2020-07-09, 15:08
  #146113
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Hans Melander vägrar lämna ut mejlkonversation mellan David Fredin och Bertil Wedin. Beslutet kan inte överklagas.

https://drive.google.com/file/d/1H9Yimg6DL4cEBaG-vhiyT5dtpnZZlxnv/view



Bådar inte gott inför framtiden. Risken är uppenbar att de mest intressanta dokumenten inte kommer att lämnas ut.

Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Ja, det är nog så att såväl Bertil Wedin som David Fredin kan komma till skada eller lida men om mejlkonversationen blir offentlig.

Både Turkiets säkerhetstjänst som Mossad skulle nog inte gilla det.

Ett tjänstemannabeslut kan inte överklagas däremot ett myndighetsbeslut. Det visar att myndigheterna inte är villiga att släppa information.

Citat:
Ursprungligen postat av Westrogothia
Ja det är faktiskt riktigt illavarslande, hade faktiskt inte föreställt mig att HM ska sitta och censurera.
Annars ska du ha tusen tack för alla länkar till nya dokument och förhör du postat, fortsätt så!

OSL samt att Stocklassa tog hjälp av en hacker som olagligen kom över dessa mail, tänker jag är anledningen.
Citera
2020-07-09, 15:16
  #146114
Medlem
HAARPs avatar
SE och GM , två olika personer i det här dramat enligt mig.

SE har stämplat ut , rundat Dekorimahörnet och är då någonstans mitt på Tunnelgatan på väg i riktning mot Malmskillnadsgatan i ett ärende när skotten smäller. Han stannar då upp och vänder sig om . Kanske hinner han då se OP segna ner. Han ser även GM och kanske även hans revolver.

Efter en kort stund börjar GM springa in på Tunnelgatan rakt emot SE .SE får då panik , vänder sig om och börjar själv springa.SE vill inte ge sig in på någon folktom mörk bakgata med en mördare hack i hälarna så han väljer att springa rätt fram uppför trapporna. GM vill bara komma undan och utom synhåll snabbast möjligt så han väljer att vika av in på Luntmakargatan där han sen försvinner.

När SE kommer upp för trapporna vänder han sig om för att se om han är förföljd. Även om det ser ut som att han kommit undan mördaren så vågar han inte stanna utan fortsätter småspringande vidare mot David Bagares gata.

Den person som vittnena LJ och YN ser är då SE. LJ ser aldrig GM när han vikar av in på Luntmakargatan.Kanske för att han då var för koncentrerad på att följa SE:s väg uppför trapporna.

När SE märker att han inte är förföljd bestämmer han sig för att smyga sig tillbaka till brottsplatsen för att ta reda på vad som hänt.Något han lyckas med osedd och på okända vägar.

SE vill av någon anledning absolut inte att det skall komma fram att han befann sig på Tunnelgatan när mordet skedde.Varför vet jag inte men det har inget med mordet att göra.Kanske har det något med ärendet han skulle göra , kanske av något annat skäl.

Därför ändrar han sin roll till ett vittne som befann sig mellan utgången av Skandiahuset och Dekorimahörnet när mordet skedde och att han sprang efter poliserna (inte före ) för att lämna signalement.
__________________
Senast redigerad av HAARP 2020-07-09 kl. 16:02.
Citera
2020-07-09, 15:25
  #146115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Bjarne Moelv kommenterar KPs nedläggning av PU. Återfinns på Walls blogg.

''Polis och militär övade kuppförsvar natten då Palme mördades''

Om det nu var så, så vet vi vem som var ansvarig för Stockholms kuppförsvar. Via sektion D. Länspolismästaren Hans Holmer. Och då hamnar vi återigen i ''Dallas'' Dahlgrens berättelse.

Problemet är att det aldrig kommit fram några bevis för att en sådan övning pågick.

https://gunnarwall.wordpress.com/2020/07/09/bjarne-moelv-polis-och-militar-ovade-kuppforsvar-natten-da-palme-mordades/
Nej,hur skulle några sådana bevis kunna komma fram? Försvaret hemligstämplade övningen
och svetsade formligen fast locket ovanpå, rikets säkerhet för h-e. HH, som var försvarets
man ställde helt upp på mörkläggning och de få som har kännedom från uppgiftslämnare är
totalt fjättrade och oskadliggjorda.
Citera
2020-07-09, 15:36
  #146116
Medlem
andersaanderssonas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Myllo
Nej,hur skulle några sådana bevis kunna komma fram? Försvaret hemligstämplade övningen
och svetsade formligen fast locket ovanpå, rikets säkerhet för h-e. HH, som var försvarets
man ställde helt upp på mörkläggning och de få som har kännedom från uppgiftslämnare är
totalt fjättrade och oskadliggjorda.
Jo, det ligger en del i ditt resonemang. Om övningen ägt rum.

Men samma resultat får vi ju om övningen inte ägt rum. Då fanns det inget att hemligstämpla. Och lika tyst. Vilket leder till att vi inte kommer att få svaret på frågan oavsett.
Citera
2020-07-09, 16:12
  #146117
Bannlyst
Angående diskussionerna om vad den svenska generalstaben och polisen sysslade med kring tiden för PM.

Direkt efter PM packade förre marinchefen vice amiral Per Rudberg, vars krigsplacering var överbefälhavare i exil, sina resväskor och informerade Lennart Ljung (ÖB) att han avsåg att rekvirera ett plan till Washington. Rydberg var således helt inställd på att så snabbt som möjligt komma på plats i Pentagon för att aktivera och koordinera försvarsinsatserna i enlighet med den svensk-amerikanska försvarsuppgörelsen (transatlantiska länken). Då Ljung, som då redan hade beordrat ökade spaningsinsatser längs Sveriges gränser och närområden och beordrat full beredskap i MILO Öst, ännu inte hade mottagit några underrättelser om synliga förberedelser för en förestående rysk invasion eller intern statskupp, svarade nej, inte än. Tvärtom ruvade mot bakgrund av PM ett närmast kusligt lugn över Konungariket Sverige och dess närområde. Uppgifterna talar för att försvarsstaben åtminstone inledningsvis uppfattade PM som ett möjligt förberedande första steg inför en rysk invasion.

Finansminister Feldt ringde och ledsagades av SÄPO in till Rosenbad medan vice statsminister Carlsson mer oförsiktigt enligt egen utsago ringde en vanlig droska (om det nu verkligen kan vara sant). Carlsson har senare beskrivit hur han under resan hukande i taxins baksäte fasade över vad han kanske skulle koma att mötas av vid ankomsten till Rosenbad. Det är således alldeles klart vilka tankar som föresvävade ledande statsråd och militära chefer direkt efter PM: Nu hade det som den militära säkerhetstjänsten länge hade befarat, varnat ledande statsråd för och försökt förhindra på alla möjliga sätt, inträffat, Operation RYaN hade aktiverats och vi stod inför en nära förestående rysk invasion. Men, farhågorna besannades inte av de militära underrättelserna. Den lede fi var inte i antågande, det hade märkts på milsvitt avstånd. Inte heller fanns några tecken på förberedelser till statskupp. De Palmefientliga marinofficerarna hade inte vidtagit förberedelser för att inta viktiga hamnar, deras "nazistanstrukna" kolleger i pansartrupperna inte vidtagit förberedelser för att inta strategiskt viktiga platser på land, inga jägartrupper visade tecken liknande på aktivitetet, flygvapnet bedrev sin vanliga spaningsverksamhet. Vid Rosenbad stod två betongbeväpnade ABAB-vakter och välkomnade statsråden. Det rådde ett närmast kusligt lugn i beaktande av vad som just inträffat på Sveavägen vid Tunnelgatan.

En som däremot verkar ha haft mycket för sig under mordkvällen är Stockholms länspolismästare Hans Holmer. Lite bakgrund. Holmer utsågs till chef för Säkerhetspolisen av regeringen Palme 1970. Många ansåg att det var Palme personligen som utsåg Holmer i ett slags kupp mot svensk säkerhetstjänst. Palme och Holmer var partikamrater, nära vänner. Palme litade etthundra procent på Holmer. Utnämnandet skapade nämligen viss omtalad förstämning inom svenska säkerhetskretsar då beslutet ansågs utgöra en markering av statsminister OP mot det gamla "pretoriska gardet" (Winge, Frånstedt m fl) och även en radikal omorientering av svenska underrättelseverksamhet visavi Sovjetunionen. Winge och Frånstedt menade å sin sida att OP inledde ett regelrätt "samarbete med KGB" och satte Holmer att hålla i kommunikationen med ryssarna medan mer initierade bedömare såg att OP istället ökade den svenska underrättelseverksamheten mot gammelkommunisterna, "traditionalisterna" som Åström kallade dem, "kloakråttorna" som OP kallade dem. OP litade helt enkelt inte på det gamla gardet när han avsåg att reformera Sovjet inifrån genom "samarbete" med reformvänliga sovjetiska politiker och statstjänstemän, en strategi som för övrigt också lyckades över förväntan i och med Michail Gorbatjovs makttillträde femton år senare. Efter avslöjandet av den s k Sjukhusspionaffären 1974, då Hans Holmer är SÄPO-chef, inkallade justitieminister Geijer Holmer och OP:s personlige "Riksrörmokare" Ebbe Carlsson för att försöka lägga locket på den för regeringen Palme generande affären. De och även senare statliga utredningar visar att SÄPO hade placerat en agent på Sahlgrenska skjukhusets personalavdelning för att spionera på sjukvårdsanställda misstänkta för samröre med den västtyska terroristorganisationen RAF, som vi idag vet hade sin operationsbas i Östtyskland, utrustades av STASI och styrdes av KGB. Anledningen till att regeringen Palme via justitieminister Geijer kände behov av att tysta ned affären var förstås de samtidigt pågående vilda spekulationerna i både vänstermedier och bland borgerligheten att det inte var SÄPO utan SAPO (det hemliga socialdemokratiskt styrda klustret av Stay Behind, FST-Säk, SSI, MUST, IB, Krigs-IB eller vad man nu valde att kalla det) som åter var i farten och således inte alls som OP hävdat i Riksdagen sen länge var nedlagda eller åtminstone hade upphört med att spionera på svenska medborgare. Spekulationerna var ju inte heller helt gripna ur luften då herr sjukhusspionen själv, Jan Lundqvist hade ett förflutet som ordförande för den socialdemokratiska studentföreningen vid Lunds universitet och således kunde misstänkas ingå i Birger Elmers IB. Guillous och Bratts avslöjande några år tidigare av Birger Elmers IB fanns naturligtvis ännu i färskt minne. Guillou hade för övrigt strax innan IB-avslöjandena rullades ut i extremvänstertidningen Folket-i-Bild frotterat sig med och även mottagit pengar från den ryske diplomaten Jevgenij Gergel, en av Vladimir Nezjinzkijs föregångare på posten som chef för de ryska illegalisterna i Sverige.

Det är således ingalunda en lös spekulation att Hans Holmer var nära kopplad till Försvarsstabens, IB:s/Säkerhetspolisens övervakning av rysk underrättelseverksamhet i Sverige. En tid basade Holmer personligen över SÄPO:S aktiva åtgärder mot misstänkta och konstaterade ryska illegalister, medlöpare och väpnade "västtyska" kombattanter. Det är inte någon vågad gissning att Hans Holmer innehade en ledande befattning i "SAPO" och OP:s livvaktsskydd under mordkvällen. Holmers personlige livvakt och tjänstechaufför, den gamle fallskärmsjägarsoldaten och polisinspektören Rolf Dahlgrens berättelser om Holmers verksamhet samt iakttagelserna av flera av Holmers gubbar ("Baseballigan", AA, LT, CD, W, CGÖ m fl) kring Sveavägen vid mordtidpunkten talar för att Hans Holmer under mordkvällen basade för OP:s livvakt.

Att lägga uppgifter om polisers och militärers närvaro kring Sveavägen kring mordtidpunkten till grund för ett Polis- eller CIA-spår är lika begåvat som att misstänkliggöra mordutredare för att vara seriemördare grundat på det faktum att de i samband med en rad mord iakttagits i närheten av mordplatserna.
Citera
2020-07-09, 17:58
  #146118
Medlem
deadzantas avatar
Tror att GM hade flera alternativ:

Två lägenheter att gömma sig i längs flyktvägen.

En olåst bil, vit bubbla, där man kan dumpa rock, handskar, vapen och ev mössa. Bara låsa dörren å smälla igen.

Polisbil som står och väntar på GM, båda i bilen (eller en vid tillfället) civilklädda. (jollebil)

Försvann inte GM vid någon bil enl vittnet LJ.
Citera
2020-07-09, 18:16
  #146119
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Qwertus
Helt orimligt är det inte om OP eller GM sätter foten på en hal fläck. De har nog alla svenskar fått uppleva och vet hur kroppen reagerar för att förebygga ett fall.
Isfläck eller inte, jag tror att alla normalbegåvade inser att alternativen:
a) GM missar andra skottet mot ett stationärt mål,
b) GMs första skott är ett vådaskott,
tyder på att GM inte är överdrivet van vid vapen. En miss bevisar ingenting i endera riktningen, men att från omständigheterna kring skotten dra slutsatsen att GM är ”proffs”, militär, polis, sportskytt - nonsens.

På samma sätt är det med placeringen av det direkt dödande skottet mot OP. Du, jag, och majoriteten av vuxna svenskar hade grejat att gå fram bakom OP och krama av ett skott mitt i ryggen på 10-30 cm (!) avstånd. Vi hade inte träffat mitt i varje gång, men vi behöver bara en träff. Det är ju inte så att GM har visat sig träffa 10 ggr i rad som en sportskytt. Placeringen i målet betyder därför ingenting.

Det finns tre andra omständigheter som däremot går att tolka för och, som jag ser det, emot iden om en yrkesmördare eller militär: valet av vapen, inget nådaskott mot OP och faktumet att LP lämnas vid liv. Min tolkning av vapenvalet är att GM tog vad han hade. De andra två omständigheterna pekar enligt mig på att han inte mördat förut, och snarast hajar till när OP väl fallit, utan förmåga att avsluta det hela. Kom håg, GM kan omöjligen veta att skottet mot OP gått mitt i ryggen. 3-5 cm till höger så hade OP levt till pensionen, kanske än idag.
Citera
2020-07-09, 18:21
  #146120
Medlem
Davys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Isfläck eller inte, jag tror att alla normalbegåvade inser att alternativen:
a) GM missar andra skottet mot ett stationärt mål,
b) GMs första skott är ett vådaskott,
tyder på att GM inte är överdrivet van vid vapen. En miss bevisar ingenting i endera riktningen, men att från omständigheterna kring skotten dra slutsatsen att GM är ”proffs”, militär, polis, sportskytt - nonsens.

På samma sätt är det med placeringen av det direkt dödande skottet mot OP. Du, jag, och majoriteten av vuxna svenskar hade grejat att gå fram bakom OP och krama av ett skott mitt i ryggen på 10-30 cm (!) avstånd. Vi hade inte träffat mitt i varje gång, men vi behöver bara en träff. Det är ju inte så att GM har visat sig träffa 10 ggr i rad som en sportskytt. Placeringen i målet betyder därför ingenting.

Det finns tre andra omständigheter som däremot går att tolka för och, som jag ser det, emot iden om en yrkesmördare eller militär: valet av vapen, inget nådaskott mot OP och faktumet att LP lämnas vid liv. Min tolkning av vapenvalet är att GM tog vad han hade. De andra två omständigheterna pekar enligt mig på att han inte mördat förut, och snarast hajar till när OP väl fallit, utan förmåga att avsluta det hela. Kom håg, GM kan omöjligen veta att skottet mot OP gått mitt i ryggen. 3-5 cm till höger så hade OP levt till pensionen, kanske än idag.

Ja, det går ju att vända och vrida på det hela åt båda hållen. Även om jag inte håller med dig så ser jag din poäng.

Sen ska man inte glömma bort att GM lyckades till 100% med sina två viktigatse uppdrag.

1) Mörda OP.
2) Inte åka fast.

Detta oavsett yrkesmördare eller ensam galning.
Citera
2020-07-09, 18:22
  #146121
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Qwertus
Ett av de grövsta misstagen som gjordes var att inte avspärra ett större område runt mordplatsen.

Hade detta gjorts kunde en säkrare inventering av bla parkerade bilar gjorts och även en registrering av de som skall lämna zonen.

Lämnar GM sitt vapen i en parkerad bil kan han gå tillbaka och stå som en åskådare utan att förmodligen riskera mer än att lämna vittnesuppgifter.
Nu är det iofs helt osannolikt att GM har en parkerad bil i närheten av en MP som han omöjligen kunde förutse mer än 3 minuter före mordet.

Ditt resonemang följer en lång rad av logiska felslut av debattörer genom åren: Tunnelgatan är perfekt MP att välja, GM hade lokalkännedom, poliserna som spanade vid Oxtorget är relevanta, SB var inblandade eftersom LOP passerade nära Thule-huset, etc. Vi har absolut noll som styrker dessa hypoteser eftersom LOP själva inte visste att de skulle passera Dekorima förrän 23:15-23:17!
Citera
2020-07-09, 18:26
  #146122
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Davy
Ja, det går ju att vända och vrida på det hela åt båda hållen. Även om jag inte håller med dig så ser jag din poäng.

Sen ska man inte glömma bort att GM lyckades till 100% med sina två viktigatse uppdrag.

1) Mörda OP.
2) Inte åka fast.

Detta oavsett yrkesmördare eller ensam galning.
Jo visst, men ’inte åka fast’ är väl inte så svårt vid en spaningsmord? I synnerhet om GM faktiskt är okänd för offret. Släng vapnet från Finlandsfärjan och knip käft. Done.

Linköpingsmördaren hade aldrig varit i närheten av att åka dit om han stoppat kniven och mössan i fickan i stället för en papperskorg. MM hade mycket väl kunnat gå fri om han inte slängt den blodiga kniven utanför NK. Och då fanns han ändå på film.
__________________
Senast redigerad av farbror_barbro 2020-07-09 kl. 18:48.
Citera
2020-07-09, 18:30
  #146123
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henryskumberg
Det som är intressant är att Skandiahuset står öppet från 22.35-23.22. Dörren in till Skandiahuset larmas på dryga minuten efter skotten. Det är 180 m från korsningen Sveavägen/Tunnelgatan till garaget till Skandiahuset uppe vid Luntmakargatan.

Väktare Anette K har suttit i receptionen mellan 22.35-23.22 och inte bett någon att larma på. Annette K går ner i garaget någon gång efter 23.19.

Har Anette K kört mördaren?
Har Annette K medvetet släppt in mördaren i Skandiahuset och sedan larmat på 23.22?
Det tar aldrig slut. LOP passerat Skandia av en slump, en tillfällig ingivelse de inte ens själva visste om förrän ca 23:15-23:17. Varför i hela h-e skulle väktaren AK vara inblandad i en mordkomplott bara för att hon jobbar i just detta hus och har ett arbetspass som sluter just innan mordet?!

Ledsen om jag låter upprörd, men det måste väl gå att tänka först och skriva sedan?
Citera
2020-07-09, 18:36
  #146124
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henryskumberg
Fast det räckte med att de visste att Palme skulle gå på bio samma kväll. Ibland räcker det med några timmars planering. Bion Grand ligger på Sveavägen 45 och Skandiahuset ligger på Sveavägen 44.
Några timmar?! Pröva med 3-4 minuter!

LOP bestämmer sig samma kväll för att åka till Grand via T-bana Rådmansgatan, norr om Grand och Skandia. Det finns ingen som kunde räknat ut att LOP skulle passera Skandia den kvällen. Så hela Skandiakonspirationen med flyktväg Luntmakargatan är så ologisk att man riskerar hjärnskada bara av att tänka på den.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in