Citat:
Ursprungligen postat av
Mgirl1990
Ämneslärarprogrammet. Reserv 30 i SA-kvoten (sen anmälan).
Hur är chanserna tror ni?
Bör tilläggas att jag sökt ett flertal lärosäten och är reserv 30 ish, på samtliga.
Folk med sena anmälningar tas in när alla andra urvalsgrupper är tömda. Se
http://statistik.uhr.se/ och se hur många som finns i de andra urvalsgrupperna. Rent generellt skulle jag inte säga att det inte ser så positivt ut, men beror helt på utbildning.
Citat:
Ursprungligen postat av
rockmanx6
32 av 45 i reserv efter första urval, tror ni att jag kommer in? Detta är då brandingenjörs utbildningen.
Blir nog svårt då minst 31 måsta tacka nej på något håll (gissar att du menar LU, BI-kvoten).
Citat:
Ursprungligen postat av
hugganugga46
Reserv 60 i BI-kvoten (med 19.27 i merit) för Business & Economics vid handels. 236 antagna i BI-kvoten. Vad tror ni?
Inte hört att så högt reservnummer brukar tas in. Kontakta institution om du vill ha närmare statistik på det. Du är ju inte långt ifrån, så funkar det inte så ge prövningar/komvux en chans så kan du komma in genom BII.
Citat:
Ursprungligen postat av
sagittarius1992
Reservplats 4 veterinärprogrammet, urval HP. 44 antagna. kommer jag in?
Tror nog du har goda möjligheter att komma in, nog bör du åtminstone blir uppringd.
Citat:
Ursprungligen postat av
ibutu
22a reserv till Umeås basår.
Du tillhör följande urvalsgrupper
Gymnasiebetyg med komplettering (BII)
Ditt meritvärde i den här urvalsgruppen är: 9,54 av max 22,50
Tror ni det finns hopp för mig?

Misstänker att det blir svårt, du ligger dåligt till som du nog förstår MEN kolla om du kan få in en sen anmälan på andra basår i andra universitet, möjligen kan du komma in där (vet att mittuniversitetet har sen anmälan öppen). Annars blir det att pröva HP, det är inte alltför högt och du kan nog klara det.