Citat:
Ursprungligen postat av
Paddlaikanot
Tack så mycket för svaren. Känner mig bra mycket dum nu.
Var tacksam att upptäcka det i god tid ändå.
Jobbigare för en som en av våra lärare berättat om, som gick utbildning för att köra radiolok som ett företag anordnade. Företaget hade inte kollat upp om vederbörande haft gymnasieutbildning, som man då måste ha för bli godkänd att göra kunskapsprovet hos Trafikverket. Den personen fick råplugga 2 kurser.
Och dum kommer man känna sig flera gånger under utbildningen. Alla gånger man svarat fel på lektionerna på kanske helt självklara saker.
Men har en underbar lärare och klass, så superskönt att det är så högt i tak gällande skämt osv. Så det känns bara fint att få bjuda på sig själv.
Det verkar generellt vara det på utbildningarna.
Fast våran klass känns speciell ändå på något vis.. haha.
Vi har både en facebookgrupp, en grupp på snapchat och en gemensam instagram som vi lagt upp bilder från våra LIA på. Läraren är med i facebook och lägger ut info där smidigt. Snapchat är bara flams och trams.
Men ska också säga det att jag är inte van vid att känna mig outbildad på det är viset som jag känt mig under detta år som snart gått.
Fast jag skyller på coronan att jag haft rätt låg studiemotivation under våren. Den här distansutbildningen som vi haft har inte riktigt passat mig. Men skönt att slippa pendla 10 mil till studieorten dock.
Bristen på LIA-platser sätter också sina spår på motivationen tyvärr.