Citat:
Ursprungligen postat av
Emoll
O varför skulle någon rösta på ett annat parti än det man sympatiserar med? Varför får SD lägre siffror bland partisympati med högre på vad folk tänkt rösta på det? Totalt ologiskt. Borde ju vara samma sak.
Men det är inte samma sak, det är stor skillnad. Anledningen till att SCB släpper väljarbarometer och partisympatier med en veckas mellanrum är just för att ingen ska blanda ihop dem.
Skillnaden är allra störst i SD:s fall. Och det är inte ologiskt eftersom det finns strategiska skäl till hur man röstar – man kan t ex stödrösta på ett mindre parti fastän man egentligen sympatiserar mer med ett stort. I SD:s fall ska det stora glappet sannolikt tolkas som ”vi röstar på er för att vi måste men håller samtidigt för näsan eftersom vi egentligen inte gillar er alls”.
I november skulle folk ha röstat så här enligt SCB:
S 26,5 / SD 22,6 / M 18,3 / V 8,1 / C 7,3 / KD 6,6 / MP 5,1 / L 4,1
S 27,6 / SD 18,1 / M 18,9 / V 9,5 / C 7,6 / KD 7,0 / MP 5,6 / L 4,4
4,5 skiljer i SD:s fall. I maj hade partisympatin för SD sjunkit till 16,7. Det är den siffran som man ska jämföra med den här ”unga SD-väljare = 12,3”-siffran som diskuterades tidigare.