Citat:
Ursprungligen postat av
Lostinflashback
Man är barn så länge man beter sig som barn. Självklart tycker jag det är problematiskt med att en 50åring rent lagligt får ligga med ett barn. Sen har de inget med pedofili att göra.
Förstår inte riktigt vad du är ute efter?
En sekulär lagstiftning innebär att tex denna galenskap jag just tog upp blir möjlig. På samma vis blir andra galenskaper möjliga i ett islamistiskt samhälle pga att detta grundas på människors resonemang om islam.
Antingen är en person ett barn, eller så är personen inget barn. Ett barn ska inte ha sex. Du tycker då att barnsex är ok om barnen har sex med varandra?
Dit jag vill komma är, att pedofili inom muslimska samhällen möjliggörs av samma funktioner som bygger det sekulära samhället. Även att pedofili är fel, precis som att det är fel att uppmuntra flickor att dela sin sexualitet med envar, tex på nätet.
En kvinnas värdighet ligger då rakt inte i hur många hon kan förföra.
Den nya, antikristliga, västerländska kulturen är rent kvinnofientlig. Mansfientlig också, för den delen, men mansfientligheten är OT.