2020-06-25, 22:37
  #336637
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AusnahmeMensch
Besöker de vänner? Har de inte lockdown?

No?
Citera
2020-06-25, 22:38
  #336638
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swan65
Idiot. Det är exakt vad de mest aktuella siffrorna säger. 17.2% av Stockholmarna hade antikroppar i senaste testomgången vilket var förra veckan. Envisa pallervant

https://www.svt.se/nyheter/snabbkollen/var-sjatte-har-antikroppar-i-stockholm

Nej det säger inte att 17,2% av Stockholmarna har det. Det enda det säger är att av de som testades hade 17,2% antikroppar. Förstår du skillnaden?
Citera
2020-06-25, 22:38
  #336639
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Norrmännen portar oss. Är det rätt?

Ja!
Citera
2020-06-25, 22:39
  #336640
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Realtesto
Är det värt att göra ett jävla skit när det snart nu dör 10 pers om dagen?

Att FHM och regeringen ska bytas ut är självklart.

Är du seriös? Du har blivit totalt hjärntvättad av detta land. Men det är inte ditt fel. De allra flesta har blivit hjärntvättade. Jag vet många som är helt emot Sveriges strategi som i andra länder skulle låta som folk som istället "stödjer" Sveriges strategi. Fast de insisterar att de är emot det (jag kan räknas in i dem).
Men varför? Jo, för att dessa personer bor i Sverige. Vi blir påverkade av vår omgivning. Vare sig vi vill eller inte. Det är extremt svårt att köra sin egen race.
Med det sagt, för att svara på din fråga: "Är det värt att göra ett jävla skit när det snart nu dör 10 pers om dagen?"

1 - 10 om dan? Vem fan tror på det? FHMs statistik har från dag ett varit värsta Nordkorea siffror. Med eftersläpningar, helger etc. Nej, jag tror inte en sekund att det är säkert att det dör 10 pers om dan. Har ingen aning hur många som dör. Det kan vara 20, 30, 40 (motsvarigheten till 120/180/240 döda per dag i Italien). Jag har ingen aning. Jag fokuserar mest på nästa punkt.

2 - Sedan några veckor är det över tusen nya fall per dag. Motsvarar 6 000 nya fall i Italien. När det var 6 000 nya fall per dag i Italien var det är katastrof. Så i Sverige är det också en katastrof. Förutom för förnekare och mördare i regering och myndigheterna (nej, Sverige testar inte mer än vad Italien gjorde när det var 6 tusen nya fall per dag, vilket bl a pågick i max ett par veckor föör att sedan avta).

Kort sagt: så länge det finns så jävla många nya fall MÅSTE MAN ta till åtgärder. Detta sker i hela världen. I HELA VÄRLDEN. Jag upperepar: I HELA VÄRLDEN.
Förutom än i dummasvärje förstås.
Citera
2020-06-25, 22:39
  #336641
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OUFCompulsive
Skipping phase III trials is how you kill the risk-groups.

Tror du? Risker med gena är det förstås, men det är risker med att vänta också. Snart har det dött dubbelt så många människor i Covid19 som vid 11 sep bara i Sverige. Det är en kamp mot klockan.
Citera
2020-06-25, 22:40
  #336642
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Det låter precis som Sverige? Förutom att vi inte behöver munskydd. Men jag missuppfattade säkert

Ja, tror nog du gjorde det- smittspridningen här är minimal, dödligheten kommer ej i närheten av Sverige. Pga initial nedstängning. Törs nog dessutom påstå att de restriktioner jag rabblade efterlevs en aningen mer än i Sverige. Men OK, tro du Sverige är som andra länder! Vad gick fel då ???????
__________________
Senast redigerad av Pomeline 2020-06-25 kl. 22:42.
Citera
2020-06-25, 22:40
  #336643
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Läs och lär:

Tidigare norska reaktioner.

https://allmogens.se/fem-pandemier/

Man försökte hindra spridning. Som norrmännen gjorde:
I Norge tog man smittspridningen i Sverige på allvar, och utfärdade ett kungligt dekret med order om att skjuta varje svensk som försökte komma över gränsen.
__________________

History repeats itself. Tegnell makes a comeback as Urban Hjärne reborn in the early stages of the pandemic. Luckily, social media, common sense and freedom of information stops him from achieving the same legacy.
Citera
2020-06-25, 22:42
  #336644
Medlem
Lyckligagatandens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Vi har ett högre snitt än så ännu. Även om det "bara" är tio om dagen som dör så blir det rätt många om det fortsätter länge. Om ingen stoppar det.
Sverige har idag över 5000 döda. På väg mot 6000. Ett otroligt högt tal. Italien sågs som ett skräckexempel i början av epidemin. Vi har snart deras dödstal i förhållande till folkmängden. Vi har dessutom i motsats till Italien inte hejdat viruset. Det sprids ännu och spridningen ökar. P.g.a. att regimen tar bort reserestriktionerna och annat korkat som får medelsvensson att tro att det är över.

Nedstängning nu tack.

Jag håller med, nu kommer semestern och folket är less på avstånd för man ser ändå inte något virus, det värsta är den neutrala fattningen som regeringen frambringar när vi har så många döda och hur många smittade har vi inte en jävla aning om.
Citera
2020-06-25, 22:42
  #336645
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Tror du? Risker med gena är det förstås, men det är risker med att vänta också. Snart har det dött dubbelt så många människor i Covid19 som vid 11 sep bara i Sverige. Det är en kamp mot klockan.

I definitely would not take a vaccine that skips Phase III trials. This is the “wait, we’re not going to kill anybody with this, right? Better check using a good sample of the population” section of the trials.
Citera
2020-06-25, 22:45
  #336646
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Nej det säger inte att 17,2% av Stockholmarna har det. Det enda det säger är att av de som testades hade 17,2% antikroppar. Förstår du skillnaden?

Väldigt bra invändning. Jag blir SÅ trött på rubriker i kvällsblaskorna om att 17,2% har antikroppar. Det är ju knappast något representativt urval vi pratar om.

Man springer i allmänhet inte och testar sig om man inte tror att man kan varit sjuk i Covid 19. Har 17,2% av de testade antikroppar säger det inget om populationen annat än att den siffran är lägre. Kanske har 10% antikroppar om ens det.
Citera
2020-06-25, 22:47
  #336647
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OUFCompulsive
I definitely would not take a vaccine that skips Phase III trials. This is the “wait, we’re not going to kill anybody with this, right? Better check using a good sample of the population” section of the trials.

Jag vet inte. Fortsätter dödstalen i samma takt hinner ju ett antal tusen personer ytterligare med att avlida.
Citera
2020-06-25, 22:50
  #336648
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jymdjaket
Jo, 5000 döda så långt är ju en ren skitsak. Hoppas du är konsekvent och resonerar likadant kring annat i framtiden också.

Man behöver inte bli extrem åt andra hållet heller.
Yes. Nästa gång vi har en rejäl inflensasäsong kommer jag resonera i samma spår. Newflash: Svenskar dör även när Tegnell och co inte rapporterar om det. Ofattbar chock.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in