2020-07-05, 19:17
  #25
Medlem
smoerreboms avatar
Klockren Marie Antoinette-liberalism. Hur är det humanitär stormakt att ha skolor i segregerade områden som år efter år underkänner över hälften av eleverna. Det är helt undermåligt i ett västeuropeiskt land.
Citera
2020-07-05, 19:31
  #26
Medlem
Vi bör vara en stormakt både ekonomiskt och humanitärt. Jag kräver båda.
Citera
2020-07-05, 19:58
  #27
Medlem
Varför bor och lever de inte mångkulturellt...?

Varför har de inte redan bjudit in muslimska politiska partier i Sveriges riksdag...?

Ideological subversion
Citera
2020-07-05, 20:09
  #28
Medlem
infidels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Centurion77
Genomför en noga kontrollerad folkomröstning (utan fusk) och se vad folk vill ha. Jag är väldigt säker på att detta experiment om att vara en humanitär stormakt står majoriteten upp över öronen i dagsläget. Det egna folket ska komma först. Svårare än så är det inte. Det är inte mitt eller Ditt ansvar att försörja resten av världen.

En folkomröstning som även inkluderar flera miljoner röstberättigade invandrare? Du har nog inte tänkt igenom det här ordentligt.
Citera
2020-07-05, 20:23
  #29
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bill-N
Vi bör vara en stormakt både ekonomiskt och humanitärt. Jag kräver båda.

Jag kräver att vi ska bli en etniskt homogen stormakt.
Citera
2020-07-06, 15:14
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av infidel
En folkomröstning som även inkluderar flera miljoner röstberättigade invandrare? Du har nog inte tänkt igenom det här ordentligt.

Tja, idén eller tanken snarare är väl knappast min egna. Det har ju tidigare diskuterats att folk borde ha mer att säga till om, istället för att bli överkörda. Annars så har du en poäng. Men majoritetsbefolkningen skulle fortfarande ha mest att säga till om även om en hel del fortfarande är totalt vilsna och politiskt korrekta/blinda.
Citera
2020-07-06, 15:41
  #31
Medlem
Perstamps avatar
Mycket talar för att Sverige har tilldelats en inofficiell roll som det land som ska visa vägen för resten av EU:s medlemsländer mot en europeisk superstat med en blandad befolkning. Det EU:s ledare är rädda för nu är en situation där befolkningen inom unionen ska resa sig mot massinvandringen och att flera länder ska göra gemensam sak. Därför gäller det för Stefan Löfven och hans anhang att snabbt och effektivt tvinga igenom en fortsättning av invällningen.
Citera
2020-07-06, 16:02
  #32
Medlem
maxorrs avatar
Tanken slog dom alldrig att invandringen ska vara lönsam och inte parasiterande inkl kriminaliserande...
Den gränsen är nådd för länge sen till maxbelastning på negativa utfall, men mer av samma vill dom ha samt islamiseringen

EU ska vi urträda ur.. Dom ska fan inte bestämma vilka vi släpper in i vårt land och antal som är belastande för välfärden, våra arbetare (skattebetalare) och kulturen.. att släppa in massa ointegrerbara massor med stor kriminalitet i landet som följd är passé sen länge..

Trögproppar til sossar.. Dom kommer få sämsta röststöd någonsin men den attityden
Citera
2020-07-06, 16:12
  #33
Medlem
maxorrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Perstamp
Mycket talar för att Sverige har tilldelats en inofficiell roll som det land som ska visa vägen för resten av EU:s medlemsländer mot en europeisk superstat med en blandad befolkning. Det EU:s ledare är rädda för nu är en situation där befolkningen inom unionen ska resa sig mot massinvandringen och att flera länder ska göra gemensam sak. Därför gäller det för Stefan Löfven och hans anhang att snabbt och effektivt tvinga igenom en fortsättning av invällningen.

Jo självklart.. finns dock inget tillräckligt folkligt demokratiskt stöd för detta.. Det är bara se dig omkring.. välfärden är körd med massinvandringen rent ekonomiskt.. dvs med dom som redan kommit .. varför då fortsätta i gamla spår? Dom har ju inte lyckats med integreringen av de som kommit, så hur ska de lyckas med följande massinvandring vågor?
Citera
2020-07-06, 16:29
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lotus3
Hej Flashback!

Socialdemokraterna är internt allt annat än eniga i invandringsfrågan. Nu kräver 233 socialdemokrater att massinvandringen skall fortsätta och inte minska som Stefan Löfven har meddelat.

https://www.aftonbladet.se/debatt/a/...nitar-stormakt

Hoppas länken funkar,annars finns artikeln på Aftonbladet.

Vad anser du, skall Sverige vara en humanitär stormakt?

Får vi plats med fler, framförallt på arbetsmarknaden, 600 000 väntas vara arbetslösa snart.

Godhetsknarkandet är viktigare än konsekvenserna för samhället för dessa sossar anser jag.

Vad tycker du?

Vänliga hälsningar Lotus3.
Var kommer alla pengar från?
Måste det dras in på annat?
Citera
2020-07-07, 19:48
  #35
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Mer ska vi tydligen ha.

Ensamkommande i Grekland måste räddas till Sverige

Citat:
Vi måste nu ansluta oss och göra vår del, skriver sju generalsekreterare, för bland annat Amnesty Sverige och Läkare utan gränser.

https://www.expressen.se/debatt/ensa...syl-i-sverige/
Citera
2020-12-06, 18:02
  #36
Medlem
-GGs avatar
En video och diskussion väl värd att ta del av:

https://www.youtube.com/watch?v=cZwU...hannel=Exakt24



Det framkommer bland annat att Muhammed Ali hade 78 i IQ och inte var läskunnig. Men han fick komma in i militären ändå, bristen på mankraft var för stor.

De tänker dock för positivt om faderlösa svarta i USA. Det ser inte annorlunda i Afrika, och det har med raslig inställning att göra. Svarta män är mer sexdrivna och ansvarslösa i grunden, och gillar berusning av olika slag för mycket.
Men bidragen har hjälp till att förvärra det. Svarta män måste nästan hållas hemma där systemet bygger in ett outtalat tvång i det.
__________________
Senast redigerad av -GG 2020-12-06 kl. 18:06.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in