tror du det? Jag tror det inte. Men OK, jag har väntat i åratal så jag kan vänta ett tag till.

Citat:
Som jag uppfattar det så dog spåret ut eftersom det aldrig gick att få fram någon substans. Men en person gav aldrig upp. Olle Minell.

Kamikaze-Minell gav möjligtvis inte upp men varför gav LB och TB upp? Nu är ju tydligen skottordningen och Bohemia viktigare än Dekorimamannen. The Times They Are a-Changin'...
Citera
2020-07-17, 05:27
  #147334
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Tror du det? Jag tror det inte. Men OK, jag har väntat i åratal så jag kan vänta ett tag till.
När det gäller förhör med AA och övrigt material på honom finns det juridiska problem. Jag kan inte säga mer än så utan att röja mig själv.
__________________
Senast redigerad av andersaanderssona 2020-07-17 kl. 05:34.
Citera
2020-07-17, 05:29
  #147335
Medlem
HAARPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barkarrow
Vittnet Hans Johansson såg GM springa från 20 m in på Tunnelgatan till trapporna o sen uppför trapporna.

Inte jättetydligt. Han såg någon springa uppför trapporna men om det var GM eller t.ex. SE som
sprang en liten bit före GM enl. min teori kan ju vara lite osäkert.

J. . ..... måste och måste jag kan ju inte säga hundra eftersom jag ser ju bara en skugga springa springa uppför trapporna.

F. Du ser alltså ingen riktig man springa upp , utan det är som en skugga , är det på grund utav att det är dålig belysning eller ?

J. Ja det är ganska mörkt därinne faktiskt , det är växlande belysning .....



Alla vittnen kan inte ha 100% rätt om allt de tror sig ha sett.
GM kan t.ex. inte ha haft haft mössa, hatt , keps och Sherlock Holmes mössa och samtidigt varit barhuvud.
Ibland får man selektera lite för att få fram ett signalement och ett annat möjligt händelseförlopp.
__________________
Senast redigerad av HAARP 2020-07-17 kl. 06:20.
Citera
2020-07-17, 05:38
  #147336
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Jag har läst igenom de många förhören med SE:s exhustru.

Trots att hon inte någon gång genom alla förhör bekräftar polisens påståenden om SE, hans bekantskapskrets, vapensamlaren, SE:s sinnesstämning på mordnatten och så vidare så får hon veta att SE ska hängas ut som misstänkt Palmemördare.

Hon upprepar flera gånger att det är fullständigt otänkbart att en vek och feg person som SE kan begå ett mord.

Stackars kvinna. Hon måste känna sig som överkörd av en ångvält. Polisen lyssnar inte på henne. De bara fortsätter dundra på i sitt förutbestämda spår.

Polisen ifrågasätter till och med om SE verkligen var med på resan till Idre veckan efter Palmemordet. Hon, som reste dit med SE, försöker gång på gång förklara att det är väl självklart att hon minns att de åkte dit tillsammans.

Till sist tar hon fram en fotopärm och visar bilder på SE där han står och ler i Idre första veckan i mars 1986.

Vi har att göra med ohederliga poliser och ohederliga journalister och en åklagare som tydligen känt sig tvungen att nita SE till varje pris. Utan bevis.

Vi får hoppas att allihop blir stämda och fällda i svensk domstol. Sånt här ska inte få passera ostraffat i en rättsstat.
I förhöret där Petersson deltar säger man alltså bevisligen att exhustrun Margareta lika gärna kan berätta det hon vet. Eftersom man ändå kommer att hänga ut Stig som gärningsman. Där hon samtidigt är belagd med yppandeförbud.

Mycket smutsigt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in